SEBEDRAŽIE. Okolie bytovky v Sebedraží prešlo pred niekoľkými dňami ďalšou výraznou premenou. Zatiaľ čo v posledných mesiacoch priestory pred bytovkami upravovala obec, tentoraz sa do toho pustili dobrovoľníci s radov obyvateľov.
Z obyčajného detského ihriska miestni obyvatelia vybudovali dopravné ihrisko. „Je to nápad pár ľudí, a z častí aj môj, ako naučiť deti, ako sa správať na normálnej ceste. Môžeme im ukázať význam značiek a zabavia sa pri tom,“ načrtol Radko Peregrim, ktorý stojí za celou myšlienkou.
Obnova priestoru vznikala postupne. V minulosti tam boli preliezačka, hojdačka či domček. Tento mobiliár však už bol starý a obec ho nahradila novými certifikovanými prvkami, ktoré vybrala spolu s obyvateľmi.

„Pôvodne tam bolo detské ihrisko, ktoré je certifikované. Na podnet týchto občanov sme niektoré prvky ešte minulý rok dopĺňali,“ uviedla starostka Sebedražia Dana Kolláriková. Skonštatovala, že hlavnými aktérmi týchto zmien a nápadov, sú dvaja novozvolení poslanci Radko Peregrim a Jana Kuricová. „Je výborné, keď mladí perspektívni ľudia majú záujem pracovať pre obec a zároveň majú podporu ľudí a dostanú takúto možnosť," uviedla starostka.
Priestor zveľaďujú postupne
Radko Peregrim prišiel v minulosti s nápadom inštalovať na ihrisku aj lavičku. Vyrobil ju svojpomocne z materiálu, ktorý by už na nič iné neslúžil. Kov a drevo premenil na posedenie, ktoré je tak veľké, že si deti naň môžu aj ľahnúť. Tým celá premena ihriska začala.
Postupne na chodník dobrovoľníci namaľovali čiary, ktoré predstavujú čiary na ceste. „Vždy sme si na zem nalepili samolepky a podľa nich sme ich natierali,“ opísal postup Peregrim. V strede zase namaľovali hraciu plochu ako na človeče nehnevaj sa a figúrkami sú deti. Okrem čiar rodičia vyrobili a osadili aj dopravné značenie.
„Značky sú taká domáca výroba. Tyčky sú vyrobené z dreva, ktoré je zoskrutkované dokopy a natrené nabielo. Samotné značky sú z plastu, čiže je to recyklovaný odpad,“ priblížil Peregrim. Vizuály značiek vytlačili na farebnej tlačiarni a zalaminovali do fólie. „Je to taká jednoduchá výroba,“ podotkol Peregrim.
Všetko to vybudovalo približne päť rodín. „Vždy sa dohodneme rodičia, ktorí tu bývame. Dohodneme sa na nejakom dni a čase. Väčšinou je to po práci. Dohodneme sa a spravíme si brigádu,“ vysvetlil Peregrim.

Náklady na ich aktivity sú minimálne. Snažia sa využiť už nepotrebné materiály. Príkladom sú aj plechové smetné koše na triedený odpad. „Je to odpad z farieb, ktorý sme vyčistili a vyrezali. Takže dá sa povedať, že to nestálo nič,“ skonštatoval Peregrim.
Obetovať museli len svoj voľný čas a chuť do práce. Výsledkom sú veselé koše v tvare obľúbených postavičiek Mimoňov z rozprávky. Ako potvrdil aktívny obyvateľ, za radosť detí to stojí. „A hlavne to stojí za to, že na pôvodné ihrisko deti nechodili skoro vôbec. Teraz sem chodia deti aj zo škôlky a ľudia, ktorých ani nepoznám. Takže to stojí za to,“ povedal Peregrim.
Plánujú kuchynku aj futbalové ihrisko
Vedenie obce je za aktivitu svojich obyvateľov vďačné. „Prišli s návrhom dopravného ihriska a iných prvkov. Doplnili to kreatívne a vlastnými nápadmi, čo obec podporila. Sme nadšení, že ľudia sa opäť zapájajú do verejnoprospešných prác,“ skonštatovala starostka.
Kvituje aj to, že ľudia budujú svoju komunitu. „Ktorá bude pôsobiť nielen v danej oblasti. Mám informácie, že majú záujem o životné prostredie, čistenie priestorov. Neustále prichádzajú s novými podnetmi, a to je výborné,“ dodala starostka.

Preukázalo sa to aj v posledných dňoch, kedy ku dopravnému ihrisku pribudli aj tabule na kreslenie. Sú to tri tabule s rozmermi meter na meter, kde deti môžu kresliť kriedou.
„Potom postupne je v pláne aj detská kuchynka, ktorá by mala byť väčšie. Mali by sa tam dať odkladať aj hračky,“ načrtol plány do budúcna Peregrim. Okrem toho sa ešte rodičia zamýšľajú nad tým, že na trávnatej ploche pri bytovke by si chceli vybudovať menšie futbalové ihrisko.