NEDOŽERY-BREZANY. Prinavrátiť ľudí k tradíciám. To je hlavným motívom projektu Tradície v Hornonitrí. Občianske združenie Hornonitrie tento projekt rozbehlo už po štvrtý raz. Projekt spočíva vo viacerých tvorivých dielňach. Prvá z nich sa konala v Nedožeroch-Brezanoch, kde sa chodba tamojšej základnej školy v jeden marcový deň premenila na krasličiarsku dielňu.
„Do tejto aktivity sa zapojila takmer 150 detí,“ načrtla Radka Tarabčíková, projektová manažérka OZ Hornonitrie. Išlo o žiakov prvého až piateho ročníka. Deti si vyskúšali zdobenie kraslíc voskovou metódou. „Volajú ju aj nepravá batika. Je to rozpustený farebný vosk, ktorý deti špendlíkom nanášajú na vajíčko,“ priblížila lektorka Katarína Klopčeková.

Deťom najskôr vysvetlila princípy zdobenia, potom si to vyskúšali na papierových maketách. „Potom, keď vedia skladať ťahy na papier, zoberú si vajíčko, ktoré vyzdobia peknými ťahmi, ktoré sa naučili,“ opísala Klopčeková.
Workshop priamo v škole jej vedenie prijalo s nadšením. „Sme radi, že deťom môžeme v rámci hodín výtvarnej výchovy priniesť zaujímavé formy a zároveň oživiť tradície,“ skonštatoval riaditeľ školy Peter Duhaj. Deti podľa neho kraslice poznajú, no mnohé videli len konečnú formu, teda vyzdobenú kraslicu. To, ako sa také vajíčko zdobí, však nevedeli.
Lektorka po aktivite zhodnotila, že deti boli šikovné. Zaujímavosťou je, že Katarína Klopčeková sa kraslice naučila zdobiť práve na škole v Nedožeroch-Brezanoch. „Robím to už 21 rokov. Je to pre mňa oddych. Nerobím to celoročne, ale k Veľkej noci sa k tomu vždy rada vrátim,“ povedala Klopčeková.
Projekt Tradície V Hornonitrí IV, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude pokračovať aj ďalšími aktivitami.

„Čaká nás ešte workshop tradičného stavania kachľovej pece. Ďalej to bude tvorba a použitie šujtášu,“ načrtla Tarabčíková. Tým že sa projekt zameriava na tradície v Hornonitrí, v regióne bola zaužívaná výzdoba tradičných odevov šujtášom. „Boli to rôzne šnory, ktoré sa našívali najmä na mužský odev, čím sa tvorila jeho výzdoba,“ vysvetlila Tarabčíková. V rámci dielne sa tak ľudia naučia šujtáš pliesť.