V dnešnej dobe sa každý z nás často stretáva s pojmom inflácia. Tento „strašiak“ sa čím ďalej tým viac spomína v médiách a ľudia oň zakopávajú na každom rohu. Tento fenomén sa bytostne týka každého z nás a v prípade, že chceme s niečím bojovať alebo sa ubrániť, je prvoradé pochopenie problému. Preto dnešnou témou bude inflácia a základné možnosti, ako s ňou bojovať. Nebudem tu písať ekonomické definície ani odborné poučky z oblasti makroekonómie, skôr sa budem snažiť venovať inflácii tak, ako s ňou každý deň prichádzame do kontaktu v bežnom živote.
Čo je to tá inflácia?
Ide o zvyšovanie úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike. Zjednodušene povedané je to stav, keď za rovnaký tovar alebo službu v určitom časovom horizonte zaplatíme viacej. Na rozdiel od zdražovania, ktoré sa viaže väčšinou len na určitý tovar alebo službu, inflácia sa týka širokého spektra tovarov a služieb. Preto priamo znižuje kúpyschopnosť peňazí. Ak sa chceme vyznať v percentách, ktoré udávajú infláciu, treba vždy mať na pamäti obdobie jej výpočtu a vzťah k tovarom a službám. Obdobie sa vo väčšine udáva medziročne. To znamená, že nám percentá udávajú zmenu za rok. Nie vždy však hovoríme o medziročnej inflácii. Vo vzťahu k tovarom a službám sa inflácia vo väčšine prípadov vypočítava na základe spotrebného koša. To je súbor tovarov a služieb použitý na výpočet inflácie.
Už vieme, čo tie percentá znamenajú. Ale kedy je inflácia problém?
Existuje niekoľko ekonomických teórií, ktoré opisujú infláciu či už ako poruchu ekonomického systému (J. M. Keynes), alebo aj ako jej prirodzenú, dokonca prospešnú súčasť. Pre nás je dôležité pochopiť, že v trhovej ekonomike je bežná inflácia, s ktorou sme sa stretávali v minulosti, relatívne v poriadku. Ide o infláciu za posledných 20 rokov, keď sa pohybovala na úrovni okolo 2 až 3 percent. Problém nastáva v momente, keď významne narastie – a to hlavne v krátkom čase. Bohužiaľ, tento stav nastal aj u nás a pociťujeme ho už druhý rok. Štatistický úrad Slovenska uvádza, že priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla 12,8 percenta. A to je už veľký problém.
Prečo je vysoká inflácia problém a čo nám spôsobuje?
Možno banálna otázka. Samozrejme, základným problémom je zdražovanie, čo spôsobuje, že si nemôžeme dovoliť toľko tovarov a služieb alebo v takej kvalite ako v minulosti, čo má priamy dopad na našu životnú úroveň. Je to prvý a vážny dopad na každého z nás. Je tu ale aj veľa ďalších negatívnych vplyvov, ktoré majú veľký dopad pre každého občana. Môže to byť riziko straty zamestnania, keď sa pre podniky a podnikateľov zhoršuje ekonomické prostredie. Toho výsledkom môže byť prepúšťanie alebo dokonca zatváranie podnikov.
Veľmi silným dopadom na obyvateľov je aj zvyšovanie úrokových sadzieb. Veľa jednotlivcov a aj rodín spláca hypotéky alebo iné úvery a pri tak radikálnom zvyšovaním úrokových sadzieb sa splátky vedia neúmerne navýšiť. Je to znova veľký problém pre rodinný rozpočet a výzva, ktorú treba zvládnuť.
V tejto časti som uviedol základné informácie ohľadne inflácie, jej aktuálny stav a aj problémy, ktoré nám v každodennom živote spôsobuje. V ďalšej časti napíšem pár tipov, ako možno dopady zdražovania zmierniť a ako sa môžeme pokúsiť čeliť týmto ťažkým časom. A tiež názory odborníkov a inštitúcií na to, ako dlho nás bude vysoká inflácia ešte trápiť.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa ekonomiky, zašlite nám ich na mail igor.rosko@petitpress.sk. Niektoré z nich vyberieme a odpoveď si nájdete v jednom z najbližších vydaní MY Novín a na webe myhornanitra.sme.sk
Autor: Boris Vanek