PRIEVIDZA. Duševné zdravie žiakov prešlo v poslednom období množstvom skúšok. Pandémia koronavírusu, sociálne odlúčenie, vojna na Ukrajine, vysoké nároky a očakávania. Toto všetko zanechalo na mladých ľuďoch stopu.
„Sama na sebe, ale aj na spolužiakoch vnímam, že všetci pociťujeme stres a nátlak zo školy. Treba sa veľa učiť. Samé písomky a skúšanie,“ načrtla študentka Miriam Dobrotová. Priznala, že ju osobne poznačila aj pandémia koronavírusu.
„Bola som extrovertná. Ale v rámci covidu som sa nemala ako stretávať s kamarátmi. Bolo to pre mňa ťažké, cítila som sa sama. Viac som sa do seba uzavrela,“ skonštatovala.
Podobné pocity majú aj ostatní študenti. „Tlak je aj to, že sme na výberovej odbornej škole. Ja osobne vnímam tlak na niektorých predmetoch. Ale dá sa to zvládnuť,“ uviedol Matúš Nemec.

Študenti sa so svojimi problémami často obracajú aj na školskú psychologičku Dominiku Žalčíkovú. „Po prvom polroku toho majú deti v škole veľa. Je tam veľa tlaku. Hovoria, že sú radi, že si môžu trochu vydýchnuť a pripraviť sa na druhý polrok,“ uviedla psychologička. Potvrdila, že aj ona sama vníma duševné problémy mladých ľudí.
Prejavuje sa to napríklad tým, že sa uzatvárajú sami do seba a uťahujú sa do úzadia. „Snažíme sa to riešiť v škole. Aby nadväzovali kontakty, aby spolu komunikovali,“ načrtla odborníčka. Okrem toho je podľa nej pre mladých ľudí potrebný pohyb. Či už nejaké prechádzky alebo výlety do prírody. Pri pohybe sa totiž vyplavujú endorfíny.
Urobili krok ku zdraviu
To, koľko detí trpí psychickými problémami sa podľa nej ťažko odhaduje. „Je rozdiel, keď trpia prechodnými problémami a keď majú dlhodobé problémy. Myslím si, že prechodné si zažije každý z nich. Majú toho veľa v rodinách, majú toho veľa do školy, riešia vzťahy, priateľov,“ uviedla psychologička.
Stretáva sa však aj s dlhodobejšími problémami študentov. Vtedy sa im už snaží pomôcť odbornými radami.
Mladí ľudia si svoje úzkosti a prežívanie stresu uvedomujú, preto si na Strednej zdravotníckej škole v Prievidzi pod vedením školského parlamentu zorganizovali netradičný týždeň, ktorý pomenovali Spirit week. Išlo o týždeň, kedy sa síce študenti učili, ale pedagógovia ich neskúšali a ani im nedávali písomky. Okrem toho sa každý deň niesol v nejakej téme a mali množstvo rôznych prednášok. Napríklad pondelok začínali pyžamovým dňom a workshopom o šikane, ktorý viedol ich spolužiak Matúš. Ten sa témou šikany zaoberá dlhodobo.

Školu navštívil aj policajt, žiaci diskutovali aj so psychologičkou a mali aj kurz sebaobrany. „Potrebu duševného zdravia žiakov vnímame ako kľúčovú pre ich rozvoj a pohodu. Preto sme si vymysleli týždeň rôznych prednášok, workshopov, divadelné predstavenie,“ uviedla pedagogička Miriam Molotová. Pripomenula, že aj odovzdávanie polročných vysvedčení je už len symbolické, v podobe výpisu. „Myslím si, že deti si po náročnom polroku zaslúžia oddych a relaxáciu,“ uviedla.
Týždeň si pochvaľovali
Spirit week mal na škole pozitívny ohlas. „Takýto týždeň padne vhod,“ skonštatoval Matúš Nemec. Podobného názoru boli aj jeho spolužiačky. „Keď sme boli v triede a mali sme sa učiť, tak som sa so spolužiakmi nespoznávala. Keď sme mali tento týždeň, sadli sme si do kruhu a rozprávali sme sa. Viac som zistila o spolužiačkach,“ kvitovala Karolína Javorčeková. Ako skonštatovala, tento týždeň ich zblížil a dozvedeli sa o sebe mnoho. Takto sa dokážu aj lepšie pochopiť. Spirit week na škole zakončili teplákovým dňom a kurzom sebaobrany.