DIVIAKY NAD NITRICOU/PRAVENEC. Krásne upravený trávnik a nasadené kvety, ovocie či zelenina. Takýto je obraz ideálnej záhrady a dvora pri rodinnom dome. Niektorí obyvatelia hornej Nitry však ideály dočasne odsunuli a nechali si svoje pozemky dobrovoľne rozkopať.
Rodina z Diviak nad Nitricou a rodina z Pravenca má časti svojich záhrad momentálne rozryté a na pozemku sa im pohybujú výskumníci. Tých zavolali dobrovoľne, aby odhalili možné vzácne nálezy. Odborníci sa zhodujú, že takýto prístup je nezvyčajný. A priniesol svoje ovocie.

Počas najväčších letných horúčav sa pustila archeologička Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Dominika Andreánska do výskumu pri rodinnom dome v Diviakoch nad Nitricou. Zavolala ju tam rodina Tkáčovcov.
„Z rozprávania som počul o výskume, ktorý sa v našom okolí konal v sedemdesiatych rokoch. Keď som bol malý, tak u nás robili plynofikáciu. Ako dieťa som to sledoval, keď vyhrabávali nálezy,“ spomenul Drahoslav Tkáč dôvody, prečo výskumníkov povolal.
Odborníkov oslovil sám od seba
Spresnil, že pri rôznych príležitostiach sa v okolí ich domu objavovali rôzne nálezy staré tisícky rokov. Archeologička konkretizovala, že v danej lokalite sa rozkladá pohrebisko lužickej kultúry z doby bronzovej. „To znamená, že približne okolo roku tisíc pred Kristom si ľudia túto lokalitu vybrali za miesto svojho posledného odpočinku,“ uviedla Andreánska.
V článku sa dozviete aj:
- Prečo si ľudia dobrovoľne nechali rozkopať pozemok?
- Ako na to reagujú odborníci?
- Aké objavy sa pri výskumoch našli?
- Hrozí vám pre náhodný archeologický nález pozastavenie stavby?
Dokazuje to niekoľko menších výskumov a jeden väčší plošný výskum Archeologického ústavu zo 70-tych rokov minulého storočia. Našli sa pri ňom viaceré zaujímavosti, najčastejšie urny a bronzové milodary.
Takéto predmety tisícročia uložené v zemi však boli poškodzované pri oraní a iných výkopových prácach v danej oblasti. Preto je vhodné predísť takýmto možným stratám a do budúcnosti predmety zachovať.