HORNÁ NITRA. Hodinový manžel. Tento názov môže vzbudzovať rôzne predstavy, ale v skutočnosti ide o majstra, ktorý ovláda takmer všetky veci okolo domácnosti.
Sú to rôzne opravy – od vody cez elektrinu až po plyn, vie poskladať podlahu, údržbové práce a množstvo iných činností, s ktorými si bežný človek nedokáže poradiť. Hodinovým manželom na hornej Nitre je aj BORIS RÁK.
Kvôli čomu vás ľudia volajú najčastejšie?
Väčšinou sú to pokazené či tečúce záchody. Montáže garníž a problémy s elektrinou. Ale požiadavky sú rôzne. Maľovanie izieb, oprava vypínačov, oprava svetiel, postele, donáška a vynáška nábytku. Opravujem všetko, čo sa pokazilo a čo sa ešte dá opraviť.
V rozhovore sa dozviete aj:
- Či sú ženy bezradnejšie ako muži,
- či sa majstrovi chcú zákazníci miešať do roboty,
- či zažil nejaké nezvyčajné situácie alebo návrhy.
Ako dlho trvá, kým problém na mieste vyriešite?
Niekedy je to päť minút, niekedy pol hodiny, hodina a niekedy je to viac hodín. Závisí to od problému. U mňa sa však platí na hodinu, preto ak ľudia potrebujú nejakú drobnosť, hovorím im, nech si to nazbierajú, aby sa im to oplatilo.
Volajú vás ľudia aj kvôli maličkostiam?
Určite áno. Dnes ľudia nevedia nič. Chcú robiť len hlavou a rukami nevedia. Každý chce byť inžinier, vedúci, manažér, ale remeslo neovládajú, lebo sa to nemajú kde naučiť.

Kde sa stala chyba?
Celý systém je zlý. Aj v škole vedú deti inam, než by mali. Problém je, že deťom odmalička nevštepujeme manuálnu zručnosť. Ja sa o to snažím. Mám malú trojročnú dcéru. Keď niečo doma robím, tak mi pomáha. Postieľku, ktorú dostala na Vianoce, mi pomáhala skladať. Stále niečo robíme.
Robia chybu aj rodičia, ktorí deti k manuálnej práci nepustia a povedia niečo v štýle nechaj, ja to spravím?
Presne tak. Rodičia deti k tomu nevedú. Povedia nechaj, ja to spravím, ty choď pred telku, tu máš tablet a nezavadzaj mi. A potom z detí vyrastie to, čo z nich vyrastie.
Vyrastá generácia, ktorá nebude manuálne zručná a bude mať problém napríklad vymeniť žiarovku?