BOJNICE. Odbúrať administratívu a venovať ušetrený čas pacientom. Toto je cieľ novinky, ktorú skúšajú v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Ide o prenosné zariadenie, ktoré má viacero funkcií.
Prvé zaučenie k technológii dostali vedúce zdravotné sestry predposlednú septembrovú stredu. Oboznámili sa so samotným prístrojom, ktorý čiastočne pripomína tablet. Nástroj však dokáže odmerať základné vitálne funkcie ako krvný tlak, pulz, teplotu, hodnotu cukru v krvi či hladinu kyslíka v krvi.

„Doteraz si po nameraní vitálnych funkcií zdravotné sestry museli sadnúť za počítač a prepisovať namerané hodnoty do dokumentácie. Čiže strácali čas, ktorý by mohli tráviť inými činnosťami,“ načrtla Katarína Svobodová, námestníčka pre ošetrovateľstvo bojnickej nemocnice.
Po novom sa namerané dáta z prístroja automaticky presunú do ošetrovateľskej dokumentácie bez toho, aby zdravotná sestra musela ísť k počítaču a ručne ich nahadzovať.
Myslia najmä na sestry
Prístroj vyvinula slovenská firma, ktorá ho už určitú dobu testuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Snažíme sa zefektívniť prácu sestry, ktorá momentálne musí zapisovať všetky namerané hodnoty na papier. Našou víziou je to digitalizovať, aby sa sestra mohla venovať pacientovi,“ ozrejmila Tatiana Šišková, projektová manažérka súkromnej spoločnosti.
Katarína Svobodová potvrdila, že v súčasnosti je veľmi potrebné odbúrať administratívnu prácu sestrám. Keď sa im to podarí, sestry budú mať viac možností stáť pri lôžku a poskytovať pacientom ošetrovateľskú starostlivosť.
Pilotný projekt nemocnica spustila na piatich prevádzkach. Konkrétne ide o traumatologické, chirurgické, interné, geriatrické a neurologické oddelenie.
„Dúfame, že tento projekt bude úspešný a naša nemocnica bude jednou z prvých nemocníc, ktoré budú môcť najmä sestrám takýmto spôsobom pomôcť,“ uviedla Svobodová.
Samotné sestry išli na školenie a spustenie testovacej prevádzky so zmiešanými pocitmi. „Išla som sem s neistotou, čo nás čaká, ako to naše sestry príjmu. Ale myslím, že keď sa s tým naučíme pracovať, tak sestrám na prevádzkach to veľmi pomôže,“ uviedla Oľga Talianová, vedúca sestra Ortopedicko-traumatologického oddelenia.
Pacienti nepocítia žiadnu záťaž
Pacienti by pri testovaní nového systému nemali pocítiť žiadnu záťaž. Predíde sa jedine prípadným duplicitným meraním či ojedinelým chybám pri prepisovaní dát.
„Pacient v tom čase, kedy má byť zmeraný, tak bude zmeraný. Sestrám to pomôže, že zber dát budú mať komplexný,“ skonštatovala námestníčka.

Pilotný projekt testovania zariadení bojnickú nemocnicu nič nestojí. Trvať bude šesť až osem týždňov. Ak dopadne všetko tak ako má, od začiatku budúceho roka by technológiu nemocnica chcela zaviesť trvalo. „Po dopracovaní niektorých systémov a spôsobov zbierania dát a po zaučení a zvyknutí si nášho personálu na tento systém, sa do systému prejde nostro,“ dodala Katarína Svobodová.