HORNÁ NITRA. Pokiaľ sa povie stroj OZAP- KM 7, väčšine ľudí to nič nehovorí. Ak však povieme biely mlynček na kávu so zeleným a červeným tlačidlom, mnohým sa hneď vybaví vôňa čerstvo pomletej kávy, ktorá sa rozprestiera celým obchodom.
Práve pre obchody boli tieto mlynčeky na kávu typické. „V minulosti patril k štandardu predajne mlynček na kávu. Táto potreba vyplývala z toho, že v sortimente predajní iná ako zrnková káva nebola. Mletá sa vyskytovala len sporadicky, o kapsulovej nikto ani nechyroval a instantná tiež nebola dostupná,“ vysvetlila potrebu mlynčeka na kávu v potravinách v minulosti Janka Madajová, predsedníčka predstavenstva COOP Jednota Prievidza, spotrebné družstvo.

Ako pripomenul Radko Rešeta zo spoločnosti PURO Fairtrade, v minulosti v obchodoch dominovala takzvaná ´štandardka´ v 75 gramovom balení. „Z nej sa robil klasický zalievaný turek. Ľudia si museli kávu zomlieť a nebolo bežné, že v domácnostiach mali elektrické mlynčeky. To prišlo až neskôr. Preto bol takmer v každej predajni mlynček na kávu, kde si zákazníci hneď po kúpe kávu zomleli,“ ozrejmil Rešeta.
Ľudia stáli v radoch
Spomenul, že v minulosti boli dané mlynčeky tak využívané, že ľudia často na pomletie kávy stáli v radoch. „Dokonca pri strojoch bolo také drevené porisko, ktoré slúžilo na to, aby človek pobúchal po konci mlynčeka a vytriasol tak všetku pomletú kávu,“ uviedol Rešeta.