PRIEVIDZA. Nespokojní ľudia opäť na prievidzskom námestí vyjadrili svoj nesúhlas voči krokom Ficovej vlády v oblasti justície a právneho štátu. Ešte pár minút pred začiatkom protestu bolo prievidzské Námestie slobody pomerne prázdne. Organizátori pri pódiu pripravovali prezentáciu a ozvučenie, na námestí sa pohybovalo pár ľudí.
O 18:00 sa však miesto postupne zaplnilo približne tisíckou ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj názor na aktuálnu politickú situáciu. Mali plagáty a kričali heslá ako "Hanba" či "Dosť bolo Fica".
Okrem rôznych transparentov si niektorí ľudia doniesli aj makety. „Je to pán prezidentský kandidát. Vyjadruje ho to v jeho celej kráse a nádhere,“ priblížil Milan. Jeho maketa znázorňovala podržtašku. „Na tieto mítingy chodíme pravidelne. Vyjadrujeme tým svoj názor. Že ide hlavne o našu budúcnosť,“ skonštatoval.
Prievidzské námestie sa zaplnilo ľuďmi rôzneho veku. Zástupcom mladej generácie bola napríklad Miriam Dobrotová. „Ako mladého človeka ma trápi, že naša vláda možno nepočúva náš hlas a idú presne proti veciam, za ktorými si my stojíme. Napríklad právny štát a demokracia,“ načrtla študentka strednej školy.

Ako ďalej uviedla, už teraz rozmýšľa nad odchodom zo Slovenska. Dôvodom je podľa nej to, kam sa táto krajina rúti. „Ale verím, že kým sa budeme zapájať a budeme vláde a všetkým politikom ukazovať našu nespokojnosť, tak že túto situáciu vieme vyriešiť,“ dúfa Dobrotová.
Mali by si otvoriť oči
Vláda by si podľa nej mala otvoriť oči a uvedomiť si, koľko ľudí nie je spokojných s tým, čo robia. Mladí ľudia by nemali byť ľahostajní, ale mali by sa zapájať do verejného diania. „Každý chceme žiť v demokratickej krajine. Každý máme sny o budúcnosti v tejto krajine. Ale keď nevyjadríme našu nespokojnosť, s touto krajinou to pôjde len dolu vodou a žiadnu budúcnosť tu mať nebudeme,“ poukázala študentka.
Medzi seniormi bol aj Jaroslav, ktorí rovnako na protesty chodí pravidelne. „Zažil som aj rok 1968, normalizáciu, rok 1969. Vidím, ako to ide,“ načrtol Jaroslav. Následne prečítal jeho transparent, na ktorom bol slogan „Vláda Smeru ide, ide, v protismere k Rusom príde. To je môj názor, že takto to vyzerá,“ uviedol senior. Okrem toho mal so sebou viacero plagátov, ktoré počas protestu striedal.
Veria v zlepšenie
Stálicou verejných zhromaždení je aj Katarína Bubnášová. Vídavali sme ju aj na protestoch, ktoré sa konali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Aj keď som starší ročník, ale nemôžem sa dívať na to, čo sa deje. Nepáči sa mi to. Preto som si pripravila aj transparent,“ ukázala Bubnášová.
Nápis bol stručný a jasný – A dosť! Súčasnú situáciu okomentovala úryvkom zo zbierky básnika Jána Poničana. „Som, myslím, cítim, milujem všetko, len temno nenávidím,“ uviedla. Vývoj aktuálnych udalosti nevidí optimisticky. Kam to bude smerovať nevie. „Ale zatiaľ robíme, čo môžeme. Ale nádej je tu stále, že sa to zmení a že bude lepšie,“ uzavrela Katarína Bubnášová.

Prvý aktuálny protest v Prievidzi pripravilo ešte vlani 14.decembra občianske združenie Berkat. Občiansky protest proti zrušeniu Špeciálnej prokuratúry a proti ďalším aktuálnym krokom vlády SR, ktoré smerujú k rozkladu právneho štátu a znefunkčneniu systému spravodlivosti na Slovensku sa konal na Námestí Jozefa Cígera Hronského. Združenie zhromaždenie zorganizovalo aj 21. decembra. Následne organizáciu protestov v Prievidzi prebrali zástupcovia opozičných politických strán PS, KDH a SaS. Konajú sa každý štvrtok vo viacerých mestách na Slovensku.