Maximilián Kormaňák je nielen na hornej Nitre známy vďaka svojej precíznej práci ako fotograf, kameraman i grafik. Menej ľudí ho však už pozná z inej stránky. Po nasadení bieleho plášťa a červeného nosa sa z neho stáva Doktor Huber Maslo DeLuxe. Je ešte pomerne novým zdravotným klaunom v združení ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Napriek tomu, že už roky žije v Púchove, regiónom jeho pôsobnosti je aj horná Nitra. Ako vyzerá klauniáda, ako sa na ňu pripravuje i to, ako sa do združenia dostal, priblížil v rozhovore.
Ako vznikla postava Doktora Huberta Masla? Meno ste si vyberali sám?
Krstné meno vzniklo v podstate úplne náhodne na jednom z kôl výberového workshopu. Úplne presne si nepamätám postup, ale zvolil som nejaké dve náhodné čísla a lektorka nejakým záhadným spôsobom našla v kalendári toto meno. A zapáčilo sa mi, tak som si ho ponechal. A priezvisko vzniklo ako skomolenina mojej prezývky. Moje netere ma tak v minulosti volali namiesto mojej oficiálnej prezývky Maxo.
Priznám sa, že sa mi to spočiatku nepáčilo. Veď prečo maslo, čo som tučný či čo? Akože trošku aj som. Pri vymýšľaní klaunského mena mi to ale prišlo ako úplne vhodné. A predsa, kto nemá rád maslo alebo Huberta? Hlavne, keď je De Luxe…
Ako by ste vašu postavu charakterizovali?
Nehovoril by som o klaunovi ako o postave. Je to v dobrom zmysle taká karikatúra samého seba. Povedal by som, že svoj charakter ešte len začínam hľadať a v procese spoznám lepšie aj sám seba. Momentálne je Hubert mierne utiahnutý, veľmi nerozpráva, ale je to odborník na terapiu tancom so špecializáciou vrtenie bokmi. Keďže momentálne mám úlohy ´dvojky´, teda toho ´blbšieho´, Hubert sa snaží pokorne splniť každú požiadavku svojho kolegu najlepšie, ako vie, aj keď nevie. Radšej mu otvorte dvere, keď vchádza. Ľahko by sa mohlo stať, že nevojde a odíde aj s kľučkou.
Medzi červenými nosmi nájdeme zväčša hercov. Vy ste grafik, fotograf, kameraman. Stojíte skôr za objektívom než pred ním. Aká bola vaša cesta k zdravotným klaunom?
Okrem toho, že stojím za objektívom fotoaparátu a sedím za klávesnicou počítača, pôsobím už dlhý čas aj ako herec občianskeho združenia NatraKY-potulné divadlo z Prievidze, ktoré sa venuje predovšetkým divadelným predstaveniam pre materské a základné školy. Pôsobil som aj v speváckych zboroch, takže k umeniu mám veľmi blízko. Veď aj moja grafická a videotvorba sa vo veľkej miere venuje tejto oblasti.

Po práci zdravotných klaunov som pokukoval už dlhšiu dobu a vždy som si hovoril, že by som to chcel skúsiť. Sám som Červený nos finančne občas podporil a rád som sledoval ich činnosť. Dávalo mi to celé zmysel, keďže rád pracujem s deťmi a niekedy som sa aj na verejnosti prejavoval ako klaun, bavilo ma správať sa inak, ako je bežná norma, a tým ľudí prekvapovať a možno ich aj zabávať.
Dlho som to ale odkladal, až som na sociálnej sieti zachytil ponuku stať sa členom, tak som si povedal, že teraz je ten čas.
Na prvýkrát to ale nevyšlo, keďže som ochorel a nemohol som sa zúčastniť hneď prvého výberového kola. Ale, našťastie, ešte ten istý rok vyhlásili opäť konkurz a ten sa mi už podarilo absolvovať. Síce ma najprv zamrazilo, pretože som o pár mesiacov prešvihol vekový limit, ale aj napriek tomu mi umožnili zúčastniť sa.
V združení ste pomerne novým členom. Odkedy tam pôsobíte?
Zmluvu so združením po úspešne absolvovanom výberovom konaní som oficiálne podpísal v máji tohto roka. S klaunovaním v nemocniciach som začal v júli.
Môžete si vyberať nemocnice, do ktorých budete chodiť, alebo máte pridelené svoje zariadenia?
Náš klaunský tím je rozdelený podľa štyroch regiónov, západoslovenský, stredoslovenský, východoslovenský a náš severoslovenský, pričom každý z tímov navštevuje pravidelne konkrétne nemocnice v danom regióne. S každou nemocnicou či oddelením máme dohodnuté termíny a frekvenciu návštev.
Napríklad každú stredu o 14:00. Regionálna koordinátorka každý mesiac rozdelí termíny návštev medzi nás, klaunov, podľa našich časových možností, ale zohľadňuje aj to, že by sme nemali prekročiť určený počet klauniád za mesiac. Práve kvôli psychohygiene má každý z nás strop 13 návštev za mesiac.
Mnohí možno o zdravotných klaunoch už počuli, ale myslia si, že chodíte len po Bratislave. Navštevujete však zariadenia po celom Slovensku?
Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors oslávi v apríli 2024 už svoje 20. narodeniny. Hoci rozbiehalo v úvode svoj program práve v bratislavskej detskej nemocnici, v priebehu pár rokov sa návštevy zdravotných klaunov rozšírili aj do ďalších nemocníc. So združením spolupracuje v súčasnosti takmer 70 profesionálnych zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú viac ako 50 nemocníc, teda zhruba 80 detských oddelení, čiže navštevujeme takmer všetky detské oddelenia v krajine a 30 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujeme vyše dvesto zdravotných klauniád.