PRIEVIDZA. Po narodení prvej dcéry mala o dôležitosti dojčenia len málo informácií a pri druhom dieťati už nechcela opakovať rovnaké chyby. Preto sa prihlásila na kurz pre laktačné poradkyne.
LAURA CIPÁROVÁ dnes radí iným ženám vohľadom dojčenia. V rámci svojej práce komunikuje s matkami i budúcimi matkami, poskytuje im pomoc a podporu v oblasti dojčenia i materstva.
Zároveň pripravuje tehotné ženy na dojčenie. Včasné nadobudnutie vedomostí ohľadom dojčenia a materstva vníma ako najlepšiu investíciu budúcich matiek.
Mnohé ženy netušia, že sa v prípade problémov, či už v tehotenstve alebo počas dojčenia, môžu obrátiť na laktačnú poradkyňu. Čo všetko zahŕňa laktačné poradenstvo?
Laktačná poradkyňa sa v rámci osobného poradenstva venuje mamičke a bábätku. Stretnutie sa začína rozhovorom, kde sa rozoberá stav, či prípadné ťažkosti matky alebo dieťaťa.
Odborníčka zhodnotí stav mamičky a bábätka, odsleduje polohu, prisatie dieťaťa k prsníku, tiež to, ako bábätko pije a či sa vôbec dojčí. Od toho sa odvíjajú ďalšie kroky poradenstva.
S laktačnou poradkyňou sa matky väčšinou stretávajú viackrát, pretože ich postupne učí zručnostiam. Zároveň mamičkám dáva informácie, ktoré im pomôžu nadobudnúť istotu v starostlivosti o bábätko.

Čo vás motivovalo k tomu, že ste sa stali laktačnou poradkyňou?
Vždy som mala vzťah k deťom. Vedela som, že sa chcem stať mamou v mladom veku. Zaujímali ma všetky témy ohľadom materstva. Zintenzívnilo sa to, keď som otehotnela s prvou dcérou.
Dcéru som dojčila rok, a to iba z dôvodu neinformovanosti. Z okolia som neustále počúvala, že dieťa stačí dojčiť rok. Po odstavení som cítila, že som mohla dať sebe aj dcére viac času. Akonáhle som prestala dojčiť, prichádzali pravidelne choroby.
Vtedy som ešte nevedela, že práve po prvom roku života mohlo byť dojčenie obrovskou prevenciou pred ochoreniami a infekciami. S laktačnou poradkyňou som sa stretla prvýkrát v praxi, keď moja priateľka potrebovala pomôcť s dojčením. Bola som milo prekvapená.
Počas druhého tehotenstva som chcela byť informovanejšia, preto som sa prihlásila na kurz laktačnej poradkyne. Vďaka nadobudnutému vzdelaniu sa mi úplne zmenil pohľad na dojčenie a jeho dôležitosť.
V článku sa dozviete aj:
- ako sa mamička môže pripraviť na dojčenie pred pôrodom,
- prečo by mamičky mali uprednostňovať kojenie materským mliekom pred náhradami umelého mlieka,
- v čom sa odlišuje online laktačné poradenstvo od bežného poradenstva, napríklad v nemocniciach.
Kedy by matky mali vyhľadať pomoc laktačnej poradkyne?
Práca laktačnej poradkyne nespočíva len v pomáhaní, ale aj poskytovaní podpory pre matky a budúce matky. V prvom rade laktačná poradkyňa pripravuje mamičky na dojčenie ešte v čase tehotenstva. Preto je vhodné obrátiť sa na poradkyňu ešte pred pôrodom, a tiež čo najskôr po pôrode. Ideálne ešte predtým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy.
Mimoriadne dôležitý je kontakt s laktačnou poradkyňou v prvom mesiaci života bábätka a potom pri akýchkoľvek problémoch, ktoré sa vyskytnú v živote matky a bábätka.
Mamičky sa môžu stretávať pravidelne s laktačnou poradkyňou na podporných skupinách dojčenia. Na týchto stretnutiach sú viaceré matky, ktoré sa vzájomne podporujú v dojčení a dôležitých otázkach materstva.

S akými problémami sa na vás matky obracajú najčastejšie?
Často mi píšu mamičky ešte z pôrodnice, kde nenachádzajú podporu. Opakujú sa prípady, ako je pokles tvorby materského mlieka a následné odmietanie bábätka prijímať materské mlieko z prsníka.
Matky sa so mnou radia ohľadom liečiv či stravy v spojitosti s dojčením, alebo keď ide o nejakú aktivitu, ktorú podľa množstva mýtov nemôžu vykonávať v období dojčenia.