HORNÁ NITRA. Pri výbere dovolenkových suvenírov na pamiatku či darčekov pre kamarátov by ľudia mali myslieť na to, aby si nezarobili na poriadny problém. Nie všetky suveníry, ktoré nájdu v obchodoch v dovolenkových destináciách, si môžu na Slovensko priniesť.
„Ak sú zakúpené darčeky vyrobené z chránených druhov rastlín alebo živočíchov, nedostanú sa na čestné miesta v domácnostiach ani do rúk tých, ktorým boli určené. Najskôr skončia v colných skladoch a dovozca nelegálneho suveníru zakončí dovolenku pokutou, v horších prípadoch aj trestom odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky,“ uviedla v minulosti Finančná správa Slovenskej republiky.
Problém nastáva, ak si človek chce na Slovensko priniesť suvenír, ktorý je v rozpore s Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín – CITES.
Ako poukázala Andrea Klasová, vedúca odboru marketingu a propagácie Národnej ZOO Bojnice, mnohé obchody v zahraničí vedia predať takmer čokoľvek.
„To, čo je k nám zakázané dovážať, tam môže byť povolené. Predavač vás bude presviedčať, že to v poriadku a že cez hranice suvenír preveziete. No musíte si dať pozor, aby ste potom neboli prekvapení na letisku alebo niekde na hraniciach,“ načrtla Klasová.
V článku sa dozviete aj:
- čo všetko môže byť nelegálnym suvenírom,
- prečo je dôležité upozorňovať na obchod so zvieratami,
- akú kontroverznú kampaň v minulosti bojnická zoo podporila, aby pomohla boju proti nelegálnemu obchodovaniu so zvieratami.
Problémovými suvenírmi sú rôzne veci, ktoré sú vyrobené zo živočíchov. Napríklad z kože či kosti. „V rámci náramkov sa používa pancier z korytnačky. Slonovina, to je asi každému jasné. Vzácne mušle či koraly,“ uviedla Klasová.
Neznalosť neospravedlňuje
Cestovatelia tiež často vedomky či nevedomky pašujú papagáje, plazy a bezstavovce. Ak ide o časti tiel, tak najčastejšie sú to kože vo forme módnych doplnkov ako opasky, topánky, náramky, kabelky či peňaženky.