Chceli žiť na mieste, kde kone nikomu neprekážajú. Natália si s manželom založila malú farmu

Natália Švejdová sa venuje jazdectvu už dvadsaťdva rokov.

Natália Švejdová. Natália Švejdová. (Zdroj: archív Natália Švejdová )

BYSTRIČANY. Natália Švejdová sa venuje jazdectvu už dvadsaťdva rokov. Prvé súťaže síce absolvovala až tento rok, no všetky zakončila úspechom.

Na pretekoch v disciplíne Working Equitation obhájila so svojím koňom tri prvé miesta. Na Majstrovstvách Slovenska skončili druhí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boli kone vašou vášňou odmalička?

Už v škôlke ma lákali obrázky, na ktorých som videla koníkov. Znamenali pre mňa niečo magické. Prvýkrát som sa posadila na koňa, keď som mala osem rokov.

Pamätám si, že to bolo na prvý sviatok vianočný. Od maminy som dostala pod stromček peniaze, ktoré som využila na hodinu jazdenia. Po prvej jazde ma to tak chytilo, že som sa na to dala so všetkým, čo k tomu patrí. Bol to môj sen naučiť sa jazdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínate si na jazdecký klub, kde ste začínali?

Bolo to na ranči vo Vyšehradnom. Mala som starkú z Nitrianskeho Pravna a do Vyšehradného sme chodili lyžovať. Keď sme boli na lyžovačke, videli sme tabuľu s nápisom Monty ranč Vyšehradné. Tak sme tam zavítali. Keďže som sedela na koni po prvý raz v zime, pamätám si, že to bolo také rozprávkové jazdenie v snehu.

Následne sme so sestrou chodili na tento ranč, obe sme sa tam naučili jazdiť a starať sa o kone. Sestru však kone až tak nezaujali, takže sa tomuto koníčku ďalej nevenovala.

Tiež som chodila so spolužiačkou do Hipocentra, ktoré bolo toho času v Prievidzi na letisku. Veľmi rada spomínam na začiatky pri koňoch. Neboli to len radostné chvíle, ale aj neustále učenie sa a drina.

Neskôr ste si zaobstarali aj vlastného koňa...

SkryťVypnúť reklamu

Prvého vlastného koňa som si kúpila v roku 2017, keď som bola na vysokej škole. Našetrila som si naňho z brigád, keďže ma táto záľuba stále držala. Nebolo to najjednoduchšie, pretože som bola cez týždeň v škole v Bratislave a kôň bol ustajnený vo Vyšehradnom. Keď som nebola doma, starala sa mi oňho mama.

Môže vás zaujať Študentka z Prievidze tvorí raketové modely. Stala sa niekoľkonásobnou majsterkou Európy aj sveta Čítajte 

Po vysokej škole sa vám podarilo vybudovať jazdecký areál. Splnili ste si tým sen alebo ste to brali ako praktické riešenie, že môžete konečne žiť v blízkosti koní?

Areál máme s manželom od roku 2018. Keďže som si za viac ako dvadsať rokov vyskúšala nielen prácu pri koňoch, ale aj práce okolo farmy, viem, že farmárčenie je ozajstná celoročná drina. O zvieratá sa musíte dennodenne starať, zabezpečiť im stravu, samozrejme, musíte sa starať sa aj o prípadné budovy, ohrady.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým zbadáte, že už máte za sebou metrovú trávu na pozemku, ktorú treba pokosiť. Nakoniec zistíte, že viac času strávite prácou okolo farmy a zvierat, ako sa reálne povozíte na koni. Preto som nebola priamo rozhodnutá mať veľkú farmu, skôr niečo malé pre svoje súkromné účely.

K nášmu areálu sme sa dostali tak, že sme hľadali s manželom miesto, kde môžeme bývať my, ale aj kôň. Chceli sme žiť na takom mieste, kde by kone nikomu neprekážali, keďže je to s nimi niekedy náročné. Nie každý má tieto zvieratá rád, predsa len sú veľké, erdžia, niekomu môžu zapáchať.

Hľadali sme miesto, ktoré bude vzdialené za dedinou a, samozrejme, dostupné, aby sme mohli dochádzať aj do zamestnania. Nejako prišiel záujem zo strany ľudí o jazdenie. Páčilo sa im u nás. Tak sme kone dokupovali a chtiac-nechtiac to skĺzlo do toho, že máme farmu a ľudia k nám chodia jazdiť.

Viesť takýto areál musí byť časovo náročné. Do sa to vôbec stíhať popri zamestnaní?

Časovo je to veľmi náročné. Človek je na nohách od piatej ráno a točí sa okolo koňov. Ráno ich treba nakŕmiť, vykydať boxy, spraviť poriadok v stajni. Koník nevie byť celý deň zatvorený, takže ho treba pustiť do výbehu. Samozrejme, aj tam musí mať pripravené seno a vodu.

Musíme tiež zabezpečiť, aby boli čisté pastviny, bezpečné oplotky, aby sa koňovi niečo nestalo. Potom sme s manželom v zamestnaní. Osem hodín sme zamestnancami niekoho iného. Keď prídeme z práce, treba sa opäť postarať o kone. Poobede, keď jazdíme s deťmi, ich musíme očesať a osedlať. Náš pracovný deň po tomto všetkom končí o pol deviatej večer.

Nie je u vás možné sa naplno venovať len koňom?

Pri piatich koňoch, koľko ich aktuálne máme, by to bolo vcelku ťažké. Museli by sme ich pridať ešte viac. Starostlivosť o kone je fyzická práca. V tomto prípade by som sa obávala, že ak by sa mne alebo manželovi niečo stalo, ako by to celé skončilo. Mám aj doktorát z ekonómie a bola by pre mňa veľká škoda vzdať sa toho, čo som študovala.

Môže vás zaujať Maľovanie jej pomohlo zvládnuť chorobu a priviedlo ju k vlastnej značke Čítajte 

Máte spomedzi koníkov nejakého obľúbeného? Je možné si s koňom vybudovať bližší vzťah?

Najobľúbenejší je koník Fifo, ktorého som si kúpila ako prvého. Asi päť rokov som ho mala samého, takže som mu venovala najviac svojho času. Na ňom som si natrénovala všetky zručnosti a schopnosti. Spoločne sme absolvovali aj prvé súťaže. Takže je to taký môj najväčší parťák. Ostatných koníkov mám tiež rada, ale Fifko je pre mňa jedinečný.

Kedy ste sa odhodlali absolvovať prvú spoločnú súťaž?

Tento rok sme boli po prvýkrát na väčšej súťaži, ktorá už bola hodnotená rozhodcami a bolo tam viacero jazdeckých dvojíc. Takže, kým som si vyskúšala prvé reálne preteky, venovala som sa koníkom a jazdeniu dvadsaťdva rokov.

Je náročné pripraviť sa na takéto preteky? Koľko času tomu musíte obetovať?

Jazdectvo je veľmi široká oblasť, či už je to drezúra, parkúr, westernové disciplíny alebo dostihy. Ja som si vybrala disciplínu Working Equitation, ktorej sa venujeme. Working Equitation som si zvolila, lebo je prienikom medzi viacerými disciplínami. Čo sa týka samotného tréningu, tak ako aj iní športovci, ani v jazdectve nemôžem mať nejaký výsledok bez toho, aby som trénovala.

Keď chcem ísť s Fifom na súťaž, musím sa mu venovať minimálne tri až štyrikrát do týždňa. Keďže je táto súťaž zameraná aj na zručnosť, tréning nie je len o samotnom jazdení. Kôň musí presne vedieť, čo má spraviť a ako má zareagovať na môj pokyn. Tam sa už bavíme o centimetroch, kde má byť noha či ruka, aby na to kôň presne reagoval. Takže ak si niekto myslí, že si idem zajazdiť raz za týždeň a potom idem na súťaž, tak to určite nie je.

Popísali by ste bližšie, čo zahŕňa disciplína Working Equitation?

Working Equitation znamená v preklade pracovné jazdectvo. Je to disciplína, ktorá vznikla v štátoch južnej Európy. Skladá sa z viacerých častí. Prvou je drezúrna úloha, kde je kľúčové predviesť poslušnosť koňa a správnosť pomôcok. Je tam predpísaná skladba cvikov, ktoré sa idú v kroku, kluse alebo v cvale. Hodnotí sa elegancia, plynulosť či celkový dojem jazdeckej dvojice.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAF9P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 786
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 791
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 776
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 556
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 483
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 340
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 336
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 286
  1. Aleksander Prętnicki: Dom za riekou
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.7.1925)
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere !
  4. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov
  5. Filip Glejdura: Na konci cigarety
  6. Ján Valchár: O zúfalej ruskej ofenzíve a ešte zúfalejších domobrancoch
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kauza exšéfa policajných odposluchov: Nové dokumenty z inšpekcie vylučujú, že by policajti vynášali informácie mafiánom
  8. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 912
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 8 963
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 549
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 275
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 424
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 235
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 838
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 650
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Lektor Mads Floor Andersen

Štyri jedinečné umelecké dielne pod vedením umelcov a umelkýň zo Slovenska aj zo zahraničia, inšpiratívne stretnutia a spoločné tvorenie.


Zľava: Zábojník, Lamin, Murko

Kto zmenil dres natrvalo, kto len na rok?


Nový Vectron ZSSK Kriváň

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaznamenala ďalší nárast spokojnosti svojich cestujúcich.


FK Junior Kanianka

Čo hovorí na sezónu tréner Peter Kurbel?


  1. Aleksander Prętnicki: Dom za riekou
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.7.1925)
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere !
  4. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov
  5. Filip Glejdura: Na konci cigarety
  6. Ján Valchár: O zúfalej ruskej ofenzíve a ešte zúfalejších domobrancoch
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kauza exšéfa policajných odposluchov: Nové dokumenty z inšpekcie vylučujú, že by policajti vynášali informácie mafiánom
  8. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 912
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 8 963
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 549
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 275
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 424
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 235
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 838
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 650
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu