NOVÁKY. V stredu podvečer došlo v Bani Nováky k mimoriadnej udalosti. Podľa predbežných zistení došlo na mieste k náhlemu a nečakanému vyhoreniu metánu. Prvotné informácie hovorili o výbuchu. Zdravotní záchranári informovali, že dostali hlásenie o výbuchu plynu v bani.
K mimoriadnej udalosti došlo na stenovom porube 102 001-95 v Bani Nováky. Pravdepodobne došlo k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Na miesto udalosti okamžite smerovali všetky záchranné zložky. Banskí záchranári spolu s lekárom z Hlavnej banskej záchrannej stanice sfárali do podzemia hneď po výzve výrobného dispečera.
„Cestou v podzemí postupne stretávali postihnutých. Lekár ich ošetroval. Pokiaľ mali doprovod, išli von. Lekár išiel oproti ďalším. Keď bolo jasné, že ďalší postihnutí tam nie sú, tak s poslednými lekár vyšiel von,“ opísal riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi Stanislav Paulík. Následne na povrchu prebiehala triáž pacientov a ich ošetrovanie.
Zranených pracovníkov na povrchu ošetrovalo niekoľko posádok záchrannej zdravotnej služby i štyri posádky leteckých záchranárov.
Počty zranených sa menili
Počas večera prichádzali priebežne od rôznych inštitúcií informácie o počte zranených ľudí. Riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice skonštatoval, že zranených bolo spočiatku osem pracovníkov. „Deviaty potom dodatočne nahlásil problém s dýchaním. Bol to predák pracoviska. Čiže bol dodatočne prevezený do bojnickej nemocnice,“ vysvetlil Paulík.

Celkovo tak bolo do nemocníc prevezených deväť zamestnancov. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov informovali o situácii v čo najkratšom čase.
Napriek tomu pred baňu prichádzali rodiny, ktoré sa snažili získať informácie o svojich blízkych. „Keď sme sa toto z televízie dozvedeli, tak sme sem utekali. Mám tu priateľa. Pracuje tu 36 rokov. Je elektrikár,“ povedala pani Viera. Tak ako ďalší príbuzní, aj ona sa nádejala, že jej priateľ je v poriadku a pomáha ostatným zraneným.
Dvoch ťažko zranených baníkov leteckí záchranári previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava. Obaja sú aj naďalej vo veľmi vážnom stave a zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovala o tom hovorkyňa UNB Eva Kliská. „Popáleniny sú v rozmedzí medzi 15 až 20 percent, rozsah poranení vnútorných orgánov sa však ešte môže zmeniť,“ priblížila. Popáleniny sa podľa nej nachádzajú prevažne na tvári a horných končatinách pacientov. „Obidvaja pacienti sa podrobili zákroku na podporu hojenia rán a zostávajú i naďalej pod dohľadom našich zdravotníkov,“ doplnila Kliská.
Ďalších dvoch ťažko zranených baníkov previezla vrtuľníková záchranná zdravotná služba do nemocnice v košickej Šaci. Stav oboch sa zlepšil. Sú pri vedomí a komunikujú. Pre TASR to vo štvrtok popoludní uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú táto nemocnica patrí. „Po zvládnutí prvotného šokového stavu a po vyšetreniach, ktoré nepotvrdili závažné poškodenie dýchacích ciest, boli obaja pacienti zobudení z umelého spánku a odpojení od umelej pľúcnej ventilácie,“ spresnila s tým, že ich zdravotný stav však naďalej zostáva vážny.
Zranených previezli do Bratislavy, Košíc a Bojníc
Päť ľahšie zranených pracovníkov previezli do bojnickej nemocnice. Najťažšie zranený spomedzi pacientov bojnickej nemocnice je hospitalizovaný na Oddelení akútnej a intenzívnej starostlivosti. „Jeho stav je stabilizovaný, je pri vedomí. Nie je u neho nutná umelá pľúcna ventilácia. Vo štvrtok zvažujú jeho preloženie na traumatologickú jednotku intenzívnej starostlivosti," ozrejmil riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz.

Ďalší dvaja baníci sú na traumatologickej jednotke intenzívnej starostlivosti. Majú popáleniny prvého stupňa. zdravotníci pokračujú v pozorovaní ich zdravotného stavu a laboratórnych parametrov. „Na internistickej JIS sú dvaja pacienti. Jeden je stabilný, zdravotníci pokračujú v observácii jeho stavu a laboratórnych parametrov. Druhý z baníkov je astmatik, nadýchal sa splodín. Rovnako u neho kontrolujú stav,“ priblížil Glatz.
Ako skonštatoval, zdravotníci zatiaľ neplánujú nikoho zo zranených prepustiť domov. „Sú pri vedomí, ochotní vypovedať polícii, psychicky otrasení. Všetkým bola navrhnutá psychologická pomoc,“ uviedol Glatz.
Pracovisko je už bezpečné
Požiar sa po vzplanutí plynu podarilo uhasiť ešte v stredu večer. Zároveň sa včera večer vystriedali banskí záchranári, v noci a dnes ráno tak fárala druhá zmena. „Nočnej zmene sa podarilo odvetrať priestory, ktoré boli ešte zaplynované. Čiže ráno bola situácia na pracovisku bezpečná,“ uviedol vo štvrtok dopoludnia riaditeľ Stanislav Paulík.
O ôsmej hodine ráno preto do podzemia sfárala komisia Obvodného banského úradu.
„Komisia rozhodne o tom, či bude pracovisko spustené do prevádzky alebo nie,“ ozrejmil Paulík. Až po súhlase komisie bude môcť byť obsadené pracovisko, kde k vzplanutiu plynu došlo. „Bude obsadené so stálym technickým dozorom a so zvýšenou opatrnosťou. Momentálne je to pracovisko bez metánu, je čisté,“ priblížil aktuálnu situáciu Paulík.
Odborníci a dlhoroční banskí záchranári sa už, samozrejme, zamýšľali nad tým, čo sa v podzemí mohlo stať. Oficiálna príčina ešte známa nie je, no zrejme došlo k náhlemu vytlačeniu metánu. „Ale čo to spôsobilo nevieme povedať,“ uviedol Paulík.
Metán je uhľovodík, ktorý vzniká pri preuhoľnovacích procesoch. Môže sa nachádzať priamo v uhlí, alebo pokiaľ je nadložie priepustné, môže sa nachádzať v nadloží. „Pár prípadov sme mali, že bol už aj v podloží uhoľného sloja,“ uviedol Paulík. Ako to bolo v tomto prípade je podľa neho ťažké povedať.
Prístroje boli funkčné
Podľa Paulíka sa stáva, pre pri veľkom dosadnutí vyťažených priestorov dochádza k vytlačeniu plynov vo vyťaženom priestore. „Väčšinou to ide plynulo. Teraz zrejme došlo k väčšiemu vytlačeniu,“ načrtol Paulík.
Metán je plyn bez zápachu a farby. Baníci ho preto bez prístrojov nevedia rozoznať. V podzemí sa tak používajú prístroje, ktoré merajú jeho koncentráciu.
Mnohí ľudia z radu verejnosti sa pýtali, či situácii tieto prístroje nemohli zabrániť. Paulík skonštatoval, že prístroje boli funkčné.

„Robia kontinuálny monitoring. Jeho výsledky vidí výrobný dispečer. Pokiaľ je prekročená nejaká medza, automaticky mu to signalizuje. Dispečer na Hlavnej banskej záchrannej stanici vidí, že prístroje z tohto pohľadu boli funkčné. Aj na monitoroch je vidieť, že to bola jednorázová udalosť,“ ozrejmil Paulík.
Už večer po udalosti prichádzali do areálu bane pracovníci na nočnú zmenu. Pýtali sme sa preto, či títo baníci skutočne nastúpili do práce a či pracovať pokračujú aj ďalšie zmeny. „Udalosť sa stala na prvom horizonte Bane Nováky, zhruba dvesto metrov pod povrchom. Potom je druhý horizont Bane Nováky, ktorý je zhruba o 120 metrov hlbšie. Takže tam pracoviská boli obsadené včera a sú aj dnes,“ priblížil Paulík s tým, že na druhom horizonte sa normálne pracuje. Na spomínanom prvom horizonte sú banskí záchranári a komisia.
Začali trestné stíhanie
Polícia začala v súvislosti so stredajšou mimoriadnou udalosťou v Bani Nováky trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Informoval hovorca Krajskej prokuratúry Trenčín Marián Sipavý.
Na miesto mimoriadnej udalosti sa podľa neho dostavila krajská prokurátorka Krajskej prokuratúry Trenčín, okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Prievidza spolu so službukonajúcim prokurátorom okresnej prokuratúry. „Dozor v predmetnej trestnej veci bude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín,“ dodal Sipavý.
Kde došlo k udalosti
K mimoriadnej udalosti došlo na produktívnom pracovisku, na komplexne mechanizovanom stenovom porube 102 001-95 prvého predáka Milana Vrabca, prevádzkujúcom v revitalizovanom 2. úseku, na I. horizonte Bane Nováky. Stenový porub, nachádzajúci sa v hĺbke 200 metrov pod povrchom, s dennou kapacitou ťažby nad 1000 ton uhlia, zabezpečuje ťažbu uhlia od februára tohto roka. (zdroj HBP)