V minulej časti som uviedol základné informácie o inflácii. Jej základný opis, ale aj spôsob, akým sa počíta, vďaka čomu je možné si urobiť predstavu, čo inflačné ukazovatele znamenajú v praxi. Tiež informácie, kedy inflácia spôsobuje problémy a aké negatívne dôsledky má na jednotlivca a rodiny.
V dnešnej časti uvediem pár tipov, ako možno jej dopady zmierniť, a názory odborníkov a inštitúcií, ako sa ďalej bude vyvíjať.
Ako zmierniť dopady inflácie?
Touto otázkou sa zaoberajú ekonómovia, ako aj samotné štáty možno od momentu, kedy ekonomické vedy začali vznikať. Ja sa však nebudem zaoberať touto otázkou z pohľadu makroekonómie, ale ako vie dopad inflácie zmierniť jednotlivec alebo rodina.
Úplným základom je si uvedomiť, že infláciou trpia hlavne peniaze, či už tie, čo máme doma alebo v banke. Peniaze patria medzi najlikvidnejšie uchovávatele hodnoty. To znamená, že si nimi viem veľmi rýchlo kúpiť tovar alebo službu. Ale ani zďaleka nie sú jediné uchovávatele hodnoty. Ďalšími sú napríklad: cenné papiere (akcie, dlhopisy atď), cenné kovy, nehnuteľnosti, komodity, drahé mince, umenie a mnoho ďalších. Laicky povedané, že je to každá vec, ktorá má schopnosť držať výšku svojej hodnoty v čase. Takže základným spôsobom, ako sa brániť inflácii, je investovanie úspor aj do iných uchovávateľov hodnoty než sú peniaze.
Do čoho investovať a koľko?
Toto je veľmi náročná otázka a pre každého bude mať individuálnu odpoveď. Ale existujú obecné pravidlá, ktorých je vhodné sa držať.
Do čoho investovať?
Ekonomická odpoveď by bola, že do takého aktíva (resp. uchovávateľa hodnoty), ktoré netrpí infláciou. Čiže časom stráca minimum hodnoty, alebo dokonca stúpa na hodnote. Toto kritérium treba mať určite na pamäti, ale ja uprednostním ešte jedno. Vždy investujte do niečoho, čomu rozumiete. Pre niekoho to môžu byť drahé mince. Pre niekoho to môže byť napríklad možnosť, že si dokúpi kúsok pozemku pri záhrade. Pre iného, že si z úspor kúpi staré auto, ktoré mu bude robiť radosť a ešte k tomu za 5 rokov stúpne jeho hodnota.
Koľko investovať?
Tiež otázka na samostatný článok alebo dokonca knihu. Ale k obecným pravidlám a odporúčania môžem uviesť, že vždy by v rodinnom rozpočte mala ostávať hotovosť na bežný chod a potom rezerva na určité obdobie, keby rodina ostala bez akéhokoľvek príjmu. Toto obdobie sa v rôznych zdrojoch uvádza rôzne. Niekedy je to 6 mesiacov, inokedy 18 mesiacov.
Čo nás čaká v budúcnosti?
Otázka za milión, ako sa hovorí. Všeobecné informácie hovoria o predikcii, kedy by sa mal rast inflácie v tomto roku stabilizovať a v budúcom roku by sa malo začať mierne klesanie. Neuvádzam presné vyhliadky, lebo tie sa neustále menia a určite skutočnosť bude nakoniec aj tak odlišná. Dobrým ukazovateľom je sledovanie vyhlásení inštitúcií ako ECB (Európska centrálna banka), alebo FED (Federálny rezervný systém). Ich rozhodnutia majú významným vplyv na infláciu v celosvetovom meradle.
Záver
Pri písaní článku som si uvedomoval, že sa sústredím hlavne na ochranu úspor pred infláciou a pritom veľa ľudí úsporami ani nedisponuje a ak áno, tak minimálnymi. Ale aj pri malých úsporách sa dajú tieto rady využiť a vďaka nim možno rodina nepríde aj o to málo, čo si za roky odložila. Samozrejme, tieto rady sú informatívne a každá finančná situácia je individuálna. Mojou snahou bolo len ukázať možnosti, ako sa dá aspoň do určitej miery s infláciou bojovať. Ak by to malo pomôcť čo i len jednotlivcovi, budem to považovať za úspech.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa ekonomiky, zašlite nám ich na mail igor.rosko@petitpress.sk
Autor: Boris Vanek