PRIEVIDZA. O tom, že Galéria Jabloň v Prievidzi dýcha kreativitou, umením a históriou, niet pochýb. Doslova čarovný je však aj priestor na druhom poschodí.
Svoju dielňu tam má Eva Sičová, ktorá odieva maľby, kresby, olejomaľby, fotografie a iné umelecké či neumelecké predmety. Okrem rámovania a paspartovania sa venuje aj reštaurovaniu rámov.
V čom jej práca spočíva, ako sa k nej dostala, na čo používa gilotínu a aké vzácne diela prešli jej rukami, nám povedala v rozhovore.
Máte názov Leonardo. Je to odkaz na niekoho konkrétneho?
Áno. Aj v znaku mám LDV, ako sa Leonardo da Vinci podpisoval. Lebo, povedzme si úprimne, bol najlepší. A my sme tiež najlepší.
Rovnako v názve máte uvedené rámovanie a paspartovanie. Čo znamená to paspartovanie?
Paspartovanie je technika, kde sa pracuje s papierovým rámom, ktorý sa používa hlavne pri grafikách, akvareloch. Je to taký prechod od obrazu k rámu. Je to také dokonalejšie ošatenie obrazu.
V čom spočíva rámovanie?
Zarámujem čokoľvek. Aj dlažobnú kocku. Ale rámujem od najobyčajnejších vecí na papieri, cez plátna, plastiky. Človek sem príde, skonzultujeme, čo na to dielo či vec dáme, človek si vyberie rám. Je tu nejakých tisíc vzoriek rámov, paspárt.
Keď človek robí dielo, treba myslieť na nejaký voľný priestor pre rám?
Rám má falc 5-6-7-8 milimetrov, takže s tým treba počítať. Pri paspartovaní, aj keď nie je priestor, mne stačí nejaký milimeter či dva, ktoré prekryjem paspartou. Samozrejme, keď je tam nejaké miesto, je to o to jednoduchšie.
Ako dlho trvá taký proces rámovania?
Je to veľmi špecifické. Pokiaľ rámujem čisto plátno, ktoré je už napnuté na slepom ráme, tak vyberieme lištu, tú nasekám, spojím a dám to dokopy. Môže to byť hotové do hodiny. Ale sú aj veci, pri ktorých sa natrápim dlhšiu dobu.
Môže prísť zákazník s olejomaľbou, ktorú treba ošetriť. Môžu tam byť kazy, ktoré musím zretušovať, vyčistiť, ošetriť a potom až rámovať. Takže je to prípad od prípadu. Ale dodacie lehoty mám priemerne dva týždne. Všetko záleží od dohody.
Rámujete obrazy len novými rámami alebo aj opravujete už zarámované obrazy?
Opravujem rámy, ktoré stojí za to opraviť. Rám dokážem zreštaurovať alebo len zretušovať. Podľa toho, ako je poškodený. Nie všetky rámy stoja za to, aby sa opravovali. Niekedy treba jednoducho dať nový rám.
V čom spočíva oprava rámu?
Napríklad, pri plastických vzorovaných rámoch bývajú veľmi časté výlupy. Staré rámy sú väčšinou robené sadrou. Tak tú časť, ktorá je vylúpená, nahradím novou. Je to malá sochárčina. Ak je poškodenie menšie, tak ho iba zretušujem pomocou tmelov a farieb. Treba sa s tým vyhrať.
Môže človek prísť s predmetom akéhokoľvek rozmeru a zarámujete všetko?
Dokážem objednať najviac trojmetrové lišty. Treba odpočítať šírku lišty, čiže obraz môže mať 2,9 krát 2,90 metra. Samozrejme, dajú sa aj nadpájať, ale už to nie je ono. Najväčší obraz som robila asi 3,5-metrový. Tam som lištu spájala.
Nemusí to byť teda obraz či predmet nejakého uniformovaného rozmeru?
Nie. Lišty sa už nepília, ale krájajú na gilotíne. Čiže viem ich prispôsobiť požadovanej dĺžke.
Máme si predstaviť klasickú gilotínu, ako v minulosti, na ktorej sa stínali hlavy?
Skoro. Akurát má dva nože. Tie sú uložené do pravého uhla, takže obe strany lišty sekám naraz. Je to založené na kladke, takže žiadna elektrina. Ovládam ju nohami. Sú to také nože, ktoré nemajú problém odseknúť ruku.
Je rámovanie veľmi špecifické remeslo?
Viacero sklenárov má v rámci svojej činnosti pridružené aj rámovanie. Ale je to ich vedľajšia činnosť. Ja sa na to zameriavam a špecializujem sa aj na ošetrovanie rámov. To sa u nás v regióne nerobí takmer nikde.
Mali ste tu už aj vzácne diela?
Najcennejšie, aké som kedy robila, boli olejomaľby Benku či Hálu. Ale čo sa týka fotiek, tak som robila prvú Saudekovu výstavu na Michalskom dvore. To bola moja robota. Tam išli ceny predmetov, ktoré som rámovala, dosť vysoko. Miestami sa mi aj triasli ruky, aby sa nič nestalo.
Ako ste sa k takejto činnosti dostali?
Vyrastala som pod dohľadom ocina. On bol aranžér a ja som remeslo podedila. Aj som sa vyučila aranžérine. V umení som sa pohybovala od detstva. Neboli tam nejaké výkyvy, že by som chcela robiť niečo iné. K rámovaniu som sa dostala prostredníctvom mojej bývalej práce cez galériu, kde som začínala s rámovaním. Od roku 2006 som na voľnej nohe.
Čo sa týka ceny za rámovanie, majú sa ľudia báť, že za to zaplatia horibilné sumy?
To je opäť veľmi špecifické. Sú tu lišty, ktorých meter stojí tri či päť eur. Potom tu mám aj lišty, ktoré stoja 70 eur za meter. V katalógoch sa dajú objednávať aj špeciálne rámy. Takže záleží od veľkosti obrazu, od toho, akú lištu chce a koľko času bude trvať práca. Záleží aj, aké sklo človek chce. Mám obyčajné sklo či antireflexné sklo. Tie sú finančne nenáročné. Ale mám aj archívne sklo, ktoré stojí päť či šesťnásobok obyčajného skla.
Leonardo je súčasťou kultúrneho a kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Nájdete v ňom komerčné aj nekomerčné prevádzky, ktoré spoločne rozvíjajú kultúru, objavujú históriu a tvoria nové talenty.