Nedávno hornou Nitrou otriasli viaceré smutné udalosti. Napríklad v jeden deň chceli ľudia skočiť z mostu a o pár minút neskôr z okna bytovky. V oboch prípadoch zasahovali policajní vyjednávači. Tí nastupujú aj v rôznych ďalších prípadoch.
V rámci Trenčianskeho kraja máme viacero policajných vyjednávačov. Tento rok sa uskutočnilo na Slovensku 25 vyjednávaní, z toho päť bolo v našom kraji. Viac o ich práci nám v rozhovore povedal policajný vyjednávač Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne. Ten trval zostať v anonymite.

Vyjednávačov je totiž potrebné brať ako ´tichých hrdinov´, ktorí sa snažia riešiť krízovú situáciu, pokiaľ možno, pokojne, bez použitia násilia a pre mnohých z nich je nutné, aj z dôvodu taktiky, ostať v anonymite. Rozhovor nám sprostredkovala krajská policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová.
V článku sa dozviete aj:
- na aké všetky zásahy vyjednávačov vysielajú,
- či je práca vyjednávačov taká, akú ju prezentujú filmy a seriály,
- ako by mali ľudia tráviť sviatky, aby ich prežili v pohode,
- či počas sviatkov stúpa počet zásahov policajných vyjednávačov.
Nedávno sme mali aj smutné udalosti, napríklad, keď ľudia chceli skočiť z mostu či z okna bytovky. Ako pri týchto zásahoch postupujete?
Každý prípad je absolútne individuálny a tak k tomu aj pristupujeme. Na riešení krízovej situácii sa spolupodieľajú policajti z viacerých policajných služieb, ako aj záchranné zložky ako napríklad hasiči, rýchla zdravotná pomoc a tak ďalej. Všetka policajno-bezpečnostná činnosť je priamo závislá na kooperácii, je to tímová práca.
Čo je motívom ich konania? Zúfalstvo? Potreba upriamiť na seba pozornosť?
Motívy sú rôzne, od osobných problémov, pracovných problémov, ťaživá životná situácia alebo kombinácia faktorov.