HORNÁ NITRA. Stanislava mala záľubu v zbieraní a vymieňaní použitého šatstva. Začalo to v období tehotenstva, keď hľadala oblečenie pre deti. „Veľa ľudí mi darovalo veci. Niečo som využila, ostatné som predávala na internete, no napriek tomu mi toho veľa zostávalo.
Začala som sa zaoberať myšlienkou, že by som mohla vytvoriť nejakú organizáciu, ktorá by sa tomu venovala. Napadlo mi, že pohľadám spôsob, ako zabrániť vzniku textilného odpadu, a popritom budem pomáhať. Zároveň som to chcela vymyslieť tak, aby si organizácia vedela sama financovať náklady. Všeobecne som chcela nájsť kolobeh,“ spomína si.
Svoje hobby v zbieraní šatstva prikladá handrárskym koreňom. Pochádza z obce Kamenec pod Vtáčnikom, kde bol v minulosti zber handier hlavným remeslom.
„Môj dedko mi vždy vravel, že som handrárka a musím byť nato pyšná. Vtedy som nechápala, čo to vlastne znamená. Nedávno som šla s vrecom plným handier, ktoré som mala prehodené cez plece. Mamina mi vtedy povedala, že som naozaj handrárka. Bola to presne chvíľa, kedy mi to celé došlo. Odvtedy beriem túto prácu ako poslanie,“ vraví.

Stanislava by chcela prepojiť handrársku minulosť obyvateľov hornej Nitry so súčasnosťou. Rada by ukázala mladým ľuďom, ako sa zbieralo šatstvo v minulosti, a ako sa to robí dnes. Aj to je dôvod, prečo pracuje na tomto projekte.
Kolobeh zberu šatstva
Stanka založila občianske združenie Slavina s cieľom využitia každého kusu látky. Snaží sa minimalizovať, aby použité šatstvo končilo v koši. „Celú myšlienku som si vymyslela sama v hlave. Nápady prichádzali postupne, inšpirovala som sa aj v zahraničí. Sekáč je super, dodávateľ donesie vrecia, ale vždy vzniká nejaký odpad. Obecné kontajnery na zber oblečenia zas väčšinou nepostačujú a ľudia hádžu veci okolo nich.
V rozhovore sa dozviete aj:
- aký kolobeh oblečenia Stanislava zaviedla,
- kde končí oblečenie, ktoré už nemá takmer žiadne využitie,
- komu všetkému združenie pomáha.
Keď zaprší, tak šatstvo skončí v komunálnom odpade. Tieto spôsoby nakladania s nepotrebným textilom síce pomáhajú k znižovaniu znečisťovania životného prostredia, ale nie sú postačujúce,“ popisuje.