NOVÁKY. Mestu Nováky hrozí strata eurofondov v dvoch státisícových projektoch. Dôvodom je nezákonné zvolanie zastupiteľstva.
Na prípad upozornil bývalý sedemnásobný primátor Dušan Šimka, ktorý sa pravidelne dostáva do ostrého konfliktu so súčasným vedením mesta, na čele s Branislavom Adamcom.
Teraz je na ťahu prokuratúra.

Adamec nevyvrátil, že porušil zákon
Spomínané mestské zastupiteľstvo sa uskutočnilo vlani 24. októbra.
„Oznámenie o konaní zastupiteľstva vyhlásili v mestskom rozhlase o 11:30 h s tým, že sa uskutoční ešte v ten deň o 16:00 h. Adamec preukázateľne zvolal rokovanie zastupiteľstva v deň jeho konania. Som presvedčený, že takéto niečo sa za 33 rokov existencie samosprávy na celom Slovensku nestalo,“ povedal Dušan Šimka, ktorý aj podal podnet na prokuratúru.
V článku sa dozviete:
- Čoho sa mal dopustiť súčasný primátor,
- prečo je to nezákonné,
- kto podal podnet na okresnú prokuratúru,
- ako podnet dopadol,
- čo nasledovalo,
- aké rozhodnutie je aktuálne na pleciach prokuratúry.
„V jednom prípade primátor podpísal dodatok v deň rokovania a v ten istý deň bol aj zverejnený v centrálnom registri zmlúv. Nie je teda vylúčené, že pri kontrole uvedených projektov môže mať mesto finančný postih,“ upozornil Šimka.
Mestské zastupiteľstvo schvaľovalo oprávnenia primátora k podpisu dodatkov k zmluvám o dielo s dvoma stavebnými firmami pri eurofondových projektoch na revitalizáciu vnútrobloku a rekonštrukciu materskej školy, na ktoré získalo dotácie v hodnote 250-tisíc eur a 700-tisíc eur.
Adamec tento fakt nevyvrátil.
Doplnil však, že je paradox, že je to práve Šimka, kto svojimi krokmi bojuje proti vlastnému mestu.
„Dané zastupiteľstvo bolo zvolané za účelom, aby mestu Nováky mohli byť uchránené vlastné finančné zdroje vo výške viac ako 20-tisíc eur. V podstate len pred pár hodinami som sa dozvedel, že Dušan Šimka poslal akýsi druh podnetu aj na samotné ministerstvo, z ktorého by mala vyplynúť ďalšia kontrola,“ doplnil Adamec.

Na otázku, prečo zastupiteľstvo nezvolal včas tak, aby sa vyhol prípadným problémom, konkrétne neodpovedal.
Tvrdenie proti tvrdeniu
Dušan Šimka podal podnet na Okresnú prokuratúru v Prievidzi desať dní po zastupiteľstve, teda 3. novembra 2023. Tá vydala upozornenie prokurátora na porušenie zákona.
Šimka tak tvrdí, že všetky uznesenie schválené na uvedenom rokovaní sú neplatné.
Adamec však kontruje, že to nie je pravda.
„Je rozdiel medzi protestom prokurátora, ktorý bol napríklad doručený minulé volebné obdobie mestu Nováky, keď bol primátor Dušan Šimka, a upozornením prokurátora, ktoré bolo vydané teraz. Upozornenie má menší právny dosah ako protest, pričom pri upozornení sme museli urobiť nápravu, ktorú sme v meste vykonali. Vydanie upozornenia prokurátorom nemá právnu spôsobilosť zneplatniť uznesenia, ktoré boli na danom zasadnutí prijaté. Teda uznesenia prijaté na danom zastupiteľstve sú platné,“ kontroval Adamec.
Bývalý sedemnásobný primátor Dušan Šimka však podal ďalší podnet, tentoraz na preskúmanie zákonnosti uznesení na inkriminovanom zastupiteľstve.
„Zákonnosť uznesení prijatých na predmetnom mestskom zastupiteľstve je preskúmavaná v netrestnej oblasti. Zatiaľ nebolo prokurátorom rozhodnuté,“ vysvetlil hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne.
Adamec skonštatoval, že podstatou podpisu dodatkov nebola a nie je hodnota stavebných prác, ale ich uznanie ako oprávnených výdavkov.
„Je ťažké sa teraz vyjadriť k reálnosti straty eurofondových finančných príspevkov. Musíme si počkať na finálnu kontrolu, ktorú, ako som spomenul, podľa mojich vedomostí inicioval práve Dušan Šimka. Najväčším paradoxom na tom je, že Dušan Šimka ako niekoľkonásobný primátor mesta teraz doslova bojuje proti záujmom mesta Nováky,“ zhrnul s tým, že majú pripravené viaceré alternatívy riešenia.
„Podľa výsledku finálnej kontroly budeme adekvátne reagovať,“ dodal.
Šimka reagoval, že upozorňovaním na Adamcove možné chyby nekoná proti záujmom mesta.
„Všetky obvinenia vždy dokladujem faktami, ktoré som získal oficiálnou cestou na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Je v záujme mesta a občanov, aby niekto poukazoval na nezákonné a pochybné konania aktuálneho primátora. Takéto kroky nás ako mesto môžu pripraviť o nemalé finančné prostriedky.“
Projekty sú v štádiu kontroly
Redakcia kontaktovala aj ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska). Tomáš Tahotný, odborný expert pre oblasť legislatívy ZMOS , po preštudovaní poskytnutých materiálov uviedol, že nezverejnením programu rokovania najmenej tri dni pred samotným rokovaním síce na jednej strane došlo zo strany mesta k porušeniu zákona o obecnom zriadení, avšak na strane druhej zákon o obecnom zriadení nezakazuje rokovanie zvolať v deň, kedy sa má rokovať, nakoľko zákon o obecnom zriadení hovorí o tom, že rokovanie zastupiteľstva zvoláva primátor bez ohľadu na to kedy.
"To znamená, že rokovanie môže zvolať ipso facto kedy potrebuje i bez dodatku, že sa jedná o mimoriadne rokovanie pretože zákon o obecnom zriadení pojem mimoriadne rokovanie zastupiteľstva nepozná. Uvedené možno demonštrovať na príklade ak by obci hrozila vážna škoda. Vtedy môže byť na mieste zvolať rokovanie aj hneď. Ďalej k danej veci dodávam, že i keď ide o porušenie zákona o obecnom zriadení nejedná sa o konanie, ktoré by bolo nelegálne a tak zakladalo neplatnosť uznesení ktoré z takéhoto rokovania vzišli," povedal.
Je podľa neho na poslancoch ako sa danej veci postavia a poslanci majú možnosť tak zvolané rokovanie laicky povedané zablokovať a program neschváliť.
"Lenže, ak došlo k samotnému rokovaniu a schváleniu programu uznesenia sú platné. Samotné nezverejnenie programu najmenej tri dni pred rokovaním zastupiteľstva dokonca zákon o obecnom zriadení ani nesankcionuje tým, že sa nemôže konať," dodal.
Čo sa týka prokurátorského dozoru, podľa Tahotného je v danej veci pochopiteľné, že prokurátor konštatuje porušenie zákona o obecnom zriadení. "Ako som uviedol vyššie k porušeniu síce došlo avšak nedošlo ku konaniu, ktoré by bolo protizákonné. V osobitných prípadoch je možný protest prokurátora, avšak, tomu sa nemusí vyhovieť a je na prokurátorovi či sa obráti na súd podaním správnej žaloby.
"Na druhej strane, prokurátor vie byť veľmi nápomocný a ja osobne samosprávam odporúčam aby sa na prokuratúry obracali i keď aj prokurátor sa môže mýliť," dodal.
V súvislosti s touto témou sme sa obrátili aj na ministerstvo financií a Trenčiansky samosprávny kraj, pod ktoré spadajú dotknuté eurofondové projekty mesta Nováky.
V oboch prípadoch nám zaslali stanovisko, že projekty sú v štádiu kontroly.

Dnes je tak otázne, či sa prípad skončí len upozornením prokuratúre, alebo mesto reálne príde o časť finančných prostriedkov.
Ján Ivančík z Transparency International Slovensko však skonštatoval, že zvolanie zastupiteľstva v deň jeho konania je nepochybne porušením zákona.
Téme sa budeme venovať aj naďalej.