HORNÁ NITRA. Okrem zvyšovania poplatkov za komunálny odpad sa obyvateľom miest na hornej Nitre nevyhnú ani zmeny pri miestnych daniach. Zosumarizovali sme, ktoré dane jednotlivé mestá v regióne zvyšujú.
V Prievidzi si priplatia ľudia, ktorí vlastnia nehnuteľnosť či pozemok. V priemere to bude navýšenie o tridsať percent. „Mesto vzhľadom na výrazný výpadok príjmov z rozpočte, ktorý je spôsobený najmä výpadkom podielovej dane a opatreniami štátu, bolo nútené pristúpiť k zvýšeniu dane a poplatkov, a to zhruba o 30 percent,“ informovala hovorkyňa Prievidze Zuzana Krajčiová.

Dotkne sa to obyvateľov, ktorí vlastnia byty, nebytové priestory, domy, garáže či pozemky. „Napríklad obyvatelia priemerného trojizbového bytu s rozlohou približne 70 metrov štvorcových zaplatia na dani o 12 eur viac za rok oproti pôvodnej sadzbe. Pri priemernom dome so zastavanou plochou 120 metrov štvorcových to bude približne 21 eur," dodala.
Radnica naďalej poskytne oslobodenie od dane v prípade rodinných domov a bytov slúžiacich na trvalé bývanie fyzickým osobám nad 70 rokov a fyzickým osobám v hmotnej núdzi.
Zjednotili daň za psa
Poslanci v Handlovej schválili úpravu miestnej dane za psa a dane za ubytovanie. Kým doposiaľ boli dane za psa vyrubované podľa toho, či ho obyvatelia chovajú v bytovke, pri rodinnom dome alebo na záhrade, po novom bude jednotná výška dane pre všetkých. Za jedného psa tak Handlovčania zaplatia daň 20 eur za rok.
„Tým, že bol rozdielny poplatok za psa na záhradách, v bytoch, domoch a podnikateľských subjektoch, tak mnohí ľudia prihlasovali psov k svojim rodičom, príbuzným, známym, ktorí majú záhrady, čím obchádzali svoju povinnosť,“ vysvetlila primátorka Handlovej Silvia Grúberová. Tým, že mesto zjednotilo daň, nebude musieť kontrolovať, či obyvatelia psov chovajú skutočne tam, kde ich majú prihlásených.
Samospráva zvýši aj daň za ubytovanie. Toto opatrenie sa nedotkne ľudí v meste, ale turistov, ktorí v meste prespia. Táto daň sa mení z 0,35 eura na jedno euro na osobu a prenocovanie. Výška daní z nehnuteľnosti sa v Handlovej nemenila. Zosúladili však znenie všeobecne záväzného nariadenia s aktuálne platnými zákonmi.

„Zvyšujeme poplatok za komunálny odpad, ktorý stupne o dosť. Tým, žeby sme obyvateľov zaťažovali aj ďalším zvýšením dane z nehnuteľností, dieru v rozpočte, ktorú máme, nám by to nezaplátalo,“ uviedla Grúberová. Narážala na daňový bonus, ktorý handlovskej samospráve podľa jej slov zobral milión eur. Keby chcelo mesto tento výpadok vyrovnať príjmom z daní, muselo by ich zvýšiť tisícnásobne, čo je pre samosprávu neprijateľné.
V Novákoch si priplatia i za opatrovateľskú službu
Miestne dane sa od nového roka zvýšia aj v Novákoch. „Mesto pristúpilo k zvýšeniu daní predovšetkým v dôsledku znižovania príjmov v rozpočte mesta. Znižovanie takzvaných podielových daní zo štátu, ako aj z dôvodu prenosu kompetencií zo štátu na samosprávu, ktoré nie sú finančne kryté štátom, predovšetkým platy,“ vysvetlil primátor Novák Branislav Adamec. Mesto zároveň podľa neho pristúpilo ku komplexnému zvýšeniu daní, aj takých, ktoré boli viacero rokov nezmenené.
Napríklad daň za stavby na bývanie a drobné stavby, za stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky či stavby pre vodné hospodárstvo sa zvyšuje z aktuálnych 0,15 eura za meter štvorcový na 0,30 eura za meter štvorcový, čo je navýšenie o 50 percent 100 percent.
Daň za psa zvyšuje mesto v závislosti od toho, či je pes chovaný v dome, byte či záhrade. Zvýšenie poplatku sa pohybuje v rozmedzí od 0,45 eura do 1,69 eura. Informáciu upresňujeme, že ak fyzická osoba v rodinnom dome chová iba jedného psa, bola donedávna od dane oslobodená, po novom zaplatí 5 eur, čo je navýšenie o 5 eur.
Obyvatelia Novák si priplatia aj za domácu opatrovateľskú službu. „Tá sa zvýšila z viacerých, celkovo troch sadzieb, podľa finančného príjmu do rodiny, na jednotnú sadzbu a to 1,5 eura za hodinu poskytovanej služby,“ ozrejmil primátor.
Ako dôvody uviedol tie, ktoré spomínal pri zvyšovaní daní. „Pričom tak v prípade či už komunálneho odpadu, opatrovateľskej služby, či iných poplatkov mesto prihliadalo aj na výšku jednotlivých poplatkov v okolitých samosprávach,“ pripomenul Adamec.

Kúpeľné mesto Bojnice tak, ako Handlová, zvýšilo daň z ubytovania, teda daň, ktorú turisti platia za prespatie v meste. Táto daň je rozdelená podľa veku. Deti od 6 do 18 rokov zaplatia daň za jednu noc strávenú v Bojniciach namiesto 0,50 eura jedno euro. Dospelý nad 18 rokov namiesto 1,50 eura po novom zaplatia 1,80 eura.
Okrem toho samospráva Bojníc zvýšila aj daň z nehnuteľnosti. Navýšenie je konkrétne z 0,17 eura na meter štvorcový na 0,50 eura na meter štvorcový. „Je to trošku nefér hra. Štát akoby dal nejaké úľavy, nejaké daňové bonusy a je pekný pred svojimi obyvateľmi. Ale v konečnom dôsledku to obyvatelia aj tak zaplatia, lebo to od nich musí vybrať samospráva cez zvýšenie daní, aby sa schodkami v rozpočtoch vyrovnala.