LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Teličákovci brázdili v lete Európu 22 dní. Počas toho navštívili deväť krajín, precestovali 6 100 kilometrov a dostali sa až do Turecka. V zahraničí spali 21 nocí, z nich 14 nocí v kempoch a sedem nocí v hoteloch či penziónoch. Odniesli si so sebou množstvo zážitkov a kopec fotografií. To všetko pretavil Janko Teličák do veľkej cestovateľskej prezentácie, ktorú zorganizoval v rámci projektu Cestovateľské kino v Lehote pod Vtáčnikom. A práve po tejto prezentácii sme ho vyspovedali.
Od vašej dobrodružnej cesty uplynulo niekoľko mesiacov. Ako sa na to s odstupom času pozeráte?
Určite by som si to zopakoval. Som rád, že aj manželka, syn aj synovec boli s tým spokojní. Určite chceme ešte niečo absolvovať. Ak nám to financie a zdravie dovolia, určite niekam pôjdeme. Aj máme plán, ale ten ešte neprezradíme.

Vraciate sa k samotnej ceste? Možno, čo by sa dalo zlepšiť do budúcna?
Niečo by sa dalo zlepšiť, možno trošku inak naplánovať cestu. Je možné, že sme si zobrali trošku veľké sústo, šesťtisíc kilometrov. Ale na druhej strane, mali sme zaťažkávaciu skúšku, že také niečo vieme zvládnuť. Zásadné veci by som však nemenil. Auto sa nám osvedčilo, spanie v ňom je perfektné. Nebol s tým žiadny problém, dokázali sme fungovať. Možno by sme mohli naplánovať cestu tak, aby sme niekde mohli byť aj viac dní. Ale na to treba aj viac času. Teraz ste mali cestu dosť nabitú, takmer stále niekde inde.
Na jednom mieste sme boli maximálne dve noci. Náš cieľ bol Istanbul, to sme chceli vidieť, takže tomu sme všetko prispôsobili. Ďalší problém bol, že cestu sme museli o týždeň skrátiť.
V rozhovore sa dozviete aj:
- na čo boli pripravení Teličákovci v prípade núdze,
- či museli na cestu vybavovať nejaké povolenia,
- mali by sa ľudia ma dovolenke v aute báť,
- plánujú Teličákovci ďalšiu cestu?
Čo všetko samotnej ceste predchádzalo?
Určite treba dobre pripraviť auto. Pri takom množstve kilometrov si musíte byť istí, že s autom nebude problém. Dať ho prehliadnuť dobrému mechanikovi. Ale na druhej strane, nedá sa to eliminovať. Je to stroj, takže môže sa niečo stať. Hovorili sme si, že aj tam žijú ľudia. Keby sa niečo stalo, všetko sa dá riešiť. V prvom rade je teda poriešiť auto, aby bolo spoľahlivé. Ďalšia vec je plánovanie cesty. Preštudovať si, čo je v jednotlivých krajinách zaujímavé. To som robil pol roka. Študoval som, hľadal som na internete, inšpiroval som sa inými cestovateľmi. Zistiť si niečo o krajine, čo tam treba, aké sú pravidlá
Ale v podstate sa to dá riešiť aj počas cesty. My sme nemali nič dopredu objednané. Keď sme hľadali nejaký hotel, riešili sme to deň predtým. Nebol s tým problém. Obzvlášť, keď sme boli nachystaní, že vieme prespať niekde na divoko.