PRIEVIDZA. Do materskej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi v uplynulých dňoch zavítali Lucy a Leo. Ide o bábky, ktoré sú hlavnými postavami projektu o podnikavosti. Ten rozbehla na jedenástich školách na Slovensku vzdelávacia spoločnosť vďaka grantovému programu Ministerstva hospodárstva SR a Slovak Business Agency.
„Tento rok sme sa rozhodli priniesť tento projekt a začať s podnikavosťou práve už v materskej škole. Je to vek, v ktorom sa dieťa formuje. Do balíčka na cestu životom môže dostať mnoho získaných zručností,“ vysvetlila Lenka Holíková, lektorka vzdelávacej spoločnosti, ktorá projekt uskutočňuje.

Celý zámer spočíva v piatich výzvach, ktorými deti pomocou bábok Lucy a Lea deti postupne prechádzajú. Prvou výzvou je takzvaná ja výzva, ktorá je zameraná na sebahodnotenie a sebapoznanie. „Potom pokračujeme v tímových spoluprácach, takže to je my výzva. Pokračujeme kreatívnou výzvou. Rozvíjaním kreativity ako zručnosti pre 21.storočie. Postupne prechádzame k emocionálnej výzve,“ priblížila lektorka.
V rámci nej deti poznávajú emócie a pracujú s nimi. Naučia sa napríklad zvládať rôzne problémové situácie. Idea končí bádateľskou výzvou a podnikateľským plánom do budúcnosti.
Pracujú s bábkami
Ešte predtým, než s Lucy a Leom začali pracovať deti, zapojení pedagógovia absolvovali trojdňové škole, kde sa zoznámili so vzdelávacím programom. Následne lektorka prišla s bábkami Lucy a Leom do jednotlivých škôlok, kde sa zoznámili s deťmi. Bábky potom ostali v škôlkach, kde pomocou nich budú vyškolené učiteľky pracovať s deťmi.
S úlohami v rámci projektu by deťom mali pomáhať aj rodičia doma. „V jednej časti sa počíta aj s rodinnými projektmi, ktoré by si mohli rodičia spolu s deťmi urobiť,“ načrtla lektorka. Pripomenula, že všetky učiteľky v škôlke sú veľmi aktívne, a preto zrejme budú o projekte s rodičmi hovoriť. Tí následne budú vedieť, ako majú s deťmi tému ďalej rozvíjať.
Prešli školeniami
Ako vysvetlila riaditeľka Materskej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi Ľubomíra Holíková, v minulom aj tomto školskom roku absolvovali všetci pedagógovia aktualizačné vzdelávanie s témami inklúzie, rozvoja detských zručností, kreativity a efektívnej komunikácie a inovačné vzdelávanie Akadémia zručností pre 21. storočie.
Preto neváhali, využili možnosť a zapojili sa aj do vzdelávania v rámci projektu Lucy a Leo, kde okrem pedagógov naberú zručnosti aj samotné deti. „Očakávame, že už deti v predškolskom veku, sa naučia rozvíjať svoju kreativitu, emocionalitu, ale aj bádateľské myslenie. To v podstate zúročia, keď postúpia do prvého ročníka základnej školy. V tomto duchu chceme potom ďalej vzdelávať aj deti v základnej škole,“ uviedla riaditeľka.

Celý projekt má deti lepšie pripraviť na ich budúcnosť. „V súčasnosti je veľmi ťažké povedať čo budú naše deti z hľadiska vedomostí potrebovať o dvadsať rokov. Doba ide veľmi rýchlo dopredu. S určitosťou však vieme povedať, že potrebujú vedieť prežívať život kvalitne, spokojne a bez stresu. Práve na to tie mäkké zručnosti slúžia,“ dodala lektorka Lenka Holíková.