HORNÁ NITRA. Niektoré obce na hornej Nitre sa tešili na nové zberné dvory. Vybudovať ich chceli vďaka dotácii. Dali si vypracovať drahé projektové dokumentácie, no výzvu ministerstvo životného prostredia zrušilo. Tisícky eur v projektových dokumentáciách tak teraz ležia v šuplíkoch. Dediny ich mohli investovať inak, pre ľudí.
O dotáciu na zberný dvoch sa chcela uchádzať aj obec Tužina. „Stálo nás veľa prostriedkov a úsilia, kým sme tento projekt vytvorili. Zohnali si miesto, vysporiadali si pozemky,“ načrtol starosta Tužiny Miroslav Dzina.

Vedenie aj pracovníci obce so zámerom strávili veľa času. Keď mali všetko pripravené a mohlo sa prejsť k uskutočneniu, tak dostali informáciu, že výzva sa ruší. „Z môjho pohľadu aj z pohľadu našich poslancov a zamestnancov je to veľmi nekorektné. Boli sme vo fáze, kedy sme si mysleli, že stačí peniaze dočerpať a dvor vybudovať,“ uviedol starosta.
Pripomenul, že prešli aj náročným procesom, kedy vybrali zhotoviteľa prác. Ten už od obce žiadal podpísanie zmluvy, obec to však nemohla urobiť, keďže stále nemala peniaze. „Stalo sa to, čo sme nepredpokladali, že výzva bola zrušená. Celá práca, ktorú obecný úrad do toho investoval, vzišla navnivoč. Sme z toho nešťastní,“ skonštatoval Dzina.
Rovnaký problém riešia aj v Šútovciach. „Zrazu prišlo oznámenie, že táto výzva sa ruší. Peniaze, ktoré sme na to vynaložili, nám dá sa povedať, ostali v šuplíku,“ povedal pre TV JOJ starosta Šútoviec Miroslav Rajčo.
Situáciou sa zaoberá aj Združenie miest a obcí hornej Nitry. Ako skonštatoval jeho predseda Vojtech Čičmanec, spomínané samosprávy zámerom venovali dostatočnú pozornosť. Pripravili projekty, ktoré stáli veľa peňazí. „Podali všetky záležitosti, ktoré boli potrebné. Žiaľ, musíme skonštatovať, že potom, bez nejakého zásadnejšieho odôvodnenia bola táto výzva zrušená,“ uviedol Čičmanec.
Peniaze presunuli
Odbor komunikácie ministerstva životného prostredia ozrejmil, že išlo o výzvu z Operačného programu Kvalita životného prostredia zameranú na triedený zber komunálnych odpadov. Pracovníci ministerstva potvrdili, že výzvu bývalé vedenie ministerstva v roku 2021 vyhlásilo.

„Predchádzajúce vedenie ministerstva však v roku 2023 zrušilo výzvu, žiadosti o nenávratný finančný príspevok vrátilo žiadateľom a nevyčerpanú alokáciu z uvedenej výzvy presunulo na riešenie dopadov energetickej krízy v zmysle uznesenia vlády z roku 2022,“ reagoval tlačový odbor rezortu. Dôvodom bola aj časová tieseň a riziko, že sa projekty nestihnú uskutočniť a dokončiť do konca roku 2023, teda do ukončenia programového obdobia.
Za peniaze, ktoré samosprávy vynaložili na projektové dokumentácie a ďalšie veci, súvisiace s uskutočnením projektu, mohli dediny urobiť mnoho pre samotných obyvateľov. „V obci sme začali robiť miestne komunikácie, lebo už sú v hroznom stave. Za tie peniaze sme mohli mať spravené dve – tri uličky s novým asfaltom,“ načrtol Dzina.
„V podstate sme zbytočne investovali peniaze, ktoré sme mohli dať niekde inde. Možno dofinancovať nejaké malé ihrisko alebo niečo také,“ skonštatoval Rajčo.
Združenie miest a obcí hornej Nitry spolu so Združením miest a obcí Slovenska o situácii informovalo súčasné vedenie ministerstva životného prostredia. „Verím, že nájdeme pochopenie a bude možné výzvu znovu vyhlásiť. Aby tie mestá a obce, ktoré boli pripravené na zberné dvory, aby to mohli uskutočniť,“ uviedol Čičmanec.
Pripravujú novú výzvu
Ministerstvo životného prostredia nás informovalo, že v rámci Programu Slovensko ministerstvo v najbližších dňoch, respektíve do konca tohto mesiaca, vyhlási eurofondovú výzvu na podporu zberu, dobudovania, intenzifikácie a rozšírenia systémov triedeného zberu komunálnych odpadov. „Súčasťou výzvy budú aj podmienky poskytnutia príspevku, vybrané kritériá oprávnenosti či merateľné ukazovatele výstupov projektu,“ uviedlo ministerstvo.
Starostovia sa však obávajú, či aj tak ich vynaložené prostriedky nevyjdú navnivoč. Nevedia, ako ministerstvo výzvu nastaví, aké dá podmienky a či nebudú musieť existujúce projektové dokumentácie prerábať. Rovnako budú zrejme musieť nanovo súťažiť dodávateľov prác, pretože od doby vysúťaženia sa zmenili ceny tovarov i prác.

Starosta Tužiny načrtol ďalší možný problém, že takéto skúsenosti môžu do budúcna obce odradiť od rozvoju pomocou dotácii. „Bojíme sa aj pri realizovaní ďalších projektov, či bude snaha starostov, aby projekty podávali. Máte si spraviť projekt, vyriešiť všetku legislatívu a zrazu nedostanete nič. Tak to je svojim spôsobom hrozné,“ dodal Miroslav Dzina.