NOVÁKY. Ornitológovia sa vtákom venujú nie len počas práce, ale aj v rámci svojich voľných dní. Jednou z ich aktivít je aj krúžkovanie vtákov a ich kontrolný odchyt. Pri takejto činnosti v uplynulých dňoch odborníka na hornej Nitre zaskočila odchytená sýkorka hôrna. Mala totiž minimálne sedem rokov, čo je na daný druh vtáčika úctyhodný vek.
Roman Slobodník, odborný koordinátor Ochrany dravcov na Slovensku, v týchto dňoch robil posledné krúžkovania a kontrolné odchyty vtákov na hornej Nite v tomto roku. Do jednej zo sietí v Novákoch sa zachytila aj sýkorka hôrna. Je to menej známy, no pomerne početný, druh sýkoriek na Slovensku.

To by nebolo ničím výnimočné, ale išlo o sýkorku babičku. Prvýkrát ju okrúžkovali v roku 2016 a už vtedy išlo o staršieho vtáka. Následne ju ornitológovia odchytili o rok neskôr a odvtedy ju nevideli. Považovali ju preto za mŕtvu.
„Až dva týždne dozadu, kedy sa ju podarilo opätovne odchytiť. Tento jedinec má minimálne sedem rokov, ale pokojne to môže byť aj viac,“ uviedol Roman Slobodník.
V článku sa dozviete aj:
- aký je priemerný vek sýkorky hôrnej,
- čo prežíval pri odchytení sýkorky babičky odborník,
- vďaka čomu mohla matuzalemka prežiť,
- ako prebieha krúžkovanie vtákov,
- čo vďaka nemu odborníci vedia zistiť,
- koľko vtákov tento rok okrúžkoval Roman Slobodník.
Presný vek sýkorky nepoznajú, pretože ju okrúžkovali už ako staršieho jedinca, preto hovoria, že má minimálne sedem rokov. Podľa odborníka ide o raritu. Z desiatich narodených sýkoriek sa ďalšej sezóny dožijú priemerne len dve. „Šanca, že jeden vták prežije šesť zím, možnože ich má za sebou osem, je skutočne malá,“ poukázal odborník.