Diagnostikovanie onkologického ochorenia vždy sprevádza strach, obavy a množstvo otázok. Podľa prieskumov sa pacienti s rakovinou najviac boja neznesiteľnej bolesti, ktorá je s ochorením často spájaná. Nádorová chronická bolesť je špecifická, no neprejavuje sa u každého rovnako.
Algeziológ MIROSLAV FERENČÍK z x-pain clinic v Bojniciach vysvetlil, že bolesťami veľmi silnej intenzity trpí asi štvrtina pacientov s nádorovými ochoreniami, pričom zvyšní pacienti pociťujú slabšie alebo stredne silné bolesti.
Ich intenzita závisí nielen od druhu rakoviny, ale aj od štádia ochorenia, liečebných metód aj samotného vnímania pacienta.
Moderná medicína si kladie za cieľ, že úľava od bolesti je základným ľudským právom a platí to aj pri liečbe onkologických ochorení.

Oznámenie onkologickej diagnózy je vždy spojené s obavami. Z čoho majú pacienti najväčší strach?
Onkologické ochorenie sa spájalo aj bude spájať s bolesťou a pre pacienta aj pre jeho príbuzných sú nezvládnuteľná bolesť a utrpenie stále najväčšími hrozbami.
Pri stanovení diagnózy víria pacientovi často myšlienky o tom, ako bude vyzerať ich koniec a ako budú umierať.
Jeden z mnohých prieskumov u pacientov s onkologickým ochorením v poslednej fáze ich života skúmal, čoho sa pri umieraní najviac obávajú. Pacienti často hovorili o strate dôstojnosti, osamotenosti, psychickom utrpení či strate sebestačnosti.
Na treťom mieste sa vyskytol strach z toho, čo bude po smrti a na druhom mieste to bol strach z odlúčenia od blízkych v posledných chvíľach svojho života. Najväčšou obavou, ktorá desí onkologických pacientov, je práve silná, krutá a neznesiteľná bolesť.
V rozhovore sa ešte dočítate:
- čo ovplyvňuje in intenzitu nádorovej bolesti,
- ako má vyzerať správna diagnostika a liečba bolesti,
- či je možné chronickú nádorovú bolesť liečiť aj bez liekov,
- ako by mal fungovať interdisciplinárny prístup v liečbe onkologického pacienta,
- čím je pre pacienta s rakovinou dôležitý psychológ.
Rakovina je považovaná za zákernú v tom, že spočiatku nebolí a pacient sa o nej dozvedá neskoro. Ako je to s bolesťou pri nádorových ochoreniach?
Asi štvrtina onkologických pacientov trpí silnými bolesťami, ostatní majú bolesti od nízkej po stredne silnú intenzitu. Aká silná je nádorová bolesť, závisí od viacerých faktorov. Sú to predovšetkým druh rakoviny, teda ktorý orgán je postihnutý. K najbolestivejším patria onkologické ochorenia hlavy a krku, prostaty, maternice, močovo-pohlavného systému, prsníka, pankreasu či pažeráka.
Zásadné je aj štádium onkologického ochorenia. Ak ide o skoré štádium a tumor neprerastá do okolia, nedráždi príliš mnoho voľných nervových zakončení, tak bolí menej. Ale ak ide o neskoré štádium s prerastaním nádoru do okolia a je prítomný metastatický rozsev, tak je už dráždených veľa receptorov bolesti, a teda bolí veľmi silno až neznesiteľne.

Tretí faktor, ktorý ovplyvňuje silu a intenzitu nádorovej bolesti, je samotná liečba rakoviny. Odoberanie diagnostických vzoriek, operácie, chemoterapia, ožarovanie a ďalšie úkony vytvárajú a generujú niektoré typické syndrómy nádorovej bolesti.
Samozrejme vnímanie bolesti závisí aj od osobnostných rysov každého jedného človeka. Bolesť je komplexný vnem, spracovaný a ovplyvnený viacerými štruktúrami v mozgu, preto niekoho bolí niečo viac, a druhého menej.
Aké sú rozdiely medzi nádorovou a nenádorovou chronickou bolesťou?
Chronickú primárnu nenádorovú bolesť, najčastejšie pohybového aparátu, vnímame ako samostatné ochorenie. Štruktúra a funkcia nervového systému sú pri nej natoľko zmenené, že vedú k jeho patologickej funkcii a ochranný obranný zmysel akútnej bolesti sa stráca.
Bolesť sa mení na deštruktívnu silu, ktorá výrazne zasahuje do života jedinca, znižuje jeho kvalitu života, vedie k invalidizácii, nadužívaniu liekov od bolesti a k sprievodnej depresii.
Má cyklický priebeh, obdobia zlepšenia a zhoršenia, táto bolesť sa stáva zmyslom pacientovho života a je príznačná typickým bolestivým správaním.