KAMENEC POD VTÁČNIKOM. Horná Nitra sa poslednú júlovú sobotu stala po prvý raz dejiskom medzinárodných Majstrovstiev Slovenska v strihaní oviec. Aj keď išlo o už osemnásty ročník podujatia, doposiaľ strihači zápolili najmä na Liptove.
„Snažíme sa ovčiarsku tradíciu preniesť aj do nášho regiónu. Pripravených máme približne dvesto oviec,“ uviedol majiteľ Farmy pod Vtáčnikom Marek Čepko.
Ako vysvetlil Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz, strihači súťažili nielen v rýchlosti strihania oviec ale aj v kvalite strihania.
V článku sa dočítate aj:
- podľa čoho porota prideľovala body,
- prečo sa v sobotu ovečky ťažšie strihali,
- prečo si musia chovatelia oviec na hornej Nitre na strihanie volať ľudí z iných častí Slovenska?
„Rýchly vie byť ktokoľvek, ale ovečku musia ostrihať aj kvalitne. To sa boduje a je to prísne bodovanie. Hodnotí to medzinárodná rozhodcovská komisia a vyhodnotí toho najlepšieho strihača,“ ozrejmil Reľovský.
Medzinárodná účasť
V Kamenci pod Vtáčnikom si zmeralo sily 15 strihačov. Išlo o medzinárodné podujatie, ktorého sa zúčastnili nielen Slováci, ale aj strihači z Česka či Poľska. „Máme tu aj aktuálne siedmeho najlepšieho strihača na svete. Je to Poliak,“ spomenul Čepko.
Región hornej Nitry však medzi súťažiacimi svoje zastúpenie nemal. „Aj ku nám na farmu chodia strihať ovce prevažne ľudia z Liptova. Tam sa tomu ľudia venujú, tu v regióne nie,“ načrtol Čepko. Poukázal na to, že strihanie oviec je veľmi ťažkým chlebíčkom na zarábanie peňazí. To potvrdili aj samotní strihači.

Jedným z nich bol aj Šimon Smoleňák. „Dnes sa strihalo ťažko. Pre túto rasu oviec je chladné počasie. Čím je chladnejšie počasie, tým ťažšie ide mašina do vlnotuku, teda do tuku, ktorý je na vlne,“ vysvetlil Smoleňák.
Keďže strihanie súťažiacim išlo ťažšie, museli napríklad viac naťahovať kožu oviec, aby ich strojčekom neporanili. Strihači aj chovatelia sa zhodujú na tom, že práve to je pri strihaní dôležité, aby sa ovce neporanili.
Šimon Smoleňák si strihanie oviec raz vyskúšal a zapáčilo sa mu to natoľko, že pri tejto činnosti ostal. Pochádza z Lendaku, no ovce chodí strihať po celom Slovensku. „Slovenskí strihači strihajú na Slovensku, v Poľsku a Taliansku. Kedysi chodili do Španielska, ale to je ďaleká cesta,“ spomenul Smoleňák.