HORNÁ NITRA. Dnes sa na Slovensku konajú historicky prvé spojené voľby. V jeden deň si volíme zástupcov do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7:00 a budú otvorené do 20:00. To je výrazná zmena, oproti predchádzajúcim voľbám, kedy mohli voliči svoje hlasy odovzdávať až do 22:00. Volebné komisie upozorňujú, že na voľby je potrebné mať občiansky preukaz.
Voliči budú mať hlasovanie v sobotných (29. 10.) spojených voľbách odlíšené farebne. Voľby do orgánov samosprávy obcí budú mať bielu farbu, voľbám do vyšších územných celkov (VÚC) prislúcha modrá farba. Farbami budú odlíšené obálky a schránky.
V prípade komunálnych volieb volič vyberá na jednom hlasovacom lístku starostu, respektíve primátora a na druhom poslancov obecného, respektíve mestského zastupiteľstva. Po úprave hlasovacích lístkov ich vloží do bielej obálky. V prípade Bratislavy a Košíc dostane volič ďalšie dva lístky - na voľbu starostu svojej mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva. Aj tieto lístky patria do bielej obálky.

Modrá farba patrí voľbám do VÚC. Volič dostane dva hlasovacie lístky - jeden na voľbu predsedu samosprávneho kraja a druhý na voľbu poslancov krajského zastupiteľstva. Oba lístky patria do modrej obálky.
Ak vloží volič lístok do nesprávnej obálky, bude jeho hlas neplatný. Obálku následne hodí do určenej schránky, teda buď bielej, alebo modrej. Ani tu sa nesmie pomýliť, inak bude hlas neplatný.
Voliči, ktorým zdravie bráni ísť v sobotu (29. 10.) voliť, môžu požiadať o prenosnú volebnú schránku. So schránkou je možné prísť len v územnom obvode volebného okrsku podľa miesta trvalého pobytu. O prenosnú schránku môže obec požiadať volič alebo jeho blízky, v deň volieb sa treba so žiadosťou obrátiť na okrskovú volebnú komisiu.
Prenosná volebná schránka je určená pre voličov, ktorí sú imobilní, majú ochorenie, ktoré im neumožňuje prísť do volebnej miestnosti, alebo ide o starších občanov na lôžku. "Prenosná volebná schránka nie je určená pre voličov, ktorí sú v zamestnaní," upozornila šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Zákon myslí aj na voličov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, či už pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nevedia čítať alebo písať. V takomto prípade, keď volič oznámi túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila do obálky. Za voliča to však nesmie robiť člen okrskovej volebnej komisie.