DIVIAKY NAD NITRICOU. Ďalšia z obcí Rudnianskej doliny je obec Diviaky nad Nitricou, leží na pravom brehu rieky Nitrice, na pravej strane Rudnianskej doliny a západná časť sa nachádza na predhorí pohoria Rokoš.
Diviaky nad Nitricou sú najstaršou obcou Rudnianskej doliny. Možno aj preto obec tvorí päť samostatných celkov Banky, Diviaky nad Nitricou, Ješkova Ves, Mačov a Somorova Ves.
Je to jediná obec, kde každý celok má aj svoj cintorín a Dom smútku. Obec s piatimi cintorínmi je jedinečná. Dnes má obec 1755 obyvateľov.

História obce je zdokumentovaná už začiatkom 13. storočia. Jediné žiarové pohrebisko v tejto celej oblasti skrývalo viac ako 100 hrobov.
O čom sa dnes nehovorí, je zmienka o zlatých baniach. To, že oblasť hornej Nitry je oblasť banícka, je všeobecne známe, ale že sa v tejto lokalite ťažilo zlato, hoci ho bolo pomenej, o tom sa už nehovorí.
V začiatku 19. storočia prišli do obce prví židia. Zaoberali sa hlavne obchodom a za isté obdobie nadobudli značné majetky.
V roku 1942 žilo v Diviakoch nad Nitricou 108 občanov, ktorí sa hlásili k židovskej komunite.
Rok 1848 bol pre túto obec veľmi neľútostný. Cholera, ktorá vyčíňala v tej dobe, si vybrala svoju daň a pripravila o život 112 občanov.
Dominantou obce je dvojvežový románsky Kostol všetkých svätých. Prvá zmienka o tomto kostole je z prvej polovice 13. storočia, z roku 1232. Tu možno hovoriť o jedinečnej architektúre románskeho staviteľstva vôbec na Slovensku. Na stavbu bol použitý tuf, ktorý bol dovezený z okolia Cígľa a Hradca.
Kostol je veľmi dobre viditeľný vďaka vežiam. Stojí v strede obce. Je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Je to nádherné historické unikátne dobové dielo. V roku 2019 začali s rekonštrukciou strechy, lebo strecha je základ pre zachovanie toho, čo sa pod ňou nachádza. Práce trvali štyri roky. Posledná úprava sa uskutočnila v roku 2022. Celý areál kostola sa zjednotil rovnakou krytinou, a to novým dreveným štiepaným šindľom.
Súčasné Diviaky nad Nitricou sú už úplne iná obec, je veľa začatých akcií, ktoré čakajú na dokončenie. Ale sú tu však aj nové výzvy a nové potreby pre občanov, aby sme zabezpečili spokojný život všetkých obyvateľov tejto obce. Výnimočnosťou tejto obce je vzájomná spolupráca, priateľské vzťahy a zomknutosť ľudí, ktoré sú zárukou pre dobré fungovanie spoločnej obce.
Dokončili sa práce na IBV Kalinovská, čím sú vytvorené výhodné a ústretové podmienky pre tých občanov, ktorí sa rozhodli pre výstavbu rodinných domov a usadili sa v našej obci. V súčasnosti sa rozbieha individuálna bytová výstavba v časti obce Somorova Ves, časť Vikárky.
V dedine sa nachádza základná škola s materskou školou, predajňa potravín, pohostinstvo, plne využívané detské ihriská, multifunkčné ihrisko, pošta, firmy, bytovky, futbalový štadión, obecná knižnica, obecné múzeum , v ktorom každoročne poriada Folklórna skupina Bukovec pre svojich občanov „Čaro Vianoc“.

Obecný úrad zabezpečuje vývoz a likvidáciu všetkých druhov odpadov, údržbu miestnych komunikácií. Pripravuje pre občanov rôzne kultúrne podujatia, z ktorých najznámejšie sú dožinkové slávnosti v auguste, v mesiaci dozrievania, hodovania, zberu úrody. Symbolom žatevného obdobia je dožinkový veniec, zhotovený zo všetkých druhov a najkrajších kláskov zožatého obilia. Primárnou funkciou nie je estetická, ale magická prosperita. Mladí ženci ho niesli v slávnostnom sprievode gazdovi, ktorému ho odovzdali, a ten ich na oplátku pohostil. Po skončení dožinkovej oslavy si gazda veniec nechal a zavesil na dôležité miesto.
V zimnom období treba spomenúť dedinskú zabíjačku s výrobou rôznych špecialít. Okrem iného obecný úrad poriada pre svojich občanov kultúrne podujatia v zrekonštruovanom kultúrnom dome, ako sú karneval pre deti, pochovávanie basy, Deň matiek, aktív dôchodcov, Strom vianočných želaní, ktoré organizuje základná škola s materskou školou.
V obci aktívne účinkujú Folklórny súbor Bukovec, Detský folklórny súbor Studnička, ktoré nechýbajú ani na jednom podujatí. Zbor pre občianske záležitosti zabezpečuje pre občanov rôzne podujatia, ako sú uvítanie detí do života, jubilejné sobáše, prijatie darcov krvi, prijatie jubilantov, Pamiatka zosnulých.
Výnimočnosťou tejto obce je vzájomná spolupráca, priateľské vzťahy a zomknutosť ľudí, ktoré sú zárukou pre dobré fungovanie spoločnej obce.
Diviaky nad Nitricou je obec s bohatou históriou a modernou súčasnosťou. Dlhú cestu, ktorú prešli svojím vývojom, vidno a súčasní občania sú na ňu právom hrdí.
Autor: Mária Žofčinová