PRIEVIDZA. Začiatkom decembra sa Prievidzou presúvala skupina ľudí s lampiónmi. Zaujímavými lokalitami ich sprevádzal historik Erik Kližan, ktorý nešetril historickými príbehmi a spomienkami.
Deti aj dospelí sa tak dozvedeli o čertovi, ktorého četníci viedli prievidzským námestím a nazreli i do bežne neprístupných častí známeho kostola.
To všetko záujemcovia absolvovali v rámci podujatia Posvieťme si na históriu Prievidze, ktoré pripravila Hornonitrianska knižnica v Prievidzi.
„Knižnicu sme opäť tak trošku otvorili mestu. Máme veľa historických knižiek a rozhodli sme sa, že na históriu si skúsime posvietiť naživo a na vlastnej koži. Aby ľudia mali väčší zážitok, spravili sme lampiónový sprievod,“ informoval Marek Mittaš, vedúci knižnično - informačných služieb.
Knižnica sa rôznymi novými aktivitami chce otvoriť širokej verejnosti a ukázať, že s knihami sa dá prežiť množstvo zaujímavých momentov.
Celé podujatie odštartovala ohňová šou bojnických sokoliarov pred budovou Hornonitrianskej knižnice. Lampiónový sprievod sa následne presunul pod Mariánsky vŕšok, kde historik Erik Kližan pripomenul, že sprievod s lampiónmi sa v Prievidzi konal aj v roku 1771, kedy došlo k vzbure prievidzských žien.

„Muži spravili to, čo spraviť nemali. Prievidzu tak do rúk vzali ženy. Jeden večer prechádzali Prievidzou tiež lampiónovým sprievodom a so sebou mali lopaty, na ktorých mali napísané heslá. Motívom sprievodu bolo, že hľadali pravdu a hľadali ju práve lampiónmi,“ uviedol Kližan.
Prievidzský hrad a kruto potrestaný kastelán
V najstaršej časti Prievidze, pod Mariánskym vŕškom historik poukázal na to, že v daných miestach bol v minulosti Prievidzský hrad. Svoj hrad totiž mali nie len Bojnice, ale aj Prievidza.
„Prvýkrát sa tento hrad spomína v roku 1289. Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý vidíme dnes, bol súčasťou starého hradu. Hrad bol zrejme drevený, kostol bol však murovaný. Jediné, čo sa z tých čias zachovalo, je práve kostol,“ spomenul Kližan.
V článku sa dozviete aj:
- akým krutý trest udelil Matúš Čák Trenčiansky kastelánovi Prievidzského hradu,
- prečo četníci viedli čerta prievidzským námestím,
- čo sa nachádza v útrobách piaristického kostola.
K starému prievidzskému hradu sa viaže aj povesť. Bojnický i Prievidzský hrad vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa považuje za pána Váhu a Tatier. Od svojich poddaných vyžadoval vernosť.
„Na Prievidzskom hrade bol v roku 1308 kastelán Ladislav Pech. Je to jediné meno kastelána, ktoré poznáme. Spomína sa v súvislosti s neverou,“ načrtol historik.