Handlovskú neurologickú ambulanciu najčastejšie pacienti navštevujú pre bolesti chrbtice. Tie trápia starších, ale aj mladších ľudí. Príčin, bolestí chrbtice môže byť viacero. O aké ide, ale aj ako sa takéto bolesti liečia, nám v rozhovore priblížila neurologička Nemocnice Agel Handlová JARMILA HMIRÁKOVÁ.
Lekárka mesačne v ambulancii vyšetrí stovky pacientov. Prevažná väčšina z nich jej pomoc vyhľadáva pre bolesti chrbtice. Najčastejšie ide o bolesti driekovej chrbtice a nasledujú bolesti krčnej chrbtice.
„Príčin bolestí chrbtice môže byť viac. Najčastejšie sú to degeneratívne zmeny, najmä drobných zhybov medzi stavcami, rôzne výrastky, ktoré blokujú pohyblivosť chrbtice a tlačia na nervové korene, v neposlednom rade potom aj medzistavcové platničky, ktoré sa čiastočne vysunú a tlačia na nervové štruktúry,“ vysvetlila neurologička.
Okrem toho bolesti chrbtice môžu spôsobovať aj rôzne druhy nádorov či traumatické zmeny. „Práve u vysunutých platničiek, alebo výrastkov môže dôjsť k útlaku nervov, ktoré sa potom prejavia vystreľovaním bolestí a tŕpnutím v priebehu postihnutého nervu, buď do horných alebo dolných končatín,“ načrtla lekárka.

Prvou pomocou pri takýchto bolestiach je podľa odborníčky to, aby pacient čo najmenej zaťažoval postihnutú oblasť. Pacient by teda mal byť v pokoji a hľadať si také polohy, pri ktorých sa mu od bolesti uľaví.
„Už naši predkovia vedeli, že keď je nejaký úraz, alebo bolesť, danú končatinu alebo časť tela je nutné znehybniť. Príroda si vie vo veľa veciach poradiť, a preto aj tu treba počúvať hlas tela, ktoré sa hneď ohlási, keď mu vadí nejaká poloha alebo pohyb,“ skonštatovala Hmiráková.
Liečbu prispôsobujú
Zdôraznila však, že ak sú bolesti intenzívne, pretrvávajúce alebo človeka obmedzujú pri bežnom pohybe, mal by vyhľadať pomoc lekára a podstúpiť aj špecializované vyšetrenie.
V článku sa dozviete aj:
- Ako lekári postupujú pri liečbe bolestí chrbtice, ak podporná liečba nezaberá,
- ako môžu ľudia bolestiam chrbtice predchádzať,
- čo sťažuje liečbu epilepsie.
„V prvej fáze sa snažíme podporiť kľudový režim aj analgetickými liekmi a nesteroidnými analgetikami, tiež liekmi na níženie svalového napätia. Dôležitá je aj podporná polyvitamínová liečba, najmä vitamínmi typu B,“ opísala neurologička liečbu, ktorú predpisuje pacientom. Ak však ľudia už majú horšie bolesti a vyšetrenie preukáže závažnejší stav, pripadá do úvahy aj liečba kortikoidmi, ktoré majú silné protizápalové účinky.