PRIEVIDZA. Médiami nedávno prebehla informácia o výstave Ešte nenamaľované obrazy slávnych, ktorú si návštevníci môžu pozrieť na Bojnickom zámku. V projekte však nejde len o samotné obrazy, zámer je oveľa hlbší.
Za celou myšlienkou stojí startupový projekt dyERA, ktorý sídli v priestoroch Galérie Jabloň v Prievidzi. „Milujeme umenie a milujeme Slovensko. Slovensko je krásne a svetové. Svetové svojou prírodou, ľuďmi, históriou aj umením. Projekt dyERA vznikol ako odpoveď na výzvu túto hodnotu odkomunikovať a propagovať svetovým jazykom,“ vysvetlil autor myšlienky Sven Vatrt z projektu dyERA.
V rámci svojho projektu chceli nadšenci prezentovať umenie inou formou. „Každý pozná Bojnický zámok zdola, zhora, sprava, zľava, zvrchu, ale my sme potrebovali nájsť produkt, ktorý by ho ukázal v inom svetle a zároveň trochu edukatívne. Možno nie každý pozná Dalího, van Gogha či ostatných autorov, ktorí tu sú. Preto sú to ešte nenamaľované obrazy slávnych,“ vysvetlil Vatrt.
V projekte ide zatiaľ o sedemnásť diel. Diela prezentujú tvorbu siedmych autorov. Ich skutočným autorom je však rodák z hornej Nitry Roman Turcel, momentálne žijúci v Prahe. „Bola to veľká zábava pokúsiť sa prevteliť do takých velikánov a pozrieť sa ich očami na objekty, na naše kultúrne dedičstvo, ktoré oni pravdepodobne nikdy nevideli,“ opísal Turcel.
Na čas sa tak pomyslene prevtelil do známych umelcov ako Salvádor Dalí, Gustav Klimt, Vincent van Gogh, Edvard Munch či Andy Warhol. „Bola zábava hľadať pohľad človeka cez jeho tvorbu, ako ju poznáme, a prezentovať pamiatky tak, ako ich poznáme zo súčasnej doby,“ uviedol umelec.

Najväčšiu pozornosť momentálne púta výstava, ktorá je dostupná na Bojnickom zámku do 10. 3. 2024. Okrem samotnej výstavy však autori projektu prišli s nápadom diela prezentovať aj formou tričiek, limitovaných emisií grafických listov či verných reprodukcií originálov vystavených diel vytlačených pigmentovými farbami na plátno.
„Tie sú pre záujemcov dostupné priamo v Bojnickom zámku, Oravskom hrade a postupne vo všetkých múzeách, na ktoré sa startup zameral. Takto by chceli slovenské pamiatky a múzeá dostať k väčšiemu množstvu ľudí a cez umenie ich prezentovať aj v zahraničí,“ povedal Michal Ptačin, zodpovedný za technickú a realizačnú časť projektu.
„Slovenské národné múzeum podniká aj v sektore kultúrneho dedičstva, respektíve umenia. Toto je naša prvá spolupráca so slovenským startupom, ktorý pripravil možno trochu iný spôsob prezentácie kultúrneho dedičstva, ako sme zvyknutí. So spojením produktov, ako je tričko alebo grafika, sa nám veľmi zapáčilo,“ ozrejmil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.
Startup chce projekt postupne dostať i do ostatných múzeí, ktoré spadajú pod Slovenské národné múzeum. Práve Slovenské národné múzeum je totiž generálnym partnerom projektu. „Oni nám dali tú šancu, že uverili myšlienke a podarilo sa nám ich nadchnúť pre niečo nové, originálne a svetové. Postupne budeme propagovať pamiatky a múzeá, ktoré spadajú pod gesciu Slovenského národného múzea,“ skonštatoval Vatrt.
Už teraz je na dielach zobrazený napríklad Bojnický zámok či Bratislavský hrad. Pribudnúť by mali aj Červený kameň i Spišský hrad. „Nie všetky múzea ľudia poznajú tak, ako Bojnický zámok či Bratislavský hrad. Pôjdeme aj do menej známych a menej navštevovaných múzeí, aby sme ich viac spropagovali a viac priblížili verejnosti,“ dodal Sven Vatrt.
dyERA je súčasťou kultúrneho a kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Nájdete v ňom komerčné aj nekomerčné prevádzky, ktoré spoločne rozvíjajú kultúru, objavujú históriu a tvoria nové talenty.