PRIEVIDZA. Počuli ste už niekedy o antikvariátoch? Predávajú v nich staré knihy a často tam nájdete tituly, ktoré sú inde už dávno vychytané. Jeden taký sa nachádza aj v Galérii Jabloň.
Cez vstupné dvere Jablone prejdete popri recepcii, zbehnete ľavými schodmi do pivničných priestorov a za rohom nájdete Antiquariat.sk. Množstvo kníh, džez, káva a príjemné posedenie, to je spoločný znak všetkých antikvariátov. Ten prievidzský je predsa len niečím špecifický.
Aké knihy v ňom nájdete, koľko stoja, kedy je otvorený a kto do neho chodí najčastejšie?
Má pripravených 30-tisíc kníh
Ešte pred pár rokmi to vyzeralo, že antikvariáty sú odsúdené na zánik. Že ich položí nástup veľkých nákupných centier a stane sa s nimi to, čo sa stalo s námestiami a centrami miest. Vymrú.
Lenže ľudia akoby ich objavili nanovo a začali v nich nachádzať výhody, ktoré vo veľkom nákupnom centre nemajú šancu zažiť. Je medzi nimi jeden základný rozdiel, ktorý by sa dal prirovnať ku gastronómii. Nákupné centra sú ako fastfoody bez atmosféry, kde sa vám nemá kto venovať, zato antikvariáty sú ako pokojné zážitkové reštaurácie, kde vám uvaria všetko, čo vám uvidia na očiach.
„Antikvariáty majú špecifickú atmosféru. Ich neodmysliteľnou súčasťou je hudba, hlavne džez. Ide predovšetkým o to, aby sa tu človek cítil dobre a mohol si oddýchnuť,“ hovorí Júlia Trembecká, majiteľka Antiquariat.sk.
V regáloch jej antikvariátu sa nachádza okolo desaťtisíc kníh a ďalších dvadsaťtisíc čaká v sklade na zatriedenie. Ide jej to pomaly, lebo každú knihu musí nafotiť, pridať ju na svoju webstránku, napísať anotáciu a vyplniť aj informácie, ako počet strán, vydavateľstvo, stav knihy či cena.
Aká je cena kníh?
Knihy u nej kúpite od 50 centov až po niekoľko sto eur. O ich cene rozhoduje stav knihy, jej vek aj dostupnosť.
Napriek tomu, že sama musí knihy vykupovať, platiť za nájom aj energie a nakupovať nové zariadenie a výbavu, ľudia si zvyknú myslieť, že si knihy môžu zobrať zdarma.
„Môže to byť mätúce, lebo knihy nie sú čisto nové a aj priestory pôsobia útulne, podobne ako v knižnici. Preto majú niektorí ľudia záujem si knihu požičať alebo si ju len tak zobrať,“ opisuje Júlia.
Na výber majú z takmer celého portfólia kníh vrátane oblastí ako svetová beletria, česko-slovenská beletria, náučná literatúra, poézia, detské knihy, história, politika, vojna, cudzojazyčná literatúra, náboženstvo, filozofia, antika, fantasy, detektívky, kultúra, národopisy, šport, kuchyňa aj medicína.
„Mám jedného mladého zákazníka, ktorý si chodí kupovať len knihy o medicíne. Povedal mi, že chce byť doktorom, tak mu teraz zháňam knihy ako beletrizované príbehy lekárov, aby ho to bavilo ešte viac,“ usmieva sa Júlia.
Otváracie hodiny antikvariátu
Júlia Trembecká je známa svojou snahou hľadať knihy, ktoré už nie sú dostupné. Aj preto za ňou často chodia zberatelia, aby si ich zapísala do zošita a vypredané knihy hľadala spolu s nimi.
Dostať sa k nim je pomerne zložité, preto často striehne na internete a prechádza rôzne bazáre, prípadne knihy vykupuje a chodí sa pozerať do starých domov, ktoré sa idú prerábať a majú plnú povalu kníh. Ľudia u nej najčastejšie hľadajú Troch pátračov od Alfreda Hitchcocka.
„Okrem toho sa veľa vyhľadávajú aj detské knihy, ktoré sú ilustrované významnejšími slovenskými maliarmi ako Albín Brunovský. Prípadne knihy podpísané autorom, ilustrátorom alebo prekladateľom,“ vymenúva Júlia.
Jeden z jej zákazníkov sa zameriava výhradne na Karla Maya, ďalší sa snažia hľadať tituly, ktoré sa už nevydávajú. Jej zákazníkmi sú z veľkej časti zberatelia, no prichádzajú aj takí, ktorí sa snažia zohnať knihy, ktoré čítali v detstve a nikde ich nevedia zohnať.
„Aktuálne ku mne začali chodiť mladí ľudia do 20 rokov, z čoho sa veľmi teším. Sú zvedaví a chcú sa dozvedať nové veci,“ teší sa Júlia.
Charakteristikou jej antikvariátu je umenie, keďže sama veľa maľuje. Zdobia ho ilustrácie a obrazy rôznych umelcov vrátane jej vlastných a doplnkov od keramiky až po ručne robené šperky. Považuje za dôležité, aby si v jej priestoroch mohli ľudia oddýchnuť, preto im ponúka kávu alebo čaj a má pre nich pripravený aj skrytý čitateľský kútik, ktorý sa nachádza na konci antikvariátu.
Najviac kníh síce predá cez internet, ale ľudia si postupne zvykajú navštevovať jej priestory aj osobne. V Galérii Jabloň ich má od augusta 2021, pričom antikvariátu sa venuje už päť rokov. Ak by ste jej chceli darovať vlastné prebytočné knihy, určite sa zastavte. Možno niekto čaká na knihu, ktorú máte doma. Alebo sa choďte pozrieť, či tam nie je kniha, ktorú práve hľadáte vy.
Internetová stránka: www.antiquariat.sk. Otváracie hodiny: pondelok až piatok od 9:00 do 17:00, piatok od 9:00 do 16:00, cez víkend zatvorené (alebo dohodou).
Antiquariat.sk je súčasťou kultúrneho a kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Nájdete v ňom komerčné aj nekomerčné prevádzky, ktoré spoločne rozvíjajú kultúru, objavujú históriu a tvoria nové talenty.