HORNÁ NITRA. Hornonitrianske múzeum v Prievidzi nerealizuje vo svojich priestoroch výtvarné prezentácie často. V posledných marcových dňoch však sprístupnilo výstavu Šero melanchólie, predstavujúcu tvorbu Natálie Kupčokovej z Prievidze vo výbere grafík, kresieb, ilustrácií, malieb, koláží, asambláží a výtvarných inštalácií.
Výtvarníčka v roku 2017 absolvovala u prof. Dušana Kállaya voľnú grafiku a ilustráciu na VŠVU v Bratislave. Ilustrátorskú tvorbu zastupujú na výstave nielen dvojrozmerné diela, ale sú predstavené komplexne v ručne viazaných knihách, z ktorých je väčšina i s autorkinými textami.
Imaginárny svet niekedy trochu clivých rozprávok a snov je obsiahnutý nielen v ilustráciách, orientujúcich sa najmä na diela magického realizmu, ale v celej tvorbe. Hlavnou sujetovou náplňou je žena, cez ktorú pretransformováva svoje pocity, nálady, psychické poryvy, ktorá je nositeľkou vlastných fikcií a predstáv, do ktorej vkladá i osobné estetické názory, ovplyvnené čarom folklóru i starobylých štýlov.

Autorkine ženy sú raz poetické, podmanivé bytosti, inokedy sugestívne stvorenia s náznakom snahy vymaniť sa zo zaužívaných manierov a zväzujúcich škrupulí, po námety ktorých siahla do svetovej prózy medzi literárne „psychicky choré, šialené“ hrdinky, i k známym modelkám umelcov s tragickým osudom. Druhým výrazným tematickým okruhom, neodčleneným jednoznačne od prvého, je les, krajina a príroda, ovplyvnené obľúbenými lokalitami, najmä oblasťou Horehronia, na ktoré je autorka emocionálne napojená.
V zobrazeniach postáv či prostredia sa nesnaží o realistické zachytenie, štylizuje ich v duchu tajomných vízií a vnímateľov prenáša do iluzívnych sfér ríše, kde sa prelína skutočno s fantáziou. Emotívny podtext diel zintenzívňuje výrazová skratka a expresia vnútorného napätia, ktoré zvýrazňuje individuálna autorská symbolika, len ojedinele doplnená atribútmi tradičnej ikonografie, posunutými novými súvislosťami.
Vystavené priestorové inštalácie siahajú k príbuzným zdrojom, obracajú sa do dávnych dôb, i k miestam, pôsobiacim kúzlom minulosti, akými sú historické prímorské územia.

Trojrozmerné diela aj voľná obrazová tvorba sú realizované v širokom spektre použitých materiálov a kombinácií techník, zosúladených s ideou výpovedí. Plastickosť je dosiahnutá i v tradične plošných formách použitím neštandardných podkladových materiálov ako drevo, hrdzavé plechy, staré dlaždice, kosti, nájdené predmety... a tiež so vsadením prírodnín – kúskov dreva, parožia, kostí alebo kameňov do asambáží, či aplikovaním čipiek, starých tlačí či fotografií do koláží.
Opačný postup s príbuzným efektom reliéfnosti je volený pri ilustráciách, v ktorých vytvárané priezory, výrezy a skladačky budujú priestor. V maľbe výtvarníčka preferuje akryl, decentne dotváraný subtílnou kresbou ceruzou, ktorú uplatňuje aj samostatne.
Diela veľmi osobného, pocitového, ženského charakteru s nádychom melanchólie od Natálie Kupčokovej vnesú návštevníkov múzea do krajiny poodstretého tajomna až do 21. mája 2023.
Autor: JAKU, HNM Prievidza