NOVÁKY. Adam Duchovič sa popri víkendoch strávených s muzikou venuje štúdiu medicíny. I keď je niekedy náročné skĺbiť dve rozdielne oblasti, hudbu vníma ako najlepší relax od lekárskych skrípt.
Či budú viesť jeho ďalšie kroky do zdravotníctva alebo do sveta hudby, zatiaľ nevie.
Študujete štvrtý ročník na Lekárskej fakulte v Martine a zároveň si budujete hudobnú kariéru. Ako to stíhate?
Je to pomerne náročné. Najmä v skúškovom období, keď študujem aj osem hodín denne. Ale spievanie je pre mňa relax. Keď sa celý deň učím a som zahltený vo vedeckej oblasti, psychicky si najlepšie oddýchnem práve hudbou. Dá sa to skĺbiť.
Pri štúdiu medicíny je dôležité mať nejaký koníček. Preto veľa medikov robí aktívne šport alebo hudbu.
Ktorej oblasti medicíny by ste sa chceli venovať?
Ešte v tom nemám úplne jasno, keďže som štvrták a zostávajú mi dva roky do konca štúdia. Zaujíma ma odvetvie gastroenterológie. V lete som absolvoval medicínske stáže v zahraničí. Navštívil som Indiu a Mexiko. V Mexiku som bol na plastickej chirurgii, v Indii na ORL. Oslovili ma aj tieto odvetvia. Takže ešte nemám úplne vybraté.
Zatiaľ chodím po stážach a rozhliadam sa, ktorou cestou by som sa mohol uberať. Toto leto sa chystám na stáž do Brazílie. To je veľká výhoda medicínskych stáží, že môžem vycestovať a vidieť, ako funguje zdravotníctvo v iných krajinách.
Čo vám dali tieto cesty?
Stáže mi dali nový pohľad na to, ako funguje zdravotníctvo v iných krajinách. Napríklad to, čo je pre nás štandard, je v Indii len pre tých najbohatších. Takisto som zažil iné kultúrne zvyklosti, náboženstvo a celkové vnímanie sveta, čo mi dosť zmenilo vlastné zmýšľanie.
Zlepšila sa mi aj úroveň angličtiny, pretože som v Indii aj v Mexiku komunikoval len v angličtine. V Mexiku som trochu hovoril aj po španielsky, ktorú som sa tam učil za pochodu. A v neposlednom rade som spoznal veľa nových kamarátov, medikov, z krajín ako Brazília, Egypt, Peru či Španielsko. S mnohými z nich sme sa stretli znovu aj mimo stáže a stále udržujeme kontakt.
Sú podľa vás zahraničné stáže dobrou školou pre budúcich medikov?
Vycestovať na zahraničnú stáž je jedna z najlepších skúseností, akú nám vie poskytnúť štúdium medicíny. Donúti to človeka vyjsť z komfortnej zóny a prekonávať samého seba. Tiež som mal pár takých chvíľ.
Napríklad, keď som letel sám do Bombaja, hneď po pristátí som musel hľadať cestu k svojej kontaktnej osobe, ktorá bývala pol hodinu autom od letiska.
Veľkou výhodou je spoznávanie krajiny z pohľadu lokálnych obyvateľov, keďže študenti tam trávia väčšinu času s miestnymi medikmi. Určite túto skúsenosť odporúčam všetkým študentom.

Aké rozdiely vnímate medzi zdravotníctvom na Slovensku a krajinami, ktoré ste navštívili?
Čo sa týka Indie, tak si myslím, že na Slovensku môžeme byť radi, aké máme zdravotníctvo. Aj keď veľa ľudí tvrdí, že naše zdravotníctvo je na zlej úrovni, v Indii je to omnoho horšie. V indických nemocniciach ľudia ležia na zemi, nemajú tam dostatok liekov a ani dostatočnú starostlivosť.
Naopak, v Mexiku som bol na súkromnej klinike. To bola úroveň, ktorú na Slovensku nemáme. Bolo vidno, že na danej klinike je veľa peňazí. Izby vyzerali ako hotelové. Takže odlišuje sa to krajina od krajiny. Ale povedal by som, že na Slovensku je dobrá úroveň zdravotníctva. Každý má prístup k zdravotnej starostlivosti. Nie je to delené ako v niektorých krajinách na svete, kde sa dostanú k ošetreniu len ľudia, ktorí nato majú peniaze.
Ktorá doteraz navštívená krajina vás najviac zaujala?
Najviac ma zaujala India, keďže to bolo niečo úplne iné ako Slovensko. Ulice, ľudia, náboženstvo, celá mentalita je tam odlišná. V Mexiku je to trochu inak, keďže je viac ovplyvnené Amerikou a podobnejšie západnému svetu. Ale India má v sebe zarytú autenticitu, ktorú si drží stáročia.