BOJNICE. Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach v uplynulom období získala niekoľko prístrojov, ktoré pomôžu zlepšiť zdravotnú starostlivosť o pacientov. Niektoré zariadenia dostala darom, ďalšie zakúpila v rámci dotácie.
Najvýraznejším prístrojom je rádiodiagnostická sklopná stena. Ide o výnimočné zariadenie, ktoré je jediné svojho druhu v Trenčianskom kraji. Na Slovensku sú len dve takéto zariadenia.
„Výnimočné je v tom, že sa tu dajú robiť komplexné vyšetrenia. Či už gastrointestinálneho traktu alebo ciev. To znamená diagnosticko-terapeutické vyšetrenia,“ uviedol Richard Zachar, primár rádiodiagnostického oddelenia a námestník bojnickej nemocnice. Vďaka tomuto prístroju lekári pacienta vyšetria, diagnostikujú, odhalia jeho problém a následne ho dokážu liečiť.

Prínosom takého zariadenia je, že sa pomocou neho dajú robiť dynamické vyšetrenia v reálnom čase. „Keď to porovnáme s klasickým röntgenom, tak tam máte statickú snímku. Tu máme röntgenový obraz v pohybe. Pacienta si môžeme rôzne polohovať a natáčať. Takmer o 360 stupňov,“ priblížil Zachar. Lekári si takto budú môcť pacienta nasmerovať a dostať sa k potrebnému zobrazeniu.
Prístroj chýbal sedem rokov
Ako spomenul riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz, v minulosti v nemocnici obdobné zariadenie bolo. „Pred siedmimi rokmi sa však neopraviteľne pokazilo. Investícia vo výške 500-tisíc eur sa nenašla,“ uviedol Glatz.
Nemocnica tak bola niekoľko rokov bez takéhoto prístroja. Zdravotnícke zariadenie sa zapojilo do takzvanej covidovej výzvy cez Integrovaný regionálny operačný program. „V nej sme mali ušetrenú významnú časť finančných prostriedkov. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sa nám podarilo zmeniť zmluvy tak, aby sme nevyčerpané prostriedky mohli investovať do toho, čo pred siedmimi rokmi zaniklo,“ ozrejmil Glatz.
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška spresnil, že do spomínanej výzvy sa zapojili všetky tri župné nemocnice a boli úspešné. „Bojnická nemocnica získala viac ako 1,6 milióna eur. Celkové náklady na nákup rôznych prístrojov boli 1,7 milióna eur s DPH. Spoluúčasť päť percent dofinancoval Trenčiansky samosprávny kraj,“ uviedol Baška.
Rádiodiagnostická sklopná stena bola najvýraznejšou investíciou z dotácie a tvorila takmer jednu tretinu nenávratného príspevku. Za ostatné peniaze do vybavenia nemocnice pribudli napríklad laparoskopická veža, EKG prístroje, defibrilátori, lôžka a ďalšie.
Prístroje ako dar od firmy
Bojnická nemocnica v týchto dňoch získala aj ďalšie prístroje. „Do daru sme dostali dva prístroje. Jeden z nich je tonometer, ktorý sa používa v očných ambulanciách na meranie vnútroočného tlaku. Druhý je určený pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, slúži na monitoring bábätka pred jeho narodením,“ informoval Glatz. Spresnil, že ide o bezdrôtový monitoring. V praxi to znamená, že mama sa môže voľne pohybovať na oddelení a sestry tak majú lepší kontrolný manažment nad viacerými bábätkami pred pôrodom.
Tieto prístroje nemocnici venovala spoločnosť VOP Nováky, ktorá dlhoročne pôsobí v regióne hornej Nitry. S nemocnicou spolupracovala už počas covidového obdobia, kedy im pomohla s kontajnerom pre mobilné odberné miesto. Teraz v spolupráci pokračuje.

„Na každý rok máme stanovenú určitú oblasť a rozpočet. Potom oslovujeme možných partnerov. Počúvame na ich potreby. Aj v tomto prípade to bolo o tom, že pán riaditeľ si zadefinoval práve to, čo potrebujú a čo je pre nich nevyhnutné,“ uviedla Zuzana Helbichová, výkonná riaditeľka spoločnosti VOP Nováky. V takejto spolupráci chce podľa nej spoločnosť pokračovať aj naďalej.
Za darovanie prístrojov je vďačná nielen nemocnica, ale aj jej zriaďovateľ. Všetky strany poukázali na to, že ide o pomoc obyvateľom hornej Nitry. „Situácia je veľmi ťažká. Bez sponzorov, firiem či fyzických osôb by bolo určite poskytovanie zdravotnej starostlivosti na hornej Nitre horšie,“ dodal Jaroslav Baška.