ZIPCeM: Už 30 rokov vytvárame príležitosti pre mladých ľudí na Slovensku

V seriáli Predstavujeme galériu Jabloň vám tentokrát približujeme Združenie Informačných a poradenských centier mladých v SR, v skratke ZIPCeM.

PRIEVIDZA. Združenie Informačných a poradenských centier mladých v SR, v skratke ZIPCeM, je národnou organizáciou a reprezentantom Informačných centier mladých a ďalších členských organizácií, ktoré sa venujú poskytovaniu informačných a poradenských služieb pre mladých. Vzniklo v roku 1992, práve na základe potreby metodicky a organizačne podporiť rozvíjajúcu sa sieť ICM, teda informačných centier mladých na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes to znamená, že pri poskytovaní informačných a poradenských služieb pre mládež používame spoločné logo a názov, riadime sa jednotnou klasifikáciou informácií, máme spoločný databázový systém, ktorý umožňuje prehľadnú evidenciu klientov a poskytnutých informácií a poradenstva, máme za sebou bohatú edičnú a projektovú činnosť, spoluprácu s domácimi a zahraničnými partnermi pod značkou ICM a mnoho ďalších. Zároveň je každé ICM samostatnou organizáciou, ktorá aktivity vykonáva na základe potrieb mladých ľudí špecifických pre svoj región.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa postavenie mládeže a samotná práca s mládežou zlepšili a posunuli vpred, musíme hľadať príčiny a následne riešenia. Tie nájdeme len priamo u hlavných aktérov. Teda bez toho, aby sme sa pýtali mladých ľudí a počúvali, čo skutočné chcú a potrebujú, sa nikam nepohneme. Preto aj ZIPCeM vykročil cestou zážitkového učenia a zároveň podpory mládežníckej politiky. Chceme byť súčasťou pozitívnej zmeny, ktorá bude znamenať väčšiu dôveru v mladých ľudí, a dosiahnuť, aby neodchádzali zo svojej krajiny, ale vracali sa do nej žiť, vychovávali v nej svoje deti a robili z nej tak lepšie miesto pre život.

Aká je vízia?
Našou víziou je kriticky mysliaci mladý človek, ktorý pozná svoje práva a dokáže využiť svoj potenciál v prospech seba i spoločnosti.

Hodnoty ZIPCeM a ICM v rámci poskytovania informačných a poradenských služieb pre mladých:

SkryťVypnúť reklamu
  • Poskytovaním komplexných, zaručených a overených, PRAVDIVÝCH informácií prispejeme k rozvoju kritického myslenia mladého človeka a podporíme jeho vieru v pravdu.
  • Aktívnou SPOLUPRÁCOU členských organizácií siete ZIPCeM vytvoríme profesionálnu a flexibilnú informačnú sieť, schopnú reagovať na jedinečné potreby každého mladého človeka.
  • REŠPEKTOVANÍM individuality mladých ľudí a ich odlišností pri prístupe k nim prispejeme k ich slobodnej sebarealizácii a kreativite pri hľadaní si životnej cesty.
  • EMPATIOU a TOLERANCIOU v prístupe k mladému človeku prispejeme k vytvoreniu bezpečného prostredia pre jeho osobnostný a spoločenský vývoj.

Aké je poslanie ZIPCeM?
Našou misiou je poskytovanie komplexných, dôveryhodných a objektívnych informácií a poradenstva. Vzdelávacími aktivitami a vytváraním bezpečného prostredia pre rozvoj mladého človeka chceme prispievať k vytvoreniu uvedomelej, objektívne mysliacej spoločnosti, kde je rešpektovanie ľudských práv základnou hodnotou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vnímate súčasných mladých ľudí?
Súčasní mladí ľudia sú energickí, draví, priebojnejší, majú svoje sny a ideály ako každý mladý človek. Zároveň sú ale poznačení dobou, v ktorej žijú. Covid-19 a pocovidové obdobie, vojna na Ukrajine, ale aj existenčné problémy zanechávajú svoje stopy hlavne na mladých ľuďoch. Každé dieťa je a bude šťastné, ak mu spoločnosť vytvorí bezpečný priestor na sebarealizáciu. A na tom ZIPCeM už viac ako 30 rokov pracuje.

Dokážu mladí ľudia v dnešnej dobe myslieť kriticky?
My môžeme hovoriť o kritickom myslení smerom k informáciám, ktoré ZIPCeM a jeho členské organizácie poskytujú v rámci poradenstva z rôznych oblastí života človeka a to aj v on-line prostredí. V dnešnom rýchlo sa meniacom digitálnom svete je veľmi dôležitá spôsobilosť kritického myslenia. Mediálny tlak, sociálne siete a šíriace sa „overené pravdy“ prinášajúce nespočetné množstvo informácií. Orientovať sa v spleti týchto informácií nie je jednoduché mnohokrát ani pre dospelého človeka. Dopátrať sa ku kvalitným a užitočným informáciám, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie a rozhodovanie, je dôležité. Mladí ľudia nemajú zaužívané metódy na overovania informácií a dokážu sa nad-chnúť pre senzácie a fiktívne či polopravdivé príbehy. Potrebné je rozvíjať kritické myslenie od útleho veku, preto je nevyhnutné, aby vedeli kriticky myslieť rodičia, pedagógovia a pracovníci s mládežou, oni budú rozvíjať spôsobilosť analyzovať argumenty, dôkazy, hodnotiť, riešiť problémy, určovať závery pomocou deduktívneho alebo induktívneho uvažovania. ZIPCeM na podporu kritického myslenia realizuje akreditovaný program pre pedagógov a pracovníkov s mládežou, ktorý bude realizovať aj v tomto roku v mesiaci august a september.

S mladými pracujete už viac ako tridsať rokov, ako sa mladí ľudia zmenili?
Tak ako sa mení doba, tak sa menia aj mladí ľudia. Sú technicky zdatní a vedia sa orientovať v informačno--komunikačných technológiách, vedia si informácie vyhľadať, i keď to nie sú vždy „dobré informácie“. Zároveň sa stali uzavretejšími, sú plní obáv a duševnej nepohody, čo spôsobila izolovanosť spojená s pandémiou, ako aj vojna. Dôležitá je rovnováha a tá bola do značnej miery narušená, je a aj bude veľmi ťažké ju opäť obnoviť.

Menia sa aj ich problémy a potreby?
Každá doba prináša svoje problémy. Doba, ktorú žijeme dnes, je mimoriadne náročná pre mladého človeka. Rýchlo meniaci sa svet vnáša do života mladých ľudí zmätok, často ide doslova o existenčné záležitosti. Hovoríme o zhoršení duševného zdravia mladých ľudí, čo ukazujú prieskumy a čísla nielen v našej organizácii, ale aj iných podobne orientovaných organizáciách. Potreby mladých ľudí sa menia veľmi rýchlo a sú spôsobené mnohými faktormi, potrebujú si potvrdzovať svoju identitu a zadefinovať svoje plány do budúcnosti. Potrebujú mať istotu, že to, čo robia, robia správne. ZIPCeM prostredníctvom svojich členských organizácií mapuje a vyhodnocuje potreby mladých ľudí a pripravuje aktivity, ktoré z prieskumov vychádzajú. Často spolupracuje aj s inými organizáciami podobného charakteru, aby sme vytvárali bezpečný priestor pre napĺňanie potrieb mladých ľudí a poskytli dostatok možností na sebarealizáciu.

Ale zrejme sa menia aj ich možnosti. Majú viac príležitostí?
Počas 30 rokov, samozrejme, nastali obrovské zmeny aj pre mladých ľudí. Majú oveľa viac príležitostí ako ich rovesníci pred 30 rokmi a vstupom do EÚ sa tieto možnosti ešte znásobili. Majú priestor zapájať sa do rôznych domácich i zahraničných projektov, cezhraničných výmen, majú možnosť vyskúšať si dobrovoľnícke aktivity, participovať na rôznych udalostiach, stať sa členmi rôznych organizácií, ktoré sa venujú širokým témam – ozdravovanie klímy, občianskej participácie, dobrovoľníctva aj vzdelávania či umenia a športu. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sú pre mladých ľudí oveľa dostupnejšie informácie k jednotlivým témam ich záujmu. Aj ZIPCeM prispel k tejto informovanosti a vďaka vytvoreniu portálu READY FOR LIFE, ktorý združuje organizácie a poskytuje overené informácie v šiestich jazykoch, majú mladí ľudia možnosť získať informácie k všetkým témam akoby pod jednou strechou.

Keby ste mali dať mladým ľuďom nejaké odporúčania, aké by to boli?
Ak by sme im odporúčania mali dávať, tak len využiť možnosti a príležitosti, ktoré sa im ponúkajú, pretože tak môžu osobnostne rásť a získavať množstvo skúseností, kľúčových zručností potrebných pre budúci profesijný život. Rozšíria si obzory a naučia sa vytvárať si vlastný pohľad a názor na životné situácie. Skúsenosť, ktorá ich posúva k reálnemu životu.

Keby sme mali dať odporúčania, boli by smerované k dospelým. Nebáť sa experimentovať, podporovať nápady mladých ľudí, dať im priestor na sebarealizáciu a zároveň vytvárať bezpečný priestor pre život mladých ľudí. Nabádali by sme k väčšej spolupráci rôznych inštitúcií, k väčšej podpore od štátu, pretože prevencia je lepšia ako sanácia. Nabádali by sme k tolerancii a väčšiemu načúvaniu mladým ľuďom.

Zameriavate sa aj na vzdelávanie mladých, v čom a akou formou?
„Informačné a poradenské služby pre mládež – IPS zahŕňajú širokú oblasť aktivít a služieb. Preto by mali mať jasne definované jednotlivé oblasti, ako aj aktérov, ktorí ich poskytujú.

Pre potreby ZIPCeM a siete členských organizácií máme vytvorenú prehľadnú štruktúru s názvom Jednotná klasifikácia informácií, ktorá rozdeľuje poskytovanie IPS do siedmich základných oblastí a tie na konkrétnejšie sekcie.
K týmto sa vzťahujú ďalšie naše aktivity, ako je evidencia klientov, služieb, príprava podujatí, edičná činnosť a nastavenie komunikačnej stratégie. V

roku 2021 sme rozdelenie oblastí upravili, aby sme ponúkli našim klientom ešte prehľadnejší a atraktívnejší servis :

  • 1. Kariéra a pracovný servis
  • 2. Vzdelávanie
  • 3. Mobility
  • 4. Človek a životné prostredie
  • 5. Zdravie a zdravý životný štýl
  • 6. Aktívne občianstvo
  •  7. Ľudské práva

Naše vzdelávanie patrí do kategórie neformálneho vzdelávania – diskusie, besedy, prednášky sa prelínajú s rolovými hrami, zážitkovými a tvorivými aktivitami, využívajúcimi podporu kritického myslenia, samostatnosti, kreativity, ale aj spolupráce, komunikácie a rešpektu.

Okrem toho sa ZIPCeM venuje hlavne vzdelávaniu pracovníkov s mládežou, mládežníckych a mladých vedúcich, pedagógov a pracovníkov v pomáhajúcich odvetviach. Tu máme vytvorenú koncepciu rozvoja informačných a poradenských služieb pre všetky členské organizácie ZIPCeMu.

Koncepcia rozvoja IPS vychádza z dát zozbieraných na základe reálnych potrieb mladých ľudí. Na základe nich sme stanovili ciele, ktoré napĺňame aktivitami, rešpektujúcimi princípy neformálneho vzdelávania:

  • 1. Informačné a poradenské služby v oblasti ochrany a podpory ľudských práv.
  • 2. Informačné a poradenské služby v oblasti participácie a občianskej spoločnosti.
  • 3. Informačné a poradenské služby v oblasti nadobúdania kompetencií – pripravení pre život s dôrazom na prekonávanie krízových situácií.
  • 4. Informačné a poradenské služby v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu.
  • 5. Informačné a poradenské služby zamerané na podporu prevencie a pomoci v oblasti duševného zdravia.
  • 6. Informačné a poradenské služby v oblasti zviditeľňovania neformálneho vzdelávania ako nástroja na získavanie kompetencií v rôznych oblastiach života mladých ľudí.
  • 7. Vybudovanie základov pre vytváranie partnerstiev a spolupráce za účelom skvalitnenia informačných a poradenských služieb v oblasti práce s mládežou. 
  • 8. Rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti informačnej a poradenskej činnosti.
  • 9. Informačné a poradenské služby v oblasti zelenej Európy.

Združenie Informačných a poradenských centier mladých je súčasťou kultúrneho a kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Nájdete v ňom komerčné aj nekomerčné prevádzky, ktoré spoločne rozvíjajú kultúru, objavujú históriu a tvoria nové talenty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 834
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 533
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 464
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 359
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 871
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 258
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 755
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 834
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 533
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 464
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 359
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 871
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 258
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 755
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu