„Ťažba nerastných surovín je pre slovenské hospodárstvo nevyhnutnosť, potrebujeme ich pri výrobe stavebných materiálov. Avšak v kameňolome Vtáčnik, ako aj v celom koncerne STRABAG snažíme sa ísť cestou udržateľnosti, pretože ochrana prírody a budúcnosť lokality nám nie je ľahostajná,“ hovorí Michal Sekereš, vedúci skupiny lomov KSR-Kameňolomy SR, ktorá je prevádzkovateľom kameňolomu Vtáčnik a členom stavebného koncernu STRABAG.
Dovoz zo vzdialenejších regiónov Slovenska by znamenal niekoľkonásobne vyššie ceny materiálu, ale aj neporovnateľne väčšiu záťaž pre životné prostredie. V tejto súvislosti zdôraznil snahu spoločnosti KSR o udržateľné a efektívne vydobytie ložiska bez zbytku, ako to upravuje banský zákon a uviedol opatrenia, ktoré v kameňolome prijali, lebo chcú byť dobrým susedom pre ľudí v okolí.
Kde všade a na aké účely sa využíva kamenivo z Lomu Vtáčnik?
Mnohé z investičných projektov v regióne by sa nezaobišli práve bez materiálu z kameňolomu Vtáčnik. V lome ťažíme horninu andezit, ktorá je v hospodárstve nenahraditeľná a je doslova základným stavebným kameňom v stavebníctve. Andezit priamo z tohto lomu sme použili napríklad pri výstavbe závodu Brose, letiskovej dráhy v Prievidzi, areálu Jaguar Land Rover v Nitre, modernizácii železničného koridoru na Považí, výstavbe rýchlostnej cesty R2, a mnohých iných.
Kamenivo z našich lomov je dôležité pre viaceré služby vo verejnom záujme – posýpajú sa ním cesty počas zimnej údržby, používa sa pri rekonštrukcii železničných tratí. Navyše, v našej spoločnosti, ako aj v kameňolome Vtáčnik nachádzajú prácu ľudia z regiónu.
Starajú sa kameňolomy, konkrétne kameňolom Vtáčnik o životné prostredie?
Určite áno. Ťažba nerastných surovín – či už je to kameň, štrkopiesok – je nevyhnutnosť pre národné hospodárstvo. Sú primárnou surovinou pri výrobe kľúčových stavebných materiálov. V koncerne STRABAG sme však presvedčení, že aj ťažba sa dá vykonávať ekologicky a našu stratégiu udržateľnosti sa snažíme uplatňovať aj v Lome Vtáčnik. Našu činnosť sa snažíme vykonávať s rešpektom k prostrediu a opatreniami na minimalizovanie vplyvu ťažby na obyvateľov. V koncerne Strabag používame moderné recyklačné technológie, čo nám umožňuje spätne využiť časť použitého kameniva.
Pre ochranu životného prostredia je v neposlednom rade veľmi dôležité, aby sa využívala regionálna ťažba, ak takáto možnosť existuje. Kameňolom sa nedá preložiť, nemôžme ísť ťažiť mimo tohto regiónu keď ložisko je práve tu.

Aj keď je kameňolom Vtáčnik od obytnej časti obce Lehota pod Vtáčnikom v dostatočnej vzdialenosti, prijali ste nejaké opatrenia, aby ste znížili dopady ťažby?
Áno, urobili sme niekoľko opatrení, nielen na zmiernenie dopadov ťažby na obyvateľov v okolí, ale aj na životné prostredie.
Na zníženie prašnosti sme vybudovali špeciálny ochranný box na jemné frakcie , presunuli sme skládky hotových výrobkov do závetria a zabezpečili sme, kontrolu zaplachtovania nákladných vozidiel pri odchode z kameňolomu. Opravili a vyasfaltovali sme príjazdovú cestu, na ktorej sme zároveň zabezpečili jej pravidelné kropenie.
Snažíme sa, aby kameňolom nepôsobil rušivo na panorámu úpätia pohoria Vtáčnik. Vysadili sme stovky stromov, ktoré v budúcnosti vytvoria nepriehľadný zelený val a minimalizujú hlučnosť a prašnosť.
Zaoberali sme sa tiež tým, či hlučnosť z výrobnej linky nemá nepriaznivý dopad na obyvateľov z priľahlej obce Lehota pod Vtáčnikom. U odborne spôsobilej organizácie sme si objednali hlukovú štúdiu a jej výsledky dokazujú nielen to, že všetky maximálne povolené hodnoty hlučnosti sú dodržané, ale aj to, že hluk z výrobnej linky je dokonca ďaleko pod priemerom prípustnej hlukovej záťaže.
Plánujete v budúcnosti prijať ešte ďalšie opatrenia?
Áno, na jar plánujeme vybudovať skrápaciu rampu na výstupe z kameňolome pre tie vozidlá, ktoré už z výroby nedisponujú plachtou na zaplachtovanie nákladnej plochy. V priebehu roka by sme chceli objednať vypracovanie štúdie, ktorá posúdi vplyv prašnosti na obyvateľov priľahlých obcí. Radi by sme obyvateľom predložili presvedčivý dôkaz, že ich obavy o negatívnom vplyve ťažby v kameňolome na ich zdravie sú naozaj neopodstatnené.
Sú zásoby v kameňolome neobmedzené? Čo sa deje s vyťaženým územím v kameňolome Vtáčnik?
Nie, zásoby ložiská sú vyčerpateľné prírodné zdroje, preto po vyťažení zásob ťažbu presúvame z pôvodného dobývacieho priestoru do nového ložiska. Ťažba aj výroba pokračujú v rovnakej intenzite a objem povolenej ťažby zostáva zachovaný. V žiadnom prípade teda nejde o rozšírenie ťažby. V skutočnosti dochádza len k premiestneniu miesta ťažby, nie k zvyšovaniu jej objemu.
Chceme, aby pozemky, na ktorých sme doťažili andezit, boli opäť zelené, preto pracujeme na rekultivácii a obnove týchto plôch vo forme zazeleňovania. Robíme tak aj s cieľom lom čiastočne opticky „skryť“. Záleží nám na ochrane prírody a budúcnosť celej lokality nám nie je ľahostajná.