Z množstva prác, presne ich bolo 22, spomeňme odkrytie vzácnych malieb v interiéri kostola, zdvíhanie stropu o 40 cm, uloženie podlahového kúrenia, inštalovanie nových dobových lavíc, zhotovenie mechanického zvonenia na jednotlivé zvony a ďalšie. Zapojili sa do nich samotní obyvatelia Poruby, reštaurátori, rôzni remeselníci a ďalší odborníci. Uskutočnila sa tu dokonca medzinárodná študentská brigáda.
Napriek tomu obnova kostola stále nie je skončená. Chýbajú totiž peniaze. Aj to bol jeden z dôvodov na založenie občianskeho združenia pre obnovu starogotického rímsko-katolíckeho kostola v Porube. „Každý národ s hrdosťou predstavuje verejnosti svoje skvosty. Jedným z nich je aj náš porubský kostol. Pre jeho historickú a umeleckú hodnotu ho navštevujú nielen ľudia z okolia a rôznych regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Všetci obdivujú túto perlu kultúry, ľudského ducha a tvorivosti,“ pripomínajú členovia združenia a dodávajú: „Aby bola generálna rekonštrukcia kostola kompletná, treba ešte všeličo urobiť. No chýbajú peniaze. Preto sme založili naše združenie, aby sme ich mohli získavať.“ Kostol by mal dostať novú fasádu, natrieť treba aj strechu, no najviac prostriedkov je potrebných na obnovu mobiliálu objektu.
Porubský kostol je nielen najstarší v okolí, ale stojí na vŕšku uprostred dediny, vyššie ako okolité kostoly, čo môže svedčiť o jeho dôležitosti, či strategickom postavení. Pochádza z prvej polovice 14. storočia, renovovaný bol už v rokoch 1830 a 1927. Svojráznosť dodávajú kostolu aj staré lipy. Vysadené sú v blízkosti ohrady chrámu, z jej vnútornej aj vonkajšej strany. Obvody kmeňov prezrádzajú, že ich vek je asi 550 rokov.