Ľudia poznajú Vlastu Mudríkovú ako heligonkárku a folkloristku, no jej posledné piesne majú najmä náboženský charakter. K Bohu a viere ju viedli rodičia odmalička.
I vianočný čas vníma hlavne z duchovnej stránky. Považuje za najdôležitejšie, keď sa po roku zíde rodina a užívajú si spoločne strávené chvíle.
V poslednom CD Ave Mária ste zmenili hudobný štýl. Album obsahuje najmä náboženské piesne. Prečo ste sa rozhodli pre túto zmenu?
Piesne z CD Ave Mária pre mňa zložil Karol Peterka. Karol vedel, že mám veľmi blízko k viere a náboženstvu. Tieto piesne v sebe nosil dlhšie, len pre ne nemal vhodného interpreta. V rámci spolupráce s televíziou Šláger vznikla pesnička Ave Mária, ktorá sa stala titulnou.
Spravili sme k nej videoklip na hore Butkov v Ladcoch. Začalo sa to touto piesňou. Následne sme premýšľali, ktorou cestou sa uberieme. Pieseň Ave Mária veľmi zafungovala, či už u divákov, alebo v rámci môjho vnútorného presvedčenia. Nakoniec vznikol celý album s touto tematikou.
Na CD sú aj piesne o rodičoch a krásne vyznanie o Slovensku. Album je prierezom duchovnej tvorby. Je zaujímavý v tom, že videoklipy sme natáčali nielen na Slovensku, ale aj v Čechách na rôznych pútnických miestach. Boli sme na Velehrade, tam vznikla pesnička Cyril a Metodej s českým textom, aby to bolo blízke aj českým poslucháčom. Na Slovensku sme natáčali v Katedrále svätého Emeráma v Nitre. Tam vznikla skladba Ty si náš Pán. CD Ave Mária je poprepájané česko-slovensky.
Ktorý zo štýlov vám vyhovuje viac?
Podujatia, na ktoré chodím, sú zamerané tematicky podľa požiadaviek organizátorov. Vždy viem, akú tematiku a ktoré piesne mám spievať. Keďže som heligonkárka a folkloristka, v mojom repertoári sú najmä ľudové piesne s heligónkou. Ale robíme aj rôzne multižánrové projekty. Karol Peterka mi zložil popové piesne. Takže výber skladieb prispôsobujem danému podujatiu.

Čo viac vítajú ľudia?
Neviem to presne špecifikovať. Ľudia ma poznajú ako heligonkárku a folkloristku, takže väčšinou preferujú tento štýl. Ale mnoho ráz sa ľuďom páčia aj umelecké a duchovnejšie skladby. Závisí to od atmosféry. Všimla som si, že keď poslucháči idú na môj koncert, pred podujatím si kúpia ľudové CD. Ak na koncerte zažijú aj duchovné piesne, tak si potom kúpia duchovné CD. Veľmi ich oslovuje, keď im ukážem aj iný žáner. Snažím sa skĺbiť koncert tak, nech si každý nájde to svoje. Aby každý poslucháč odchádzal spokojný.
Ktorú pieseň z vášho repertoáru najviac obľubujete?
Snažím sa vyberať piesne, ktoré sú mi blízke. Chcem, aby ľudia na koncertoch zažili folklór aj skladby s duchovnou tematikou. Mám svojich favoritov ako Ave Mária, Poďakovanie rodičom a tiež ľudové pesničky. Piesňou Ideme, ideme napríklad otvárame každý koncert. Rada interpretujem rýchlejšie a občas aj žartovnejšie pesničky. Ale mám rada aj skladby, ktoré sú clivé a majú hlboký text.
Ľudia vás poznajú ako heligonkárku. Čím vás zaujal tento hudobný nástroj?
Na heligónke som začala hrať, keď som mala deväť rokov. Má skutočne špecifický zvuk, preto ma očarila. Keď som sa naučila hrať na heligónke, dokázala som sa sprevádzať aj sama. Začala som vystupovať aj sólovo, len ja a heligónka. Spomeniem pána Jozefa Smolku, ktorý ma naučil hrať na tomto nástroji.
Spoločne sme založili skupinu Kysucký prameň, kde som účinkovala pätnásť rokov. Tam som nadobudla prvé skúsenosti a zažila som prvé koncerty s heligónkou.
Vyskúšali ste si aj iné hudobné nástroje?
Chodila som na klavír. Klavír bol povinný na konzervatóriu aj na vysokej škole, kde som študovala. Príležitostne si zahrám aj na inom hudobnom nástroji. Ale väčšinou je to len tak zo zvedavosti, keď nájdem nejaký zaujímavý nástroj, že si naň zabrnkám. Heligónka a klavír sú nástroje, ktoré ovládam.
Odmalička máte blízko k folklóru? Kto vás k nemu viedol?
Rodičia a babička ma učili prvé piesne. Začínala som autentickými pesničkami, ako sú napríklad trávnice. Na základnej škole som chodila na rôzne súťaže. Mali sme povinný repertoár, ktorý obsahoval aj regionálne piesne. Čím som bola staršia, tým viac som vyhľadávala takéto skladby. Chodila som za starými ľuďmi, zaznamenávala som si ich na diktafón. Keď som vydala svoje CD, zahrnula som tam i tieto pesničky.

Ste absolventkou operného spevu, no vydali ste sa cestou folklóru. Čím vás zaujal?
Po vysokej škole som sa rozhodovala, ktorou cestou pôjdem. Dostala som rôzne pracovné ponuky, v rámci ktorých som sa mohla venovať opernému spevu aj v zahraničí. Moje srdce bilo viac pre folklór a heligónku. Uvážila som, že táto cesta je pre mňa správna. Šla som za hlasom svojho srdca.
Vrátite sa ešte k opernému spevu?
Som šťastná, že som vyštudovala operný spev. Dalo mi to veľmi veľa. Moji pedagógovia mi dali mnoho informácií, naučili ma technické spievanie. V súčasnosti mi to nesmierne pomáha v napredovaní. Som veľmi rada, že viem ovládať techniku hlasu. I teraz máme výnimočné koncerty.
Nedávno sme mali krásnu spoluprácu s operným spevákom Gustávom Beláčkom zo Slovenského národného divadla. Spoločne sme si zaspievali operný duet. Tým, že som vyštudovala operný spev, som oň obohatená a nemám problém sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Vnímam to tak, že operný spev je pre mňa čerešnička na torte. Je pre mňa výnimočné, keď si môžem zaspievať operný duet.
Koncertujete po celom Slovensku i v Českej republike. V ktorých regiónoch hráte najradšej?
Mám široký záber v rámci Slovenska, ale aj v Čechách. Taktiež som absolvovala mnoho vystúpení v zahraničí. Niekoľko spoluprác sme mali aj v Rusku. Prešla som tam veľa miest, nielen Moskvu. Vnímali tam krásne náš folklór a heligónku. Spievala a hrala som aj v Číne, Nemecku, Rakúsku. Ale najlepšie mi je na Slovensku. Tým, že účinkujem v televízii Šláger, tak je mi veľmi blízke aj české publikum.

Nedávno ste zaspievali a zahrali seniorom hornej Nitry na podujatí Zlaté lístie jesene. Ako sa vám hralo a spievalo pred prievidzským publikom?
Bola tam nádherná atmosféra. Spievala so mnou celá hala. Je to najkrajšia odozva, keď sa ľudia na koncerte zapájajú, spievajú, tlieskajú a vyžiadajú si hudobné prídavky. Je to najlepšia vďaka a spätná väzba od publika. V Prievidzi bolo naozaj krásne.
V repertoári máte mnoho kolied, dokonca ste vydali album s názvom Vianoce. Čím sú pre vás výnimočné vianočné piesne?
Toto CD je výnimočné, čo sa týka nástrojového zoskupenia. Ľudia tam počujú fujaru, gajdy, trombity, cimbalovú kapelu, heligónku. Nájdete v ňom koledy, vianočné piesne aj vinše. Sú tam piesne, ktoré sú známe aj neznáme, vianočné i nárečové. Je to veľmi pekne spracované tradičné CD.
Podľa čoho si vyberáte piesne do repertoáru?
Keď človek vyberá piesne na CD, mali by sa mu v prvom rade páčiť. Musia ho niečím osloviť, či už textovo, alebo melodicky. Potom je to na aranžmáne umelca, ako sa toho chopí a ako to spracuje. Každá pieseň, ktorá je na mojom CD, je mi veľmi blízka.
Čo pre vás znamenajú Vianoce? Vnímate ich najmä z duchovnej stránky?
Vianočné obdobie vnímam veľmi pozitívne, pretože je to čas, keď sa stretáva rodina častejšie. Veľmi sa teším z detskej radosti mojich krstniatok, keď k nám prídu. Radujem sa z toho, že sme konečne spolu, užívame si domácu pohodu, rôzne dobroty, ktoré si navaríme a upečieme. Je to najviac, keď sa zíde rodina.
Počas Vianoc aj po Novom roku účinkujete na mnohých podujatiach. Zostane vám čas na oddych?
Vianoce sú pre mňa špecifické. Trávim ich s rodičmi na Kysuciach. Je to čas, na ktorý sa tešíme, že sa všetci stretneme pri štedrovečernom stole. Spoločne si užívame všetky zvyky a tradície. I keď mám v tomto období vianočné koncerty, nechávam si priestor aj na rodinu.
Mám to zariadené a načasované tak, aby som mala čas na blízkych a potom sa vrhnem na pracovné povinnosti. Je to poprepájané, keďže rodina ma chodí podporovať na koncerty. Napríklad, medzi sviatkami mám koncert v Brumově-Bylnici, odkiaľ pochádza moja švagriná. Takže tiež to mám prepojené. Takto mi to je veľmi blízke.
Ako vyzerajú vaše Vianoce na Kysuciach? Máte nejaké špecifické zvyky a tradície?
Naša vianočná večera zahŕňa tradičné jedlá, ktoré pripravujeme každý rok. Na stole nechýba vianočná kapustnica s hubami, zemiakový šalát, kapor, rybie filé, taktiež oplátky s medom a cesnakom. Čo sa týka tradícií, dávame si pod obrus rybie šupiny. Každý rok si chodíme po betlehemské svetlo, ktoré svieti u nás doma počas celého vianočného obdobia. Polnočná omša je u nás každoročnou tradíciou.

Prezraďte, čo pripravujete pre fanúšikov po Novom roku?
Nový rok odštartujeme 5. januára koncertom, ktorý bude pre mňa výnimočný. Ide o zaujímavú spoluprácu s Kollárovcami a so skupinou Desmod. Koncert odohráme v Brezne. Pokračujeme 6. januára v Pečeňadoch, 7. januára koncertujem vo Veľkej Čause. Vždy je mojím prianím, aby tieto podujatia, či už adventné alebo novoročné, zazneli v kostoloch. Tak to vždy bolo a aj je.
Teší ma, že väčšina koncertov je zdarma pre ľudí. Je veľmi milé, že obce dávajú občanom vianočný darček, také poďakovanie v podobe koncertu. Všetky ďalšie hudobné aktivity a koncerty zverejňujem na mojej webovej stránke.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce