HANDLOVÁ. Handlovské kontaktné centrum v rámci národného projektu pomáha končiacim baníkom a ich rodinám viacerými aktivitami. Okrem svojho základného poslania však nedávno pracovníci centra vydali novú knihu o baníkoch.
„S kolektívom mojich kolegov sme si sadli do jedného kruhu a rozmýšľali sme, čo po ukončení projektu po nás zostane. Napadlo nám, že ako vedľajší produkt projektu by bolo zaujímavé uchovať spomienky handlovských baníkov, ktoré zažili v podzemí,“ uviedol Manažér podporného tímu Kontaktného centra Handlová Tomáš Šujan.

Preto oslovili spolupracovníčku centra Danu Reindlovú a predsedu Handlovského baníckeho spolku Vladimíra Podobu, ktorí sa do písania knihy pustili. Kniha je výnimočná v tom, že nejde o faktografickú publikáciu, ale obsahom sú príbehy 15 baníkov rôznych generácii.
„Kníh, ktoré sú napísané o handlovskej baní, ktoré sa týkajú napríklad ložiska, histórie, ťažby či technologického rozvoja, také knihy už sú. Ale ja som chcela, aby sa zachovalo to, akí baníci boli, aby sa zachoval ich charakter,“ vysvetlila autorka knihy Dana Reindlová.
Narážala na to, že pre ľudí, ktorí nikdy neprišli s baníkmi do kontaktu, chcela zachytiť človečinu baníkov. „Aby si ľudia nemysleli, že v bani boli baníci preto, že tam museli byť, lebo boli nevzdelaní a nemali na nič iné. Toto pravda nie je,“ skonštatovala Reindlová. Pripomenula, že handlovskí baníci boli vzdelaní, múdri, talentovaní, šikovní, predvídaví, silní i citliví. „V tej bani boli, lebo tam byť chceli. A chcela som, aby toto bolo niekde na papieri, aby sa na to nezabudlo,“ pripomenula Reindlová.
Kniha zachytáva príbehy 15 baníkov v rôznych vekoch. Najstarší má takmer 80 rokov a najmladší nemá ani 30. Vďaka tomu každý pracovník zažil baňu v rôznej etape jej života. „Ten najstarší zažil baňu v čase jej najväčšej slávy, vynikajúcich zárobkov, kedy boli baníci na výslní. Ďalší baníci zažili 90-te roky, kedy baníci museli z bane odísť po expozičnej dobe, 40-45 roční ľudia už nemohli pracovať v podzemí,“ opísala autorka.
Posledná generácia baníkov v Handlovej zažila to, ako boli pre spoločnosť príťažou. Ako im ľudia vykrikovali, že na nich spoločnosť dopláca, lebo na výrobu elektriny z uhlia sú dotácie a ako spaľovanie uhlia škodí životnému prostrediu. „Takže z príbehov ľudí sa dá vyčítať, ako sa menila doba, spoločnosť, politika aj ako sa menil pohľad na baňu i baníkov,“ skonštatovala Reindlová.

Aby toto všetko mohla v knihe zachytiť, respondentov vyberala spolu s Vladimírom Podobom, ktorý všetkých ľudí poznal. Vedeli tak osloviť ľudí, ktorí boli zhovorčiví a ktorí vedeli baňu vykresliť takú, aká bola.
Kniha vyšla v náklade 500 kusov. Nie je voľne predajná, ale z prvých dvesto kusov si mohli záujemcovia bezplatne zobrať po jednom kuse v handlovskom kontaktnom centre. Ostatné kusy prerozdelí handlovská samospráva.
Autori knihy sa už teraz zamýšľajú nad ďalšou knihou. Jej hlavnými aktérmi by mali byť rovnako účastníci projektu v kontaktnom centre. Na ich osudy sa chcú autori pozrieť o niekoľko rokov. Zmapovať tak chcú to, ako baníkom a ich rodinám pomohla rekvalifikácia a ako sa uplatnili v nových pracovných smeroch.