POLUVSIE. Komisia pre kultúru, šport, mládež a vzdelávanie v Poluvsí zorganizovala v spolupráci s Klubom žien Poluvsie a Dobrovoľným hasičským zborom Poluvsie pre deti z obce podujatie s názvom Slávnosť svetlonosov, ktoré sa podľa starej slovenskej tradície konalo predvečer Sviatku všetkých svätých. Počas tvorivej dielne výroby svetlonosov si všetci prehliadli tematickú výstavku prác detí z materskej školy, ochutnali tekvicové špeciality, súťažili a na záver tancovali.
Počas popoludňajšej tvorivej dielne deti spoločne s rodičmi vyrezávali tekvicových svetlonosov. Tí menší si svetlonosov kreslili alebo vystrihovali z papiera. V tekvicovej téme sa niesli aj súťaže: tekvička na lyžičke, tekvicová Popoluška a asi najviac deti potrápilo tekvicové puzzle. Za odmenu dostali medovníčky v tvare tekvičky a svietiace náramky, ktoré žiarili rovnako ako ich očká počas večerného sprievodu svetlonosov. Podľa povesti, ktorú si vypočuli, všetky spoločne pískali na nezbedného svetlonosa, pokým sa im neukázal. Na záver sa deti vyšantili na svetelnej diskotéke.

Súťažilo sa aj o najväčšiu vypestovanú tekvicu v obci. Víťazom tejto kategórie sa stal pán Jozef Beňadik. Najväčšia poluvská vypestovaná tekvica narástla do obvodu 143 cm. Úspešnou pestovateľkou v kategórii o najnetypickejšiu tekvicu bola pani Anna Vlžáková. Okrem cien pre víťazov bola pre všetkých návštevníkov odmenou ochutnávka tekvicových špecialít z kuchyne šikovných poluvských žien. V ponuke boli tekvicové polievky, sladké i slané tekvicové koláže, medovníčky a voňavé tekvicové placky.
Povery hovoria, že svetlonos bol nadľudská bytosť i bludné svetlo. Mohol mať podobu mihotavého svetielka či chlapca so žeravými očami, čo rástol do obludných rozmerov. Zvádzal ľudí zo správnej cesty. Aby ľudia zákerného svetlonosa cestou na cintorín nestretli, vyrezávali si z tekvíc alebo repy vlastných svetlonosov, ktorý im bezpečne osvetľovali cestu.
Autor: Radka Tarabčíková