HORNÁ NITRA. Koncom minulého roka baníci z nováckej bane vyťažili poslednú tonu hnedého uhlia. Skončila sa tak 114-ročná tradícia ťažby uhlia na hornej Nitre.
Aj keď bane v regióne skončili, banskí záchranári zostávajú aj naďalej v pohotovosti. Ich fungovanie je zabezpečené ešte tento rok. Čo bude s banskou záchrannou službou ďalej je teraz v riešení.
Po skončení ťažby uhlia v Bani Nováky začali práce na jej likvidácii. Tie môžu trvať mesiace i roky, preto je banská záchranná služba potrebná i naďalej.
„V súčasnosti máme približne sto banských záchranárov,“ informoval riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Prievidza Stanislav Paulík.
Ide o dobrovoľných banských záchranárov. Doteraz to totiž fungovalo tak, že títo záchranári boli zamestnaní v bani, kde aj pracovali a pritom niekoľkokrát do roka odslúžili týždňový turnus na Hlavnej banskej záchrannej stanici ako banskí záchranári.

Tým, že bane ukončili ťažbu a prepúšťajú zamestnancov, ubúda aj dobrovoľných banských záchranárov. V priebehu mesiaca prídu o prácu ďalší pracovníci.
„To znamená, že od februára budeme musieť nabehnúť na nový režim banskej záchrannej služby. S dobrovoľnými banskými záchranármi by sme neboli schopní zabezpečiť tento systém,“ vysvetlil Paulík.
V článku sa dozviete aj:
- Prečo je aj naďalej potrebná banská záchranná služba,
- pri akých udalostiach mimo baní banskí záchranári zasahovali,
- kto doposiaľ platil stálu pohotovostnú službu banských záchranárov,
- ako vyzerá možné riešenie ich fungovania a dokedy to má byť vyriešené.
Mala by sa tak vytvoriť skupina profesionálnych banských záchranárov, ktorí sa budú striedať v pohotovostných službách na Hlavnej banskej záchrannej stanici. Riaditeľ banskej záchranky predpokladá, že celkovo by malo ísť o 24 pracovníkov.