HORNÁ NITRA. Emília Poliaková tvorí sviečky z včelieho vosku už dvadsaťpäť rokov. Prvé informácie o výrobe získavala z literatúry, keďže internet v tom čase nebol bežnou súčasťou domácností. Zaujali ju benefity, ktoré má včelí vosk pre ľudský organizmus. Zároveň chcela zachovať tradičnú výrobu.
Voskové sviečky majú dlhú históriu nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V minulosti boli výsadou bohatých ľudí. Používali ich páni a šľachta na osvetľovanie príbytkov. Patrili aj k uznávaným platidlám.
„Včelí vosk bol nákladný materiál, ktorý si nemohol dovoliť hocikto. Chudobnejšia vrstva obyvateľstva používala lojové sviečky. Tie však nepríjemne zapáchali a pri horení veľmi dymili,“ popisuje Emília.
V súčasnosti patrí včelí vosk k drahším materiálom, no je viac dostupný aj pre bežných ľudí. Po voskových sviečkach je dopyt najmä v období Vianoc.
„Keďže sa výrobe sviečok venujem dlhé roky, teší ma, že mám stálych zákazníkov, ktorí sa po ne vracajú každoročne. Ľudia chcú mať na Vianoce prírodu i doma. Používajú ich aj ako adventné sviečky alebo nimi obdarujú blízkych,“ vysvetľuje.

Voskové sviečky charakterizuje čisto prírodný materiál a medová vôňa. Emília dodáva, že kolujú povery, podľa ktorých pálenie týchto sviečok pohlcuje negatívnu energiu v domácnostiach.
Osvedčený výrobný postup
Remeselníčka dodržiava rokmi overený výrobný postup. Keďže vytvára sviečky rôznych veľkostí, množstvo materiálu prispôsobuje podľa toho, akú dlhú a hrubú sviečku práve tvorí. Vosk musí mať určitú teplotu, aby sa s ním dalo pracovať.
Keď je príliš tvrdý, láme sa a zle sa s ním manipuluje. Materiál nahrieva, alebo s ním pracuje počas horúcich dní. Vtedy má ideálnu teplotu, aby sa dal stláčať. Následne si na voskový plát položí knôt vhodnej hrúbky. Materiál formuje prstami do želanej veľkosti a priemeru sviečky.
„Každú sviečku si človek musí najprv vyrobiť a odskúšať, ako horí. Je dôležité zvoliť do sviečky knôt vhodnej hrúbky. Používame asi sedem druhov hrúbok. Hrúbka musí byť adekvátna k priemeru sviečky, inak knôt nehorí. Trvalo mi dlhšiu dobu, kým som zistila, ktorý knôt je vhodný do akej sviečky,“ vraví.
Cena sa odvíja od kvality materiálov
Emília dbá pri výrobe na kvalitné materiály. Vosk nakupuje priamo od včelárov, alebo vo včelárskych potrebách. Považuje za najdôležitejšie, aby sa pri výrobe používal pravý knôt. Inak sviečky nemusia dobre horieť.
„Keď sa používajú lacnejšie náhrady, sviečka dobre nehorí alebo veľmi dymí. Knôt musí byť kvalitný. Zároveň by mal byť namočený, keď sa rozpúšťa vosk. Horí jedine vtedy. Na záver potieram konce rozpusteným voskom, pretože vtedy knôt horí ešte lepšie.“

Zlý materiál sa odrazí na kvalite sviečky. „Na trhoch som sa stretla s tým, že výrobcovia dávali do sviečok šnúrky do topánok namiesto knôtu. V šnúrkach je silón a nehorí to dobre. Potom okoloidúci reagovali aj na moje sviečky, že keď im predtým nehoreli, už si ich viac nekúpia,“ dodáva remeselníčka.
V súčasnosti je na trhu cena včelieho vosku i pravých knôtov dosť vysoká. Ľudia sa pri Emíliinom stánku zastavujú a výrobky sa im páčia. Cena sviečok sa odvíja od nákupu kvalitného materiálu. Každý zákazník však nie je ochotný priplatiť si za kvalitný výrobok.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce