HORNÁ NITRA. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 121 dobrovoľných banských záchranárov a pätica profesionálnych banských záchranárov. V pravidelných cykloch sa striedajú na Hlavnej banskej záchrannej stanici v Prievidzi, odkiaľ vyrážajú na ostré zásahy.
Životy zachraňujú nielen v banskom podzemí, ale aj v iných situáciách. Keďže Hornonitrianske bane Prievidza postupne utlmujú ťažbu, je otázne, ako bude banská záchranka fungovať ďalej.
Dvadsaťštyri hodín, sedem dni v týždni, sú pripravené dve záchranárske čaty na stanici v Prievidzi. Pohotovosť drží šestica banských záchranárov a jeden vedúci pohotovosti. Okrem nich sú na stanici stále prítomní lekár – banský záchranár, vodič – banský záchranár, a mechanik – banský záchranár.

Okrem Hornonitrianskych baní potrebuje banskú záchrannú službu aj 25 až 35 zazmluvnených firiem, ktoré sa venujú ťažbe. „Na Slovensku je to uhlie, magnezit, zlato, mastenec či sádrovec. Tie sa ťažia hlbinným spôsobom.
V článku sa dozviete aj:
- kde napríklad zasahovali banskí záchranári mimo banského podzemia na hornej Nitre,
- prečo je potrebné zachovať banskú záchrannú službu,
- ako by mala fungovať v rokoch 2024 - 2025 a čo bude potom,
- kde môžu pri fungovaní banskej záchrannej služby nastať problémy.
Potom sú tu firmy, ktoré sa zaoberajú podzemným staviteľstvom, ako napríklad výstavbou tunelov,“ priblížil potrebnosť banských záchranárov riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Prievidza Stanislav Paulík.