TUŽINA. Hornonitrianska obec Tužina v roku 2023 oslavuje 630 rokov prvej písomnej zmienky. Obyvatelia obce nie sú pasívni, ale chcú, aby obec a generácia, ktorá nastupuje, bola pripravená pokračovať v rozvoji obce a zároveň chrániť históriu. S tým väčšina obyvateľov žije, pretože sa aktívne zúčastňujú podujatí, ktoré sa v obci konajú. Určite chcú zachovať všetko dobré, užitočné, fungujúce, preverené vekmi, ako aj dedičstvo.
Tužina, pôvodom nemecká obec Schmiedshau, sa dnes môže pýšiť viacerými zaujímavosťami. Najkrajšou historickou pamiatkou obce je jednoznačne Kostol sv. Jakuba. Kostol je vyhľadávaným miestom na sobáše, krsty, bohoslužby aj koncerty.
Obecné hody už najbližší víkend
V sobotu 2. septembra 2023 sa uskutočnia Tužinské hodové slávnosti, ktoré sa ponesú v duchu 630. výročia prvej písomnej zmienky o Tužine. Program osláv začne o 11:00 hod. na miestnom cintoríne, kde bude vysvätené takzvané lapidárium. Je to zbierka kamenných starožitností – starých pomníkov, ktoré boli z podnetu pána Hansa Dubba a vďaka finančnej zbierke Tužinčanov žijúcich v Spolkovej republike Nemecko zreštaurované a nainštalované v dvoch radoch v pravej hornej časti miestneho cintorína. Nemalou mierou sa na vybudovaní lapidária podieľala finančne aj obec. Popoludní pokračuje športová časť slávností. Hráči TJ Tatran Tužina – mužstvo dospelých odohrá o 13:00 hod. na miestnom ihrisku 5. kolo VIII. ligy „A“ v zápase so súperom FK Veľká Lehôtka.O 15.00 hod. bude príhovorom starostu obce otvorený kultúrny program hodových slávností na nádvorí kultúrneho domu. V programe sa predstavia:Spevácka skupina pri Karpatskonemeckom spolku v Tužine, FSk Neutrataler z Kľačna, Laura Ďuricová z Tužiny, FSk Lastovienka- Čičmany, hudobné duo Marek Kotian & Roman Mečiar z Prievidze. Program hodových slávností spestrí ľudový zabávač, spevák a imitátor Števo Hruštinec.Počas programu hodov bude v sále kultúrneho domu nainštalovaná zbierka starých mincí & bankoviek a rodostrom rodiny Dubb.
Reštaurovanie malieb v kostole sa konalo od roku 2002 a bolo ukončené na jar v roku 2007. Práce realizoval reštaurátorský tím pod vedením akademického maliara Jozefa Doricu. V roku 2007 získal kostol ocenenie „pamiatka roka“.
Obec stále aktívne udržiava priateľské vzťahy s rodákmi pod záštitou obce a miestnej organizácie Spolku karpatských Nemcov. Pred pár rokmi bolo otvorené obecné múzeum, kde je pomerne veľké množstvo historicky vzácnych predmetov, ktoré poskytli obci aj rodáci z Nemecka. Najmä starším obyvateľom pripomínajú priestory múzea aj predmety v nich roky mladosti aj spomienky na rodičov, obdobie, keď Tužina patrila s počtom obyvateľov k najväčším obciam okresu.
Máme byť na čo pyšní
Mariánsky stĺp, ktorý stojí oproti kostolu, bol postavený v neskorom barokovom slohu v roku 1749. Je historickou pamiatkou obce.
Neďaleko kostola je kultúrny dom, ktorý je centrom kultúrneho diania v obci. Sála poskytuje krásny priestor na spoločenské podujatia a možnosť stolovania pre 200 osôb, ale aj na koncerty a iné spoločenské podujatia pre 300 – 400 ľudí. Existencia dôstojných priestorov pre kultúrne aktivity je prvoradou povinnosťou obce. Trvalé pôsobenie na kultúrne povedomie obyvateľov širokou paletou kultúrnych aktivít organizovaných predovšetkým obcou. Môžeme sa len pochváliť, že pomerne veľká sála s dobre vybavenou kuchyňou či dostatočným priestorom na parkovanie je vyhľadávaná, a nie je ich v okrese veľa.
Tu môžeme nadviazať na veľmi aktuálnu tému medzi Tužinčanmi v poslednom období – a tou je vybudovanie pamätného miesta v areáli miestneho cintorína, čím je viditeľne zachovaná architektúra prác kamenárskych majstrov, ktorí robili náhrobné kamene niekoľko storočí nazad. K tomu neodmysliteľne patria pôvodné nemecké mená a priezviská obyvateľov, ktorí tu žili, budovali našu obec a tvorili jej dejiny. Verím, že nielen toto miesto, ale aj pekná príroda, tradičný zachovaný vidiecky štýl dediny pritiahne do obce aj turistov. Pre cyklistov obľúbenou je aj trasa z Tužiny do Čičmian, v lete na bicykloch a v zime na bežkách, keď je dostatok snehu. Ale mnoho cyklistov využíva náročnejšiu trasu z Tužiny do Gápľa.
Neďaleko obce je na tejto trase vybudovaných niekoľko stanovísk s prístreškom na oddych. Pre tých, ktorí obľubujú iný šport, vieme ponúknuť futbal či stolný tenis, kde máme aktívnych hráčov na okresnej úrovni. Tužina bola známa aj country festivalom, ktorý sa, žiaľ, tento rok už neuskutoční. Obec si usporiadanie takej veľkej akcie pri enormne stúpajúcich nákladoch už nemôže dovoliť. Ostalo však niekoľko zaujímavých letných podujatí v organizácii iných subjektov, ktoré do obce vedia priviesť stále nových návštevníkov.
Aktívne vyžitie
Obec pripravuje viacero kultúrno-spoločenských podujatí počas celého roka. Centrom je areál pri kultúrnom dome. Už začiatkom roka sú to fašiangy a obecná zabíjačka, pokračujeme stavaním mája, počas leta sú podujatia pre deti na ihrisku, oslavy SNP, hodové slávnosti, šarkaniáda pre deti a ku koncu roka podujatie s Mikulášom a vianočné trhy. Takmer pri každom podujatí je navarený kotlíkový guláš či kapustnica, ale aj zabíjačková kaša či zemiakové placky. Veľmi obľúbený je obecný ples, čo obec ako organizátora veľmi teší.
Priestranstvo za dedinou, nazývané Hatalisko, je miestom rôznych voľnočasových aktivít obyvateľov obce. S myšlienkou budovať takýto areál prišiel pán Dušan Škultéty, ktorý pôsobil vo funkcii starostu obce v rokoch 1995 – 1999. Pravidelne sa tu stretávajú zlatokopovia na svojich regionálnych, celoslovenských, ba aj súťažiach v ryžovaní zlata s medzinárodnou účasťou. Hatalisko si tiež obľúbili motorkári. Začiatkom augusta sa tu stretli už dvanástykrát na JAWA ČZ STRETKO 2023. Priaznivci alternatívnej hudby sa na Hatalisku schádzajú vždy v júli na multižánrovom festivale TUŽINA GROOVE.
Hudobné skupiny, organizácie a šport
Tužina žije bohatým kultúrnym a športovým životom. Môžeme sa pochváliť viacerými úspešnými skupinami a združeniami, ktoré reprezentujú našu obec na regionálnych, celoslovenských ba aj na podujatiach v zahraničí už jedno štvrťstoročie, niektoré aj viac:
- Najaktívnejšou zložkou v obci je v súčasnosti Dobrovoľný hasičský zbor obce Tužina, ktorý je nápomocný nielen pri mimoriadnych situáciách – ako sú záplavy, povodne a požiare, ale aj pri organizovaní kultúrno-spoločenských podujatí v obci.
- Karpatskonemecký spolok – prezentácia v rámci Slovenska – Hauer-land – mestá kde žijú karpatskí Nemci, ale aj v zahraničí – predovšetkým v Nemecku, kde žijú tužinskí rodáci.
- Zbor Svätého Jakuba – mládežnícky spevácky zbor pod vedením pani Kataríny Ošvátovej sa zameriava na gospelovú hudbu – vydali 3 CD
- Hudobná skupina ČOCHCIARI – pôsobí na slovenskej hudobnej scéne od roku 1989. Tvorí vlastné piesne v štýle folk a country. Počas existencie skupina vydala 2 CD, účinkovala v zábavných TV reláciách Drišľakoviny a RANČ Michala Dočolomanského. Skupina hrala na mnohých festivaloch po celom Slovensku
- Hudobná skupina ZABUDNUTÍ – je folk-rocková formácia, ktorá s prestávkami pôsobí na hudobnej scéne tiež už viac než 30 rokov
- TJ Tatran Tužina si v r. 2014 pripomenula 80. výročie svojej existencie. Dvojdňový program osláv začiatkom júla 2014 bol plný športových zápasov a kultúrnych vystúpení
- Celkom dobre sa darí aj nášmu stolnotenisovému klubu STK Tužina „A“ a STK Tužina „B“
- Počas dobrej zimy máme aktívny HOKEJOVÝ KLUB
- Aktívni sú aj naši seniori – KLUB DÔCHODCOV – od r. 2003
- Donedávna tvoril aktívnu zložku obce aj Slovenský zväz zdravotne postihnutých.
„To, na čom môžeme naďalej v Tužine stavať, je ochota a dobrovoľnosť v pomoci jeden druhému. Sme pomerne veľká, rozmanitá a určite pekná dedina. Naša súdržnosť sa odvíja od vzájomnej tolerancie, úcty a pochopenia. Mnohé aktivity a opatrenia predstavujú finančne náročné projekty. Je preto nevyhnutné hľadať zdroje, ktoré umožnia ich realizáciu a tiež zapojiť čo najviac občanov do diania v obci. Snažíme sa zabezpečiť stavebné pozemky pre mladé rodiny, k nim postupne budujeme cesty a infraštruktúru, aby sa obec rozrastala. Verím, že spoločnou snahou sa všetko dá,” povedal starosta obce Miroslav Dzina.
Autor: Mária Luprichová, Jozef Gocman