V minulosti boli úplne bežné verejné WC a práve oni boli, a dodnes aj sú, obrazom toho, aký kultúrny je národ, či obyvatelia toho – ktorého mesta. Postupne niektoré toalety zanikli, naopak otvorené boli nové. Aká je situácia s verejnými WC na hornej Nitre?
Vydržte rok....
Pre mnohých môže byť prekvapením, že verejné toalety nie sú v jednom z turisticky najnavštevovanejšom meste na Slovensku – Bojniciach. Pracovníčka informačnej kancelárie nevedela presne povedať, kde sú verejné WC, tvrdila, že by mali byť niekde v okolí zámku. Tam sme však nič nenašli. „Kedysi boli sociálne zariadenia pod zámku, ale boli v hroznom stave. Dnes tu nie sú žiadne,“ hovorí vyberač poplatkov na parkovisku. „Ľudia, čo sem prídu a pýtajú sa na WC, posielame do reštaurácií,“ dodal.
Zašli sme do Velvet pubu a spýtali sme sa čašníka, či môžeme použiť ich toalety, i keď sme si u nich nič neobjednali. „Bez problémov,“ boli jeho slová. Neskôr sa od neho dozvedáme, že podobných požiadaviek tu majú veľa. „Turisti naozaj nemajú kam ísť na potrebu. My ich k nám pustíme, i keď sa nám to nevypláca. Nielenže míňame vodu, toaletný papier, či iné hygienické potreby, ale dočkáme sa aj poškodenia WC. Napríklad minule nám niekto ukradol nádobku s tekutým mydlom.“ Mnohí prichádzajú len kvôli použitiu WC aj na Bojnický zámok. Zoologická záhrada má kvôli rekonštrukcii sociálne zariadenia zatvorené.
Majiteľ budovy a pozemkov v blízkosti zámku sa snažil tento rok získať povolenie na výstavbu verejných WC v blízkosti predajných stánkov. Od pamiatkárov dostal pán Dušan Pisár zamietavú odpoveď. „Keby ste sem prišli počas víkendov, keď je tu najviac ľudí, videli by ste, kde všade hľadajú miesto, aby mohli vykonať potrebu. Často chodia za objekt, ktorý vlastním a je v ňom aj kuchyňa. Často to tu zapácha. No ja sa tým ľuďom nečudujem, oni naozaj nemajú kam ísť na WC.“ Prednosta Mestského úradu v Bojniciach Ľubomír Kutaš nám potvrdil, že v súčasnosti na území mesta nie sú žiadne verejné toalety. Pripravuje sa však už pre budúcu letnú sezónu rekonštrukcia sociálnych zariadení pod zámkom, ktoré nevyhovovali hygienickým normám. „Ľudia však môžu napríklad počas kultúrnych podujatí využívať WC v dome kultúry, alebo knižnici, toalety sú aj na zámku, v reštauráciách,“ dodal Ľ. Kutaš.
Rodina zo Starej Turej prišla do Bojníc len na jednodňový výlet. Problémy s toaletami nemali. „Keď sme boli na zámku a uvideli sme WC, radšej sme ich všetci navštívili. Potom sme použili až ďalšie v reštaurácii,“ povedal mladý otec rodiny. Pani Zuzana od Nitry veru márne hľadala verejné WC. „Som prekvapená, že v Bojniciach nie sú. V takom navštevovanom meste by určite mali byť.“
Muži sú čistotnejší
Iná situácia je v okresnom meste, kde sú napríklad WC vďaka nonstop otvorenému hypermarketu dostupné stále. Spoločnosť Tezas, spol. s r. o., má v Prievidzi v správe tri sociálne zariadenia. Dve sú v blízkosti tržníc na „Starom“ sídlisku a na Zapotôčkoch. Najnovšie sú v centre mesta, oproti pohostinstvu Detvan, pričom sú upravené už aj pre vozičkárov. Tieto toalety sú otvorené od 7. do 21. h, za použitie pisoára zaplatíte 3 Sk, za kabínku päť korún. „Tieto záchody sú hojne využívané hlavne počas pracovných dní. No keď sa obchody po 17. h zatvoria, nikto sem nechodí, len hostia z blízkej terasy. Podobne je to aj cez víkendy,“ hovorí pán Jaroslav, ktorý tu má služby s ďalšími dvomi pracovníkmi. Snažia sa v maximálnej miere udržiavať čistotu, žiaľ, nie všetci ľudia si to vážia. „Stretávame sa tu so všeličím. Niektorí sa veru pri používaní toaliet nesprávajú ako ľudia,“ dodáva pán Jaroslav.
Verejné WC na prievidzskej stanici má v prenájme súkromná podnikateľka. Cena za použitie kabínky je 5 Sk, za pisoár 2 koruny. Otvorené sú už o 6. h ráno do 21. h. Denne ich navštívi v prieme 350 ľudí. Pani Marta Jančovičová vyberala poplatky a starala sa o čistotu na týchto toaletách osem a pol roka. Dnes už len vypomáha počas leta. „Žiaľ, v zime je tu veľmi chladno, miestnosti sú veľké. Keby sme mali malú kabínku, kde by som mohla sedieť, bolo by to lepšie. Celé tieto záchody by už potrebovali opraviť, pretože do nich zateká. Stále sú však veľmi slušné,“ pripomína pani Marta. Aj ona má s ľuďmi rôzne zážitky. Tvrdí, že muži sú pri používaní toaliet dokonca čistotnejší ako ženy. „Veru, mnohé ženy za sebou nechajú väčší neporiadok ako muži. Ale za to sa viac na všeličo sťažujú.“
Pozor na pokutu
Pár rokov slúžia verejné WC aj obyvateľom a návštevníkom Handlovej. Po rekonštrukcii sú čisté, moderné a udržiavané. Napriek tomu, že sú v centre mesta, nie každý ich musí nájsť. „Uvedomujeme si, že by na tieto toalety mali upozorňovať nejaké tabule, či značky,“ povedala pre MY Hornonitrianske noviny prednostka Mestského úradu v Handlovej Jarmila Podobová. Vo štvrtom meste okresu Prievidza – Novákoch, verejné toalety nie sú.
Napriek tomu, že nie všade môžete nájsť verejné sociálne zariadenia, mali by ste si rozmyslieť, či si „uľavíte“ niekde v parku, či na verejnom priestranstve. „Samozrejme, aj takéto prípady riešime a dosť často,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Handlovej a dodáva: „Posudzujeme to buď ako verejné pohoršenie alebo znečistenie verejného priestranstva. Takýto skutok môže byť v blokovom konaní ohodnotený až na tisíc korún.“