DIVIACKA NOVÁ VES. Ľuďom na hornej Nitre sa naskytol výnimočný pohľad. Pri ceste pred obcou Diviacka Nová Ves si všimli okraj cesty, kde porast posiala akási biela perina.
Bližší pohľad ukázal, že ide o pavúčie siete. Tie sa nachádzajú na úseku dlhom viac ako pol kilometra.
„Je to veľmi zaujímavé. Je to určite výnimočné,“ skonštatoval dlhoročný zberateľ hmyzu Michal Zachar. Ako načrtol, pavúky sa zrejme prebrali k výraznejšej aktivite o niečo skôr kvôli teplému počasiu. „Takýto teplý február si nepamätám,“ skonštatoval Zachar.
Obdobné úkazy podľa neho môžeme v prírode vidieť na jeseň, počas babieho leta.
Vtedy sa na lúkach objavujú takéto siete, nie však v takom množstve, ako sa stalo teraz pri ceste. „Niečo ich dotlačilo do toho, že si znovu spravili jeseň,“ skonštatoval Zachar.
O informácie sme požiadali aj vedeckú pracovníčku Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Ľudmilu Černeckú. Tá po vzhliadnutí fotografií prišla priamo na miesto, kde situáciu preverila.

„Určite ma to zaujalo. Vidíme, že pavučiny vytvorili jedince, ktoré sú dospelé, ale zjavne aj ich potomstvo, keďže sú tam aj mláďatá,“ skonštatovala po obhliadke .
Počet pavúkov odhadla na tisíce. Na jednej pavučine napočítala tridsať pavúkov a porast pri ceste bol takýmito pavučinami posiaty na dĺžke viac ako pol kilometra.
„Je ich tu neskutočne veľa. Je zaujímavé, že sa tu tieto jedince takto naakumulovali,“ skonštatovala Černecká.
Ide o prácu drobných pavúčikov, konkrétne o nejaký druh z čeľade plachtárkovité.

Pavúkov budú skúmať
Priamo na mieste odborníčka nevedela povedať o aký konkrétny druh ide. Na Slovensku totiž žije viac ako tristo druhov z tejto konkrétnej čeľade pavúkov. „Tieto drobné plachtárky sa určujú podľa pohlavných orgánov,“ načrtla Černecká.
Preto zo sieti odobrala niekoľko jedincov, ktoré bude skúmať pod mikroskopom.