HORNÁ NITRA. Kráter hlboký niekoľko metrov a dlhý desiatky metrov. Takto vyzerá pasienok nad prievidzskou mestskou časťou Malá Lehôtka po tom, čo sa tam v uplynulých dňoch zosunula zem.
Nejde pritom o jedinú lokalitu na hornej Nitre, kde v uplynulých dňoch došlo k svahovým deformáciám. Pôda sa zosunula i v obciach Malá Čausa a Veľká Čausa.
„Zosuv nám bol oznámení koncom minulého roka. Nachádza sa v blízkosti vedenia vysokého napätia, ktoré zásobuje našu obec elektrickou energiou. Je to tiaž v blízkosti rodinných domov,“ uviedol starosta obce Malá Čausa Jozef Krpelan.
Ako skonštatoval, dúfa, že zosuv sa nebude ďalej rozširovať. Pripomenul, že v okolí obce už v minulosti k zosuvom došlo, v danej lokalite sa však zosuvy dlhšie nevyskytli.
„Posledný zosuv sme zasanovali pred dvomi rokmi. Odvtedy bol viac-menej kľud. Toto je čerstvé,“ povedal starosta.

Ako uviedli odborníci zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra pre TASR, daný zosuv sa nachádza západne od Malej Čausy na východných svahoch Čausianskej hory.
„Územie, kde došlo ku vzniku aktívneho zosuvu, patrí k významným zosuvným lokalitám na Slovensku, kde pomerne často dochádza k aktivizácii zosuvov, a to v súvislosti s vhodnou geologickou stavbou,“ skonštatovali odborníci.
Aktívny zosuv má podľa nich rozmery približne 80 metrov krát 40 metrov.
„Príčinou zosuvu bola zrážková a teplotná anomália, ktorá spôsobila rýchle topenie snehovej pokrývky, následné dažďové zrážky, čo umožnilo dotovanie vody do horninového masívu,“ dodali odborníci.
Stupeň ohrozenia z hľadiska socioekonomickej významnosti považujú za malý až stredný. Ako daždivé počasie a premočenú pôdu načrtol ako možný dôvod zosuvu aj starosta Malej Čause.
Po roztopení snehu
K ďalším svahovým deformáciám došlo aj v susednej obci Veľká Čausa. Ide o pasienky neďaleko miestnej farmy.
„Zrazu sa to strhlo a pomaličky sa to posúva dolu. Prerušilo nám stredový oplotok medzi býkmi a jalovicami,“ opísal pracovník farmy Ladislav Ondruška. Udalosť zaregistrovali medzi vianočnými sviatkami, keď sa po výdatnej snehovej nádielke oteplilo a sneh sa roztopil.

„Dané územie monitorujeme. Je to aktívne zosuvné územie,“ informovala starostka obce Veľká Čausa Nikola Pekárová. Podľa nej sa v danej lokalite v minulom roku robili nové prieskumné vrty. Obec bude o aktuálnej situácii informoval odborníkov zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Pred niekoľkými dňami došlo aj k zosuvu pôdy v prievidzskej mestskej časti Malá Lehôtka v lokalite známej ako Pod borinami.
Priamo na mieste zosuvu sme sa boli pozrieť s odborným lesným hospodárom Petrom Vrablecom. „Tento kopec je andezit. Na ňom je ešte vrstva tvrdých ílov, ktoré vplyvom množstva vody na povrchu zvlhnú a v podstate sa z nich stane niečo ako mydlo. Váha tej pôdy to neudrží a ide to dolu,“ povedal Vrablec pri pohľade na zosunutú pôdu.
Takúto príčinu následne potvrdili aj odborníci zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. „K vzniku aktívneho zosuvu došlo v telese fosílneho zosuvu. K aktivizácii zosuvu prispeli priaznivé klimatické pomery v kombinácii s geologickou stavbou,“ priblížili.
Koncom decembra 2023 podľa nich došlo k výraznému otepleniu, čo malo za následok rýchle roztopenie snehu, ku ktorému sa pridali aj výdatné zrážky.
„Voda tak mohla infiltrovať do geologického prostredia, došlo k prevlhčeniu a priťaženiu svahu podzemnou vodou, následnému zníženiu šmykových parametrov hornín, a tým k porušeniu rovnováhy svahu, čoho následkom bola aktivizácia zosuvu," vysvetlili s tým, že zosuv znehodnocuje poľnohospodársky využívanú pôdu a bezprostredné ohrozenie Malej Lehôtky nehrozí.
Svahovú deformáciu zaradil Štátny geologický ústavu Dionýza Štúra. z hľadiska socioekonomickej významnosti do kategórie malá významnosť.