HANDLOVÁ. Hornonitrianske bane Prievidza v uplynulých dňoch oznámili zámer zbúrať 118-metrový komín v areáli Bane Handlová. Nevyužíva sa už dve desiatky rokov a jeho aktuálny stav ohrozuje okolité stavby.
Nad jeho odstránením však krútia hlavami niektorí obyvatelia. Považujú ho za symbol mesta viditeľný z rôznych častí Handlovej. Na internete dokonca vznikla petícia za jeho zachovanie.
Handlovský komín bol uvedený do prevádzky v roku 1987, kedy sa modernizovala tamojšia tepláreň, ktorá pre mesto vyrábala teplo. To je však už dávno minulosťou.
„Aktuálny technický stav ohrozuje súčasné stavby a budúcu výstavbu priemyselných zariadení v areáli. Teleso komína vysoké 118 metrov je pri víchriciach hrozbou pre elektráreň, ktorej základy sú tesne blízko päty komína,“ vysvetlila dôvody búrania Adriana Siváková, tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza.

Demolácia je podľa nej nevyhnutná.
„Doposiaľ sa nenašli žiadni záujemcovia, ktorí by predložili reálne, zmysluplné, a hlavne realizovateľné ponuky, respektíve projekty na jeho prevzatie, opravy, údržbu a nové využitie,“ informovala Siváková.
V článku sa dozviete aj:
- Ako bane postupovali pri výbere budov, ktoré zachovajú,
- ktoré objekty by mali ostať zachované,
- čo chce mesto od baní odkúpiť už teraz.
Ako ďalej uviedla, v súčasnosti zabezpečujú prípravné práce pre búranie, budujú bezpečnostné prvky a pripravujú technické zariadenia.
„Proces demolácie začne po nadobudnutí právoplatnosti povolenia záverom októbra, práce predpokladáme do konca tohto roka,“ načrtla.
Spisujú petíciu
Po zverejnení informácie o búraní komína v médiách a na sociálnych sieťach reagovalo mnoho Handlovčanov nahnevane. Vznikla aj internetová petícia na zastavenie demolácie komína a budov v areáli bane Handlová. Jej autori pripomínajú, že história mesta je spojená s areálom.
„Týmto spôsobom nám chcú zobrať aj to posledné čo nám tu ostalo. Chcú zničiť potenciál, ktorý areál ponúka a tiež nám chcú zničiť históriu. Chcú zničiť areál, ktorý dal prácu tisícom ľudí. Ten areál, ktorý vybudovali naši starí rodičia, ktorý im zarábal na živobytie,“ uvádza sa v petícii. V čase prípravy článku ju podpísalo 68 ľudí.
Nemá historickú hodnotu
Mesto aj bane však reagovali, že nemajú v úmysle zbúrať všetko. Práve naopak, zachovať chcú objekty, ktoré majú reálnu historickú hodnotu.