Zvýšenie cien plynu a elektrickej energie ovplyvňuje každého človeka v každodennom živote, keďže sú nevyhnutné pre plnohodnotný život.
Dnes si povieme par rád a typov, ako toto zvyšovanie cien možno lepšie zvládnuť.
Šetriť?
Toto je asi najčastejšia a najobecnejšia rada pri tomto probléme. Ja osobne jej zástancom veľmi nie som. A to z dôvodu, že som presvedčený, že väčšina ľudí šetrila energiami aj v minulosti a zároveň šetrenie na úkor životného štandardu nie je tá správna cesta. Nehovoriac o šetrení na úkor zdravia, čo zásadne odmietam. Samozrejme, je vhodné sa zamyslieť, či nie je možné zmenšiť spotrebu, ale spôsobom, ktorý nezníži životný štandard. Príkladom môže byť prestať používať zbytočný spotrebič, prípadne používať zariadenia s menšou spotrebou energie. Alebo obmedziť výslovné plytvanie, ak k nemu dochádza.
Domácnosť alebo podnik?
Tiež treba rozlišovať, či sa rozprávame o radách pre podniky (podnikateľov) alebo domácnosti. Pravidlá pre tieto subjekty sú nastavené odlišne a treba ich preto rozdeľovať. Ja sa budem sústreďovať hlavne na rady určené domácnostiam.
Zmena zdroja energie
Táto rada sa týka predovšetkým kúrenia. Kedy je viac možností, aký zdroj energie naň využívame. Každý prípad je individuálny, ale vo všeobecnosti platí táto schéma:

Samozrejme, je to orientačná schéma, treba zvážiť veľa faktorov, ako je napríklad použitá technológia, ceny v danom regióne atď. Princípom ale je, aby človek zvážil možnosť využitia lacnejšieho zdroja pre výrobu tepla. Ako príklad uvediem, že ľuďom sa nechce zapínať plynový kotol, a tak si prikurujú elektrikou, čo je z hľadiska ceny väčšinou chyba. Alebo využiť pri kúrení viac tuhé palivo, hlavne u ľudí, ktorí na to majú možnosť (krb/kachle atď.). Tiež možnosť výmeny zdroja pre varenie z elektrického na plynový (pokiaľ sa nerozprávame o indukcii).
Tieto rady boli obecnejšie a v ďalšej časti napíšem viac o systematických riešeniach, ako je napríklad správny výber dodávateľa, výber sadzby a tak ďalej.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa ekonomiky, zašlite nám ich na mail igor.rosko@petitpress.sk. Niektoré z nich vyberieme a v spolupráci s odborníkom na ne pripravíme odpoveď, ktorú uverejníme v ďalších vydaniach novín.
Autor: Boris Vanek